Kemal Kılıçdaroğlu ön seçimde ne kadar oy aldı?

Büyükşehir Belediyesi tarihi surlarda onarım yapacak

Eczaneler değişecek mi?

MEB’den kılık kıyafet açıklaması geldi

Oto sigortasına yüksek zam!

Gündem 27 Nisan 2015
273

Bahar ayları ile beraber oto sigortalarında da hareketlilik başladı. 2015’in ilk çeyreğinde artan otomobil satımlarına paralel kasko sigortalarına da ilgi yüksek oldu. Lakin en önemli gelişme, oto sigortalarında artan sigortalı rakamına karşın primlerdeki ciddi düşüşler oldu. Özellikle de kasko sigortalarında fiyatlar yüzde 15’in de üstünde azaldı.

OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI

Bu senenin ocak-mart devirinde otomobil satımları geçen senenin aynı devirine oranla yüzde 42 artarak, 126 bin 991 adede çıktı. Aynı devirde 2015 model otomobiller için düzenlenen kasko sigortası poliçe adedi ise 60 bin 407 oldu.

REKABET ARTTI

Buna göre sıfır km araçlarda sigortalanma oranı yüzde 48 olarak gerçekleşti. Lakin sigortalı adedinde bu artış sigortacıların yüzünü güldürmedi. Bu senenin ilk çeyreğinde kasko sigortalarındaki prim artışı geçen senenin aynı devirine oranla yüzde 8 daha düşük olurken, sadece mart ayında primlerde yüzde 5 daha da azalma oldu. Böylece kasko sigortalarında fiyatlar geçen seneye oranla yüzde 13 daha da ucuzladı.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ REKABET

Sigortacılar ise primlerdeki bu düşüşü pazarda yaşanan fiyat rekabetine bağlıyor. Şirketlerin primleri düşürerek, pazar kapmaya çalıştığını dile getiren sigortacılar, bu rekabetin de tüketicilerin lehine pozisyon yarattığını söylüyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, primlerdeki düşüşün piyasadaki fiyat rekabetinden kaynaklandığını belirterek, şunları dedi: “Şirketlerin doğru riske uygun primlerle teminat sunmuş olmaları da bir diğer etken. 2015 seneninın ilk üç aylık devirinde otomobil grubunda yazılan poliçe adetleri geçen senenin aynı devirine göre yüzde 13 oranında artış gösterdi ve kaskoya olan talep arttı. Kasko, sektör genelinde genişletilmiş kasko teminat içeriğiyle sunulmakta olup tüketicilerin karşılaşabilecekleri pek çok riski bir arada kapsamakta. Trafik sigortasına gelince; bu senenin ilk çeyreğinde poliçe adetleri yüzde 10 oranında artmış olmakla beraber yazılan primler yüzde 4 arttı. Trafik sigortasında ortalama primlerde yüzde 5 oranında düştü. Bu da yine rekabetten kaynaklanıyor.”

TRAFİK DE PRİM DÜŞTÜ

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, kaskoda bu yıl yüzde 11’lik adetsel artışın yaşandığını belirterek, şunları dedi: “Bu artış, sıfır km araç satımları ile sağlandı. Yazılan primler yüzde 4.7 artarken primler yüzde 5.7 geriledi. 2014 seneninın üçüncü çeyreğinde başlayan rekabet devam etmekte. Sıfır km araç satımlarında bir önceki seneye göre binek otoda yüzde 42, hafif ticaride yüzde 78 artış yaşanmış. Lakin, bu satımları sektörün toplam kasko adedi ile karşılaştırdığımızda yüzde 12, trafik ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 4 gibi bir hacim söz konusu. Bu artışların kasko adetlerine yansıdığını söyleyebiliriz. Trafik sigortasında ise poliçe adetleri yüzde 10 kadar artarken, primde yüzde 3 büyüme yaşandı; ortalama prim ise yüzde 6.6 düştü.”blockquote>

İNDİRİM YERİNİ ZAMMA BIRAKACAK

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, fiyatlardaki düşüşün rekabetten kaynaklandığını belirterek, şunları dedi: “Şirketler kaskoda zarar etmedikleri için fiyat indirimini daha rahat yapıyor. Yılbaşından günümüze kadar kasko adetleri yüzde 13 artarken prim sadece yüzde 8 arttı. Geçen seneye göre dövizdeki hareketle gelen araç bedeli artışlarına dikkate alırsak ortalama fiyatlarda yüzde15’in üstünde bir indirim oldu. Aynı pozisyon trafik sigortasında da yaşandı. Kaskodaki fiyat indirimi mantıklı görünse de trafikteki indirimler mantıksız. Zira toplamda halen zarar ediliyor ve bu zararın 2015’de artacağını tahmin ediyoruz.Vukaatısıyla trafikte indirimler bir süre akabinde yerini fiyat artışına bırakabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: