Depremi önceden haber verecek

Akdeniz’de büyük facia! 400 ölü

Yunan Arkaik Dönemi eserleri ele geçirildi

Türkiye AB’ ye girecek!

Öldürülen karikatüristin itirafları !

Gündem 8 Ocak 2015
389

BAĞIMSIZLIK ÖNEMLİ

Fransızların ünlü çizeri  Wolinski, 2005 yılında Radikal’e verdiği röportajda “Bir karikatürcü için en vazgeçilmez koşul bağımsızlıktır”  demişti.
İşte Mahmut Hamsici’nin sorularını yanıtlayan Wolinski’nin Radikal’de yayınlanan o röportajı…

KARİKATÜRE NASIL BAŞLADINIZ ?

Başka alanlarda sıfırdım, hiçbir şey bilmiyordum. Okulda çok kötüydüm. Yapmayı sevdiğim tek şey çizmekti. Cezayir savaşı sırasında Hara-Kiri adlı bir gazete yayımlanmaya başladı. Askerken çizim yapıyordum. O dönemde Amerikan Mad dergisinin çizerlerine öykünüyordum. Askerdeyken bir izin günümde çizimlerimi Hara-Kiri’nin yazıişleri müdürü Cavana’ya götürdüm, onları yayımladı ve böylece kariyerim başladı. Bir genç çizere verilebilecek en büyük hediye size güvenilmesi ve çiziminizin yayımlamasıdır. Ancak bir kere çiziminiz yayımlandığında bir dahaki sefere çok daha iyi olmak zorundasınızdır. 

ÇİZİM STİLİNİZ DEĞİŞTİ Mİ ?

İlk stilim çok karışık, çok detaylıydı. Beğendiğim bir-iki Amerikalı çizere öykünüyordum. Bir politik çizer olduğumu ve fikirlerim olduğunu bilmiyordum. Sonra sonra fikirlerim olduğunu fark ettim. 1968 Mayısı’nda benden politik çizimler yapmam istendi. Ve bunları bildiğimi fark ettim ve çizimler çok ilgi gördü. Öyle devam ettim. Hayatta insana bir veya iki kere şans sunulur. Onları kaçırmamak için risk almak gerekir. Ben bir risk aldım çünkü üvey babam için çalışıyordum, hayatımı kazanıyordum ama istediğim çizmekti. 

NEDEN KADINLARI ÇİZİYORSUNUZ ?

Çünkü kadınları seviyorum. Sevdiğim her şeyi çiziyorum. Ve dünyada kadınlardan daha güzel başka bir şey olmadığını düşünüyorum. 

SİZE GÖRE KARİKATÜR NEDİR ?

Zor soru. Karikatür, politikacıların dedikleri ile yaptıkları arasındaki çelişkileri göstermektir mesela. Karikatürist bir mizahçıdır. Değilse iyi bir karikatürist değildir. Bir karikatürist kendisini çevreleyen dünyaya bakan, bunu analiz eden, sentezini yapan ve dünya karşısında bir bakış açısı olan kişidir. Karikatüristin dini yoktur çünkü dinde mizah yoktur. Hiçbir siyasi partiye üye değildir. Bu, sempatisinin olmasını engellemez. Ben her zaman solcuydum ama komünist parti üyesi olmadım. Karikatürist özgür, bağımsız olmalıdır. 

POLİTİKA VE KARİKATÜR ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR ?

Bu köklü bir gelenektir. Basın, gazeteler var olduğundan beri çizimler vardır. İlk dönemlerde bile çizerler iktidarla sorunlar yaşamıştır. Fransa’da böyle bir gelenek var. Örneğin 1900’den 1914’e kadar yayımlanmış bir gazete vardır. Bütün büyük ressamlar burada sömürgeciliğe, kapitalizme karşı çizimler yapmıştır. Bugün de bu gelenek sürüyor ve kâğıttan basın sürdükçe de sürecek.
 
KARİKATÜRÜN DÜNYADAKİ DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ ?

Bu, basına bağlı. Basının durumu mükemmel olmadığı için mükemmel değil. Ama çok iyi çizerler var. Ben, bu yıl Angouleme Uluslararası Çizgi Roman Festivali’nin başkanıyım. Avrupa’nın en iyi karikatüristlerinin işlerinin yer aldığı bir sergi hazırlamak istiyorum. Böylece politik karikatüristleri karşılaştırmak çok ilginç olabilir. Hem onları yan yana koyarsak dünyada Yahudi mizahı, Arap mizahı, Fransız mihazı vs. olmadığı görülür. Mizah herkes için aynıdır, aynı şekilde ifade edilir ve biz mizahçılar kardeşizdir. 

TÜRKİYE’DE KARİKATÜRÜ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ ?

Gayet iyiler. Leman’ı çok iyi buluyorum. Ayrıca Ramize Erer mükemmeldir, çok yeteneklidir. Bilmediğim başka dergiler, politik dergiler var, onların da iyi olduğu söyleniyor. Türkiye’de kesinlikle iyi çizerler var. 

AYDIN DOĞAN KARİKATÜR YARIŞMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ ?

Yarışmaların neye yaradığını açıkçası çok iyi bilmiyorum. Ama şurası da bir gerçek ki, örneğin bir Ukraynalı, bir Koreli veya bir Litvanyalı karikatürist için çizimlerinin fark edilmesi kolay değildir. Bu yarışmalar tanınma ihtiyacı duyan çizerler için iyi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: