Umut Veli Develi kimdir ?

Ege suları ısındı!

Mersin İdmanyurdu Gaziantep için hazırlanıyor

Fenerbahçe Mersin’e ulaştı

Ösym’den uyarı!

Eğitim 17 Ocak 2015
268

DEĞİŞİKLİKLER SADECE HUKUKLA SINIRLI DEĞİL

Adayların, bu yıl bazı programlarda yapılan puan türü değişikliklerine dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin Türkçe Matematik (TM) puan grubunda öğrenci alan hukuk fakülteleri bu yıl TM-2’den değil, TM-3’ten öğrenci alacak. Üstelik değişiklikler sadece hukukla da sınırlı değil.

MESLEK LİSELİLER DİKKAT

Özellikle mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencileri yakından ilgilendiren puan değişiklikleri de var. Bu öğrencilerin YGS puanlarıyla tercih edebilecekleri Turizm İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği gibi programlardaki puan değişiklikleri meslek liselileri zor duruma sokacak. Çünkü bu programlar artık LYS puan türlerine göre öğrenci alacak. Yani sadece 9’uncu sınıf bilgilerinin sorgulandığı YGS’ye hazırlanmak adaylara yetmeyecek. Aynı zamanda LYS’lere de başvurmak ve matematik, geometri, edebiyat, coğrafya sorularını da çözerek sınavların baraj puanlarını aşmak gerekiyor.
Meslek lisesi öğrencilerinin girebileceği programlarda yapılan puan türü değişiklikleri, lisans eğitimi almalarının önünde en büyük engel haline geliyor. Çünkü LYS’ler öğrencinin okuduğu alanlardaki akademik bilgilerini sorgulayan sorulardan oluşuyor.
İmam hatip liseleri hariç meslek liselerinde LYS’de sorulan geometri, matematik, edebiyat, fizik, kimya gibi dersler işlenmiyor. Bu nedenle öğrenciler bu derslerden özel destek almazlarsa LYS’lerde başarılı olamıyor. Bu yüzden de YGS puanıyla tercih edilecek program türlerindeki değişiklikleri öğrenmek ve ona göre sınavlara hazırlanmak gerekiyor.

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇİN SADECE YGS YETERLİ DEĞİL

Özel yetenek sınavları ile iç mimarlık gibi alanlarda okumak isteyen adaylara da LYS yolu göründü. Birçok üniversitede bu programlar artık merkezi yerleştirme ve LYS puanları ile öğrenci almaya başladı. Bu yüzden sadece YGS’ye girmek yeterli olmayacak.

SUBAY OLMAK İSTEYENLER DİKKAT
Aday Başvuru Formu’ndan askeri okulda okuma seçeneği kaldırıldığı için bu okullarda okumak isteyenlerin mutlaka önkayıt yaptırması gerekiyor. Bunun için de okulların ya da bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarının web sitelerine 25 Mart’tan itibaren önkayıt için başvurulmalı. Aksi halde adayların, YGS ve LYS’lerden yüksek puan da alsalar önkayıtları yoksa bu okullar için başvurma şansı olmayacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Bunları biliyor muydunuz ?

Bunları biliyor muydunuz ?

3 Şubat 2015
316
Cenabet takımlar

Cenabet takımlar

8 Kasım 2014
272
AK Parti kan kaybetti

AK Parti kan kaybetti

7 Haziran 2015
338

%d blogcu bunu beğendi: