Emanetçi Fenerbahçe liderliği Beşiktaş’a bıraktı

ABD Irak’taki askerlerinin sayısını iki katına çıkarıyor

Kar tatili öğrencilere pahalıya mı mal oldu? MEB’den yarı yıl tatili açıklaması

Türkiye’de hava nasıl olacak?

Pınar Selek 7. kitabını çıkardı

Gündem 11 Şubat 2015
313

Pınar Selek 7. kitabı olan ‘Çünkü Ermeniler’ (parce qu’ils sont armeniens) adlı kitabını çıkardı. Tanıtım programında kştabın hikayesini okuyucuyla paylaştı. Kitapevine gelen Fransızlar soykırım iddiaları, Türklerin Ermenilere olan bakış açıları, diyaloğu sordu.

 KİTAPTA TARİHE FARKLI PERSPEKTİFLERDEN BAKIYOR

Sosyolog Selek ‘ milliyetçi Türklerin, sol, aydın görüşlü insanların tarihi olaylara farklı perspektiften baktığını anlatmaya çalıştı.

Yeni kitabımda ben çocuk’ken annemin neden madam diye hitap ettiğini merak ederdim. Annem’den öğrendim çünkü onlar ermeni olduğu için. Türkiye’de sık telaffuz edilen beyaz Türkler deyimi, kürt, ermeni sorunları, yaşanan acılar, karşılıklı suçlamalar tanıtımın ana temasıydı. 

TÜRKİYE’DE DÖNÜŞÜMÜ ANLATIYORUM

Selek, 12 Eylül’ün karanlık yıllarından başlayıp Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi öncesi ve sonrası nasıl bir dönüşüm olduğunu anlatıyorum. Aynı zamanda Türkiye’de pek çok farklı hareketin nasıl dönüştüğünü anlatıyorum. Bu kitap sadece bir tanıklık. İtalyan yazar, filozof, gazeteci Antonio Gramsci’nin ünlü sözü aklımın karamsarlığıyla, irademin iyimserliğiyle birleştiriyorum bu kitap bu ikisini anlatıyor dedi.

Strasbourg ve Lyon kentleri arasında adeta mekik dokuyan Pınar Selek’e olan ilgi Strasbourg’ta yine büyüktü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: