Google’a yeni diller ekleniyor

Galatasaray bir döndü pir döndü 3 – 2

Kasaplar dertlerini anlattı

Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Sen önce kendi vatandaşına iş ver’

ÖSYM YGS ve LYS’de değişiklik yaptı !

Eğitim 23 Ocak 2015
363

 Önemli değişiklikleri kısaca TM sınav ağırlıkları değişti, hukuk puan türü değişti, sınav ücretleri arttı, önce başvuru yapıp sonra para yatırılacak şeklinde sıralayabiliriz. Peki bunların etkileri ne oldu? Beraber inceleyelim.

 

TM SINAV AĞIRLIKLARI DEĞİŞTİ

 

ÖSYM bütün TM puanlarında Geometri testinin ağırlığını 2 puan, sadece TM-3’te ise Coğrafya-1 testinin ağırlığını 1 puan azaltarak; Edebiyat testinin ağırlığını TM-1 ve TM-2’de 2şer puan TM-3’te ise 3 puan arttırdı.

 

HUKUK İSTEYENLER DİKKAT!

 

ÖSYM YGS’ye 2 ay kala Hukuk puan türünü TM-2’den TM-3’e değiştirdi. Bunun anlamı YGS’de Türkçe’nin ağırlığının 14%’ten 15%’çıkması, Sosyal Bilimler’in ağırlığının 7%’den 10%’a çıkması, Temel Matematik’in ağırlığının 14%’ten 10%’a düşmesi demek. Fen Bilimleri’nin YGS ağırlığı ise değişmedi.

LYS’de durum biraz daha karmaşık. Matematik testinin ağırlığı 22%’den 18%’e düştü. Geometri testinin ağırlığı geçen sene TM-2 puanı için 8% iken, bu sene hukuk puan türünün TM-3’e geçmesi ve ağırlıkların değişmesiyle birlikte Geometri’nin önemi 5%’e düştü.

En büyük değişiklik Türk Dili ve Edebiyatı testinde oldu. Geçen sene hukuk TM-2 puanında Edebiyat testi 22% ağırlığa sahipken bu sene hem TM-3’e geçişin hem de ağırlık değişikliklerinin sayesinde Türk Dili ve Edebiyatı 28% ağırlığa sahip oldu. Diğer bir deyişle Türk Dili ve Edebiyatı’nın önemi 27% oranında arttı! Coğrafya-1 de etkilenerek etkisi 8%’den 9%’a çıktı.

Kısaca, hukuk isteyenler için, bütün testlerde matematik ile ilgili konuların önemi 44%’ten 33%’e inerken Türkçe ve edebiyatın önemi 36%’dan 43%’e çıktı. Sosyal Bilimler ile ilgili testlerin ağırlığı ise 15%’ten 19%’a çıktı. Kıssadan hisse matematik sevmeyenlerin gözü aydın, MFciler için ise hukuk yolu zorlaştı.

Hukuk isteyenlerin girecekleri sınavlarda (YGS + LYS1 + LYS3) ise bir değişiklik olmadı.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Siyah incir zengin yaptı

Siyah incir zengin yaptı

3 Haziran 2015
292
Kayıp Robot bulundu!

Kayıp Robot bulundu!

16 Ocak 2015
307
İncircilerden şok tepki!

İncircilerden şok tepki!

23 Nisan 2015
362

%d blogcu bunu beğendi: