Ankara’da Cemaatcilere sert müdahale!

Vimeo’ya giriş yasak!

Beşiktaş Kongresinde ortalık karıştı

IŞİD’e büyük darbe! 2 lideri öldürüldü

Pmyo’da son dakika açıklaması!

Eğitim 13 Ocak 2015
355

PMYO polis alımları hakkında bilgi verdi.

 

-Yeni polis eğitim sistemi nasıl olacak?

Polis memuru eğitiminde yavaş yavaş lise mezunlarından ziyade üniversite mezunlara ağırlık vermeye başlayacağız; bunu da mevcut Polis Meslek Yüksekokullarını (PMYO) belirli bir süreçte Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) dönüştürülecek. Az sayıda da olsa PMYO’lar varlığını bir süre devam ettirecek.

EĞİTİM SÜRELERİ

Burada biz demokratik ülkelerdeki modellere baktık. Demokratik ülkelerdeki iki tür polis eğitimi olduğunu görüyoruz. Birincisi kısa eğitimler yoluyla memur ve amir yetiştirmek. Amerika’da eyalet eyalet değişiklik göstermesine karşın 4,5 ayla 6 ay arasında polis eğitimi var. Memurluğa başladıktan sonrada amirliğe meslek içinden yükseliyor. İngiltere de bu daha da kısa. Fransa da 11 ay. İtalya ve İspanya da da Fransa’ya yakın sürede polis eğitimi verilmektedir. İkinci model ise bizimki gibi biraz uzun eğitim veren polis akademileri. Bu da daha çok Almanya, Hollanda, İskandinav ülkeleri ile doğu Avrupa ülkelerinde var. Eğitimi süreleri 2 ile 3 yıl arasında değişmekle birlikte en az yarısı pratik olan bir eğitim veriliyor. Bizim gibi amir için 4 yıl ve memur için 2 yıl yatılı verilen ve askeri bir mantıkla düzenlenmiş teorik eğitim değil.

FONKSİYONLAR POLİS AKADEMİSİNE GEÇİYOR

Lisans mezunlarını alıp kısa bir eğitim ile polis memuru yetiştiren EGM Eğitim Daire’ye bağlı POMEM’ler var. Bunları da yeni yasa ile Polis Akademisi’nin altına alıyoruz. Yani tüm polis eğitimini Polis Akademisi’nin altında topluyoruz. Akademinin iş yükü iki üç katına çıkacak. Eğitim Dairesi’nin meslek içi eğitimde dahil tüm fonksiyonları Polis Akademi’sine geçiyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: