Adıyaman’da Türkçülük Günü coşkusu

Cinsiyet değiştirme ameliyatında öldü !

Tacikistanlı lidere İstanbul’da suikast

Kartal:’Dev bir adım attık’

Palyatif bakım SGK kapsamına giriyor

Sağlık 15 Aralık 2014
334

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanlığına bağlı palyatif bakım konusunda tescil edilen yataklı hastanelerde kurulan palyatif bakım merkezlerinin masraflarının geri ödeme kapsamına dahil edildiğini bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla “palyatif bakım”ın, yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlerle karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, tüm fiziksel, psiko-sosyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak, önlenmesi veya giderilmesi yollarıyla arttıran bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

Tüm hastaları, özellikle de kanser ve yaşlı hastaları yakından ilgilendiren palyatif bakım tedavisinin karşılanmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını belirten Çelik, “Sağlık Bakanlığına bağlı palyatif bakım konusunda tescil edilen yataklı hastanelerde kurulan palyatif bakım merkezlerinin masraflarını geri ödeme kapsamına dahil ettik. Bundan böyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca palyatif bakım ödemeleri düzenli olarak yapılacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: