YGS’de son gün uyarıları

Bisikletli baba korkuttu

’57. Alay Vefa Yürüyüşü’ için 40 öğrenci yolcu

İşte Windows 10’un detayları

Ösym’den uyarı!

Eğitim 17 Ocak 2015
241

DEĞİŞİKLİKLER SADECE HUKUKLA SINIRLI DEĞİL

Adayların, bu yıl bazı programlarda yapılan puan türü değişikliklerine dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin Türkçe Matematik (TM) puan grubunda öğrenci alan hukuk fakülteleri bu yıl TM-2’den değil, TM-3’ten öğrenci alacak. Üstelik değişiklikler sadece hukukla da sınırlı değil.

MESLEK LİSELİLER DİKKAT

Özellikle mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencileri yakından ilgilendiren puan değişiklikleri de var. Bu öğrencilerin YGS puanlarıyla tercih edebilecekleri Turizm İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği gibi programlardaki puan değişiklikleri meslek liselileri zor duruma sokacak. Çünkü bu programlar artık LYS puan türlerine göre öğrenci alacak. Yani sadece 9’uncu sınıf bilgilerinin sorgulandığı YGS’ye hazırlanmak adaylara yetmeyecek. Aynı zamanda LYS’lere de başvurmak ve matematik, geometri, edebiyat, coğrafya sorularını da çözerek sınavların baraj puanlarını aşmak gerekiyor.
Meslek lisesi öğrencilerinin girebileceği programlarda yapılan puan türü değişiklikleri, lisans eğitimi almalarının önünde en büyük engel haline geliyor. Çünkü LYS’ler öğrencinin okuduğu alanlardaki akademik bilgilerini sorgulayan sorulardan oluşuyor.
İmam hatip liseleri hariç meslek liselerinde LYS’de sorulan geometri, matematik, edebiyat, fizik, kimya gibi dersler işlenmiyor. Bu nedenle öğrenciler bu derslerden özel destek almazlarsa LYS’lerde başarılı olamıyor. Bu yüzden de YGS puanıyla tercih edilecek program türlerindeki değişiklikleri öğrenmek ve ona göre sınavlara hazırlanmak gerekiyor.

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇİN SADECE YGS YETERLİ DEĞİL

Özel yetenek sınavları ile iç mimarlık gibi alanlarda okumak isteyen adaylara da LYS yolu göründü. Birçok üniversitede bu programlar artık merkezi yerleştirme ve LYS puanları ile öğrenci almaya başladı. Bu yüzden sadece YGS’ye girmek yeterli olmayacak.

SUBAY OLMAK İSTEYENLER DİKKAT
Aday Başvuru Formu’ndan askeri okulda okuma seçeneği kaldırıldığı için bu okullarda okumak isteyenlerin mutlaka önkayıt yaptırması gerekiyor. Bunun için de okulların ya da bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarının web sitelerine 25 Mart’tan itibaren önkayıt için başvurulmalı. Aksi halde adayların, YGS ve LYS’lerden yüksek puan da alsalar önkayıtları yoksa bu okullar için başvurma şansı olmayacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Ayşe Hatun Önal kimdir ?

Ayşe Hatun Önal kimdir ?

8 Aralık 2014
308
ABD İHA aracını geliştirdi

ABD İHA aracını geliştirdi

22 Nisan 2015
330
Sanayi üretimi hız kesti

Sanayi üretimi hız kesti

10 Kasım 2014
244
Tercihler pazartesi başlayacak

Tercihler pazartesi başlayacak

13 Kasım 2014
346
Afgan çocuk hayata tutundu

Afgan çocuk hayata tutundu

23 Ocak 2015
322
Habersiz tatbikat korkuttu

Habersiz tatbikat korkuttu

12 Mayıs 2015
312

%d blogcu bunu beğendi: