Bakan Çavuşoğlu, Kobani’ye yardım miktarını açıkladı

TKBL’de final serüveni start alıyor

Bernabeu’ya yeni isim

Balıkesirspor’de yaprak dökümü başladı

Pasaportunuz ne kadar güçlü?

Gündem 19 Nisan 2015
328

Ülkelerin vize beklentileri uluslararası ilişkilerde belirleyici rol oynamaktadır. Bir çok ülke diğer ülkelerin vatandaşlarını kendi ülkelerine kabul etmek için bir takım şartları tamamlayıp vize almalarını gerektiriyor. Çoğunlukla müttefik ülkeler kendi aralarında ki anlaşmalarla birbirlerinin vatandaşlarına bir takım kolaylıklar sağlamakta. Ülkelerin ziyaretçilerinden bir çok belge ve harç bedelleri istemeleri o ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için pek arkadaşça görülmemekde.

BAZI ÜLKELER AVANTAJLI

Bir danışmanlık firmasının yaptığı araştırmaya göre kimi ülke vatandaslari sahip olduğu pasaportlar ile diğerlerinden daha fazla ülkeye, daha kolay şartlar altında gidebilmekte. Bu sıralamaya göre ilk sırada bulunan  ABD veya İngiltere  pasaportlarına sahip olanlar 147 ülkeye vizesiz giriş yapabilmekde.Ikinci sırada ise Fransa, Güney Kore ve Almanya pasaportuna sahip olanlar 145 ülkeye vizesiz giriş yapabilirken, İsviçre, Italya üçüncü sirada listede yer almakda.

EKONOMİSİ GÜÇLÜ OLANLAR ÜST SIRADA

Danimarka , Singapure, Finlandiya , Japonya, Lüksemburg, Hollanda dördüncü sirada yer aliyor ve besinci olarak bunlari Isviçre takip etmekde.
Ekonomik kalkınmada önde olan ülkeler listenin üst sıralarında yer almakda. Hong Kong on birinci, Arjantin ve İsrail ise on altıncı sırada bulunmakda. Brezilya on yedinci, Meksika yirmi ikinci, Rusya listenin otuz beşinci sırasında yer alırken ,Çin kırk beşinci sırada yer almakda.
Bu araştırmaya göre Myanmar, Güney Sudan , Filistin gibi ülkeler ise listenin sonlarinda bulunmakda.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: