Diyarbakır uçağında bomba paniği

Yedigöller’de muhteşem son bahar manzaraları

Bursa’daki işçi eylemi sona erdi

Japonlar için kabus başladı mı?

Öğrendiğimiz Bilgilerin Hepsi Doğru mu?

Gündem 30 Kasım 2016
510

Televizyondan, okuldan ve çevremizdeki insanlardan hayatımızın her anında değişik bilgiler öğreniyoruz. Peki ya bunların hepsi doğru mu ?

Çin Seddi aydan görünebilir640px-20090529_great_wall_8185

Ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama Çin Seddi bunlardan biri değildir. 1938 tarihli “Second Book of Marvels” isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor.

Balık yanında yoğurt yenmez

_mg_2624

Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yoktur.

Gökkuşağında yedi renk vardır

gokkusagi

Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir.İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7’den fazla kuşak bulunur.

Fransa’nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte tekrar tahta çıkmasını engellemek için gardiyanlar tarafından zehirlenerek öldürülmüştür

napolyon24453ce7303d4564

Otopsiyi yapan Napolyon’un doktoru Francesco Antommarchi, imparatorun mide kanserinden öldüğünü söylemiştir.

Kubbesi altın sarısı olan mabed, Mescid-i Aksa’dır

1182154_620x410

Altın sarısı kubbeli mabed, Kubbetu’s-Sahra, diğer adıyla Hz. Ömer Camisi’dir. Kubbetu’s-Sahra, Resulullah (s.a.s.)’ın miraca çıkarken bastığına inanılan kayanın üzerine inşa edilen sekizgen binadır.

Beyaz Saray, kubbeli binadır

beyaz-saray

Kubbeli bina, Amerikan Kongre Binası’dır.Beyaz Saray ise Amerikan devlet başkanlarının resmi ikametgahı, konutlarıdır.

Çay – kahve kanser riskini artırır

d1ed2bf3d11f7e7a6f189af32a153713_xl

Son yapılan araştırmalara göre çay ve kahvede bulunan kafein beyin kanserinden koruyor.

Cinderella cam ayakkabılar giyiyordu

sindrella

En eski Fransız versiyonunda Cinderella patoufles en vair yani sincap kürkünden beyaz ayakkabılar giymektedir. 1697’de Fransız yazar Charles Perrault “Cendrillon” adında bu masalın kendine ait bir versiyonunu yazdığında vair kelimesi Fransızca kullanılmamaya başlanmıştı. Öyle görünüyor ki Perrault bunun vair ile aynı şekilde okunan ve cam anlamına gelen verre kelimesi olduğunu düşünmüş. Ama iyilik perisinin sihiri bile bu hatayı o kadar zamanda düzeltememiş.

İlk otomobili Henry Ford icat etmiştir

1912-ford_

Her ne kadar aynı zamanlarda Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, ve Siegfried Marcus gibi birçok Alman mühendis fikirlerini hayata geçirmeye çalışmış olsa da, modern otomobillerin ilk örneğinin Karl Benz tarafından ortaya konduğu bilinmektedir. Otomobilin mucidi olarak sayılan Henry Ford’a bu ünü kazandıran üretim bandını geliştirip, seri üretim teknolojisini başarıyla kullanmasıdır.

Suşi, çiğ balıktır

sushi-restorani

Suşi çiğ balık demek değildir ve tüm suşilerin içinde de çiğ balık bulunmaz. Japonların çiğ balık için kullandıkları terim “sashimi”dir. Suşi terimi ise yemeğin içindeki pilavın ekşi bir sosla birlikte hazırlanması yöntemine gönderme yapar. Pilavda kullanılan malzemelerin arasında geleneksel olarak çiğ balık kullanılıyor olabilir, ancak bu pilavda aynı zamanda pişirilmiş deniz ürünleri, balık yumurtası, yumurta veya çeşitli sebzeler de bulunur. Yosuna sarılmış suşi ve diğer malzemelerden oluşan yemekler ise suşi değil “makizushi” olarak adlandırılır.

Uçabilen ilk motorlu araç Wright Kardeşler tarafından icat edildi

wright_fort_myer

Uçak, motor ve ilk kelimeleri bir araya geldiğinde akla ilk olarak Wright Kardeşler geliyor, ancak 17 Aralık 1903’te Kitty Hawk’ta yaptıkları ünlü uçuştan 9 ay önce, Yeni Zelanda’lı Richard Pearse 31 Mart 1903 tarihinde Wright kardeşlerin tasarımından çok daha öte bir tasarımla, çift motor yerine tek motor kullanarak oldukça hafif bir uçağı havalandırmayı başarmıştı.

İnternetin mucidi Al Gore’dur

internet7319internet-sanalyer-10129714

İnternet’in babası olarak tanınan 4 isim, ARPANet’in yöneticileri Vinton Cerf, Lawrence Roberts, Leonard Kleinrock ve Robert Kahn’dır.Yanlış bilinen mucit: Al Gore (Aslında Al Gore hiç “İnternet’i ben keşfettim” dememiş olsa da sürekli olarak “ABD Kongresi’ne hizmetim sırasında, İnternet’in yaratılışı sürecinde önemli bir yere sahiptim” demiştir) 23 Haziran 1943 doğumlu Vinton Cerf, “İnternet’in babası” olarak tanınıyor. Ulusal Teknoloji Madalyası gibi birçok ödülle onurlandırılan bu isim, üniversite yıllarında Profesör Gerald Estrin gözetiminde Profesör Leonard Kleinrock’un veri paket ağı grubu içinde çalıştı. Bu grup ARPANet’in, yani İnternet’in ilk halinin iki düğümü arasında yer alıyordu. Bu düğüm içinde eşten eşe yönlenen protokolü geliştiren Cerf, UCLA’de iken, o zamanlar ARPANet’in donanım mimarisi üzerinde çalışan Robert E. Kahn ile tanışarak buluşunu geliştirdi. Cerf, 2005 yılının Eylül ayından beri Google’da Başkan Yardımcısı ve Baş İnternet Evanjelisti olarak çalışıyor.

Roma’yı Neron yakmıştır

Colosseum in Rome

Tarihçiler yangının Neron’un politik rakipleri tarafından çıkarıldığını ve daha sonra suçu onu üzerine attıklarını düşünmektedir. Aslında Neron bir kahraman sayılırdı, yangını söndürmeye çalışmış, evsiz kalanlara yiyecek bulmuş ve şehrin yeniden tasarlanması için sağlamıştı.

Neron Roma Yanarken Keman Çalıyordu

images

Efsaneye göre M.S 64’de deli imparator Neron, sarayını ateşe verir ve daha sonra Maecenas Kulesinin tepesine çıkıp kemanını çalmaya başlar, arya söyler ve Roma’nın yanışını izler. Ama o zamanın tarihçilerinden Tacitus’a göre yangın çıktığında Neron şehrin 50 km dışındaki Antium’daki villasındaydı.

Pisa Kulesi yamuk yapılmıştır

pisada-gorulecek-yerler

İtalyanların bu ünlü çan kulesi aslında dik olarak tasarlanmış. Fakat yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren temeldeki yumuşak zemin sebebiyle güneye doğru kaymaya başlamış.

Su şeffaftır. Denizlerin mavi olmasının sebebi ise gökyüzünün denize yansımasıdır

su

Su oldukça soluk bir mavi tonundadır. Ancak gökyüzü de denizlerin rengini belirlemede etkilidir.

Kelebeklerin ömrü bir gündür

img-slider1

Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilir.

Vejeteryanler asla hayvansal ürün tüketmezler

vejeteryan-ve-veganlar-icin-hamilelikte-beslenme

Vejeteryanlık bünyesinde birçok alt grubu barındıran bir tarzdır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejeteryanların oluşturduğu gruplar vardır.

Balıkların hafızası birkaç saniyeliktir

fish

Japon balığı en az üç aylık bir hafızaya sahiptir

Amerika ismi Amerigo Vespucci’den almıştır

amerika-3

Amerika ismini İtalyan haritacı ve tüccar Amerigo Vespucci’den değil, Galli ve zengin bir Bristol tüccarı Richard Ameryk’ten gelmektedir. Ameryk, John Cabot’un ikinci transatlantik yolculuğundaki baş sermayedardı. Mayıs 1497’de Cabot, küçük gemisi Matthew’le Labrador’a ulaştı ve Vespucci’den iki yıl önce Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı oldu.

Çok şeker yiyen şeker hastası olur

seker-nasil-bagimlilik-yapar

Fazla şeker alımı ile diyabetli olmak arasında herhangi bir ilişki yoktur.

“Burası Huş’tur, yolu yokuştur.” türküsündeki Huş, Muş’un bir ilçesidir

img_2812

Yemen’in başkenti Sana ile Taiz kentleri arasında bulunan bir Türk Kalesinin ismidir.

C vitamini soğuk algınlığıyla savaşıyor

c-vitamini-eksikligi

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığını iyileştirmiyor.

Parmak çıtlatmak kireçlenmeye sebep oluyor

697fb0691

Çıkan ses kireçlenmeden değil, eklemler arasındaki hava boşluklarından geliyor.

Colomb da dünyanın düz olduğuna inanmıştır

colombbbbb

Ünlü kaşif Christoph Colomb dünyanın ne kadar büyük olduğunu bilmiyor olabilirdi ama dünyanın ucundan düşme gibi bir endişesi de yoktu.

Newton, altında oturduğu ağaçtan kafasına düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanununu geliştirdi

physicsbook_forces_graphik_12

Newton’la bir elma arasında kurulan ilk ilişki, bilim adamının ölümünden 60 yıl sonrasına dayanıyor: “Bir bahçede gezinirken, elmayı ağaçtan düşüren yerçekimi kuvvetinin yerden belli bir uzaklıkla sınırlı olmadığı, bu kuvvetin çok daha büyük olduğu düşüncesi aklına geldi.” (John Conduitt)

Fare peyniri sever

ruyada-fare-gormek

Fareler aslında fıstık ezmesi ve kahvaltılık gevrekler gibi şekerli yiyeceklerden hoşlanır. Yani bir bar Snickersı daima bir büyük parça peynire tercih ederler.

Elektriği Benjamin Franklin Buldu

elektrik-kivilcim-renk

Benjamin Franklin 1752 senesinde uçurtmasına yıldırım çarpınca elektriği bulmadı. Aslında elektrik o zaman çoktan bilinen bir şeydi. Bunun yerine Franklin yıldırımın elektriksel yapısını kanıtlamaya çalıştı. Fırtına sırasında Franklin ucuna metal bir anahtar bağlanmış ipek bir uçurtma uçuruyordu ve iplerin elektrik akımı ile şarj olduğunu fark etti. Anahtara dokunduğunda havadaki elektrik yüklemesini hissetti yıldırımı değil. Bu da ona yıldırımın elektrik olduğunu kanıtlaması için yeterli bir kanıt vermiş oldu. Eğer uçurtmaya yıldırım çarpsa idi Franklin de büyük ihtimalle Rusya’nın St. Petersburg kentinden Profesör Georg Wilhelm Richman gibi ölmüş olurdu. Bu kişi birkaç ay sonra aynı deneyi yapmaya kalkışmıştı.

Marie Antoinette, Fransızlara “Ekmek Bulamazlarsa Pasta Yesinler” demiştir

marie-antoinette-3

1766 senesinde Jen Jacqoues Rosseau “İtiraflar”‘ını yazıyordu ve Fransa Kraliçesi 16. Louis’in karısı Marie Antoinette ile karıştırılan büyük bir prensesin bu ünlü lafına atıfta bulunuyordu. Ama bu kişi Marie Antoinette olamadı çünkü 1766 senesinde o sadece 11 yaşındaydı. Tarihçiler Rousseau’nun bahsettiği büyük prensesin 16. Louis ve Marie Antoinette’den 75 sene önce krallık yapan 14. Louis’in karısı Marie Thérèse olduğuna inanırlar.

İlk ampul Thomas Edison tarafından icat edilmiştir

ampul-patladi-akp

1802 yılında, Humphry Davy o güne kadar yapılmış en güçlü elektrik pilini yaptı. O yıl içinde ince bir platin tel içinden elektrik akımını geçirerek ilk ampulü elde eden Davy, bu şekilde modern ampulün atası olan bu cihazı geliştirdi. Davy platini seçmişti çünkü en yüksek sıcaklıkta eriyen metallerden biri olduğunu biliyordu.İlk ampul uzun süre dayanmadığı gibi, çok parlak ışık da vermiyordu ancak, 75 yıl sonra Edison’un ilk ticari olarak başarılı olan ampulü 1879’da üretmesinin önündeki zorlu ve engebeli yolun önünü açmıştı.

Abner Doubleday Beyzbolu İcat Etti

beyzbol-nedir_646x340

Bilinenin aksine Abner Doubleday beyzbolu icat etmemiştir. 1907 senesinde bir komite beyzbolun nasıl oluştuğuna dair bir rapor hazırladı. Bu komitenin vardığı sonuca göre 1839 yılında New York, Cooperstownlu bir genç olan Abner Doubleday “Town Ball” adında bir oyun için elmas şeklinde bir diyagram çizdi. Mükemmel bir hikaye ama aslında bir efsane özellikle de Doubleday’in o günlerde West Point Askeri okuluna devam ettiği ve sözde icat ettiği oyunla ilgili herhangi bir gelişme göstermediği düşünülünce. Bugün bu oyunun New Yorklu bir veznedar ve çok iyi bir teknik ressam olan Alexander Joy Cartwright tarafından icat edildiğine inanılmaktadır. Kendisi Modern Beyzbolun Babası olarak anılmaktadır.

İlk teleskopun mucidi Galileo’dur

telescope

Çalışır olduğu bilinen en eski teleskoplar 1608 yılında Hans Lippershey imzasını taşıyordu. Buluşun sahibi olduğunu iddia eden isimler arasında Zacharias Janssen, Middelburg’da bulunan spekülatörler ve Alkmaar’lı Jacob Metius da bulunuyor.İlk teleskopların tasarımında konveks objektif merceğiyle birlikte bir de konkav öküler (küçük mercek) bulunuyordu. Galileo bu tasarımı bir yıl sonra, 1609’da kullandı. 1611’de Johannes Kepler bir konveks mercek ve bir konkav öküler ile nasıl daha güçlü bir teleskop yapılabileceğini açıkladı.1655 yılında ise Christiaan Huygens gibi astronomlar kendileri için bileşik mercekler kullanarak oldukça güçlü ancak sıradışı büyüklükte büyük ve kullanışsız Keplerian teleskoplarını inşa edebiliyorlardı.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’dur

a_6312_2

Brezilya’nın başkenti Brasilia’dır.(En büyük şehirleri olan Sao Paulo ve Rio de Janerio ile karıştırılır.)

Einstein matematik dersinde başarısızdı

albert_einstein_buluslari_icatlari_ve_sozleri_h84880

Bu, hemen herkesin inandığı yanlış bir bilgidir. Kaynağı ise 1935 yılında yayımlanan bir makaleye dayanır. Matematik derslerinde başarısız olan pek çok öğrenci bu hikâyeden cesaret alarak kendileri için de bir umut olduğunu düşünseler de, işin aslı Einstein henüz daha çok küçükken dehasını kanıtlamıştı.

Ispanak insanı güçlendirir

temel-reis2-550x387

Bu efsane, ıspanağın demir açısından zengin olduğu gerçeğinden ileri gelir. Fakat tam bu noktada bir hata yapılıyor, çünkü aslında ıspanakta sanıldığı kadar çok demir bulunmaz. Bu efsane bir el yazısı hatasından kaynaklanmaktadır. 1870’de bir doktor ondalık işaretini yanlış yere koyduğu için, ıspanağı olduğundan on kat fazla demir içeriyor gibi göstermiş oldu.

Bukalemunlar tehlike hissettikleri anda kamuflaj amacıyla renk değiştirirler

4

Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi karşı cinsi etkileme veya vücut sıcaklığını ayarlama da olabilir.

Yemek yanında su içilmez

disarida-yemek

Birçoğumuz yemek yerken su içmenin kilo aldıracağını düşünürüz. Ne kadar susasak da su içmeyi yemekten 1-2 saat sonrasına saklarız veya yemeğe başlamadan içeriz. Kulaktan dolma bu inancın tersine yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Yalnızca sindirim sorunu olanlar yemek sırasında su içmemeli.

Alexander Graham Bell telefonu icat etti

graham-bell

Hepimiz Graham Bell’in telefonu icat ettiği ve ilk olarak sekreteri Watson’ı aradığıyla ilgili hikâyeyi duymuşuzdur. Fakat aslında çalışan ilk telefon bundan 15 yıl önce, Alman bir mucit olan Philipp Reis tarafından icat edilmişti. “Reis Telephon” ismini verdiği bu cihazı, ilk olarak 1861’de sunmuştu. Reis Telephon, müzik notalarını oldukça net olarak, ancak insan sesini zayıf bir şekilde iletebiliyordu. İnsan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazla gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Ancak buna rağmen bütün övgüyü Bell alıyor.

Zıplayamayan tek memeli hayvan fildir

fil2

Zıplayamama konusunda tek olduğuyla ilgili popüler efsanenin aksine, bu beceriksizlik yalnızca file ait değildir. Örneğin, Amerika’ya özgü, ismini “tembellik” kelimesinden (sloth) alan bir hayvan, yaşam tarzıyla da uyumlu olarak, zıplayamaz. Ayrıca, gergedan ve su aygırı da zıplayamayan memelilerdir, fakat fillerin aksine, koşarlarken dört ayaklarını birden aynı anda yerden kesebilirler.

Röntgeni bulan Thomas Edison’dur

rontgen_isini_zararlari

Edison’un Fluoroskop’unun (röntgen perdesi) tıp alanında bir standart haline geldiği doğru olsa da, bu X-ışını fotoğrafının ilk örneği değil. 22 Aralık 1895 yılında Alman bir fizik profesörü olan Wilhelm Röntgen karısının el kemiklerini bir X-ışını kullanarak fotoğrafik plaka üzerinde gören ilk insan oldu.

Dilin farklı bölümleri farklı tatları tespit eder

dil-ve-tat-alma

Dil üzerinde farklı tat tomurcukları vardır ve bazıları diğerlerinden daha duyarlıdır. Fakat kesin bölümlerle birbirinden ayrı değillerdir.

Kutup ayıları solaktır

kutup-ayisi1

Hayatlarını kutup ayılarını araştırmaya adamış bilim adamları, bu hayvanların iki ellerini de aynı beceriyle kullanabildiklerini gözlemlemişlerdir. Bu efsanenin yayılma sebebi belki de, kutup ayılarının sol ellerini çok iyi kullanabildiklerini gören fakat sağ elleriyle de aynı şekilde çalışabildikleri gerçeğini göz ardı eden insanlar olabilir.

Devekuşları korkunca kendilerini gizlemek için başlarını kuma gömerler

deve-kusu-gibi-basini-kuma-sokmak-i611362-600

Anne devekuşları bazen bütün vücutlarını, kanatlarını da açarak toprak üzerine yatırırlar ve yavrularını güneşin kavurucu etkisinden korumaya çalışırlar. Ayrıca devekuşlarının dinlenirken boyun kaslarını rahatlatmak için veya çok sık olmasa da uyurken bazen bu pozisyonu aldıkları biliniyor. Ama kafalarını kuma gömmezler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: