Canaver işlemci Helio X20 geliyor

Kadın cesedi fırça ile denizden çıkarıldı !

Şişli’de şok! Nazlı İnönü: Mustafa Sarıgül ölümle tehdit etti!

Büyük PES 2015 turnuvası başlıyor

O Türk Nepal’de depreme yakalandı!

Gündem 27 Nisan 2015
277

İstanbul’da yaşayan Çanakkaleli Hazal Akkarpat, arkadaşlarıyla tatil için gittiği Nepal’de zelzeleye yakalandı. Tatilin ikinci gününde zelzele felaketiyle karşılaşan Akkarpat, “Deprem akabinde tek beklentim olamayacağını bildiğim halde bir helikopter gelip ip sallandırsın ve bizi buradan alsın istedim” dedi.

Güney Asya ülkesi Nepal’in başili Katmandu’nun yaklaşık 80 km kuzeybatısında önceki gün meydana gelen 7.9’lik zelzele 3 binden fazla insanın ölümüne yol açtı. İstanbul’da milletlerarası bir firmada çalışan ve tatil için gittiği Nepal’de zelzeleye yakalanan Hazal Akkarpat, yaşadığı anları anlattı. 4 arkadaşıyla beraber gittiği Nepal’de tatilin ikinci gününde zelzelenin yaşandığını söyleyen Akkarpat, “Tamamen turistik nedenlerden ötürü oradaydık. Dört kişi berabereydik. O gün tapınaklar bölgesini ziyaret ettikten akabinde otele döndük. Bizi şehir merkezine götürecek olan aracı beklerken otelde birbirimize fotoğrafları gösteriyorduk. Sanki dışarıdan traktör veya bir römorkör gibi bir şey geçiyor zannettik. Sonra arkadaşım ayaklandı pencereye doğru gitti. Diğer arkadaşımı görmedim, arkamda kaldı. Karşımda oturan arkadaşımla bakıştık. Hemen o anda sehpanın altına doğru eğildik, anladığımız anda ‘zelzele oluyor, hemen eğilin’ dediler. Ben masanın altına girdim. İki arkadaşım arkada kaldı. Sıvalar dökülmeye başladı. O zaman işin ciddi olduğunu anladık. Artık birbirimize, ‘zelzele geçmesini bekleyip biter bitmez dışarı çıkıyoruz’ diye telkinde bulunduk. Deprem biter bitmez ben hemen çantamı alıp dışarı fırladım. Ayakkabı falan almadan çoraplarımla çıktım. Diğer arkadaşlarımın gelmesini bekledim. Bulunduğumuz yer şehir merkezinden biraz yüksek. Şehir merkezinden çıkan dumanı orada gördüm. O zaman gerçekten çok tesirlendiğini anladık. Çünkü bizim etrafımızda aslında yıkılan bir yer olmadı” dedi.

Depremin akabinde otel görevlilerinin çok soğukkanlı bir şekilde kendilerini yönlendirdiğini söyleyen Akkarpat, “Deprem akabinde zaten artçılar olmaya devam etti. O yüzden bir yere kıpırdayamadık. Otelin interneti hala çalışırken ailemize haber vermek istedik. Büyük ihtimalle zelzele haberi duyulmadan önce biz ailemizi aramıştık. Otel çalışanları çok bilinçliydi. Daha önce zelzele yaşadıklarını zannetmiyorum ama süreci çok iyi yönettiler. Bizi güvenli alana yönlendirdiler ve binaya girmemiz ve onların gözü önünde durmamız hususunda bizi çok doğru yönlendirdiler. Konsolosluğu aramak aklımıza bekleme alanında geldi ve aradık. Ne yazık ki Nepal’de bir temsilciliğimiz yok. En yakın yer Yeni Delhi’de. Oradan bize ulaştılar. Onlarla telefonda görüştük. Onlar çok yardımcı olmaya çalıştılar. Bu arada çok teşekkür etmek istiyorum, telefon operatörümüz bize ücretsiz telefon açma hakkı verdi. Onun da yardımı oldu. Oradaki fahri konsolos bizi aradı ve havaalanına gitmemizi, şu anda orada uçak olduğunu ve bizi o uçağa aldırmaya çalışacağını dedi. Biraz uğraşarak uçağa bindik. Sonrası zaten çok hızlı gelişti” dedi.

Deprem akabinde yaşadıklarını da anlatan Hazal Akkarpat, “İnsanın aklına ilk gelen ‘bir helikopter gelsin ip sallandırsın ve bizi oradan alsın’ en büyük beklenti oydu. Ama onun olmayacağını biliyorduk. En azından oraya giden ve kalkan uçak firmasının orada kaç tane Türk yurttaşı olduğunu biliyorlardı. Gerçekten çok az sayıda kişiydik. ‘Orada uçağımız var. Havaalanına gelin. Uygun olursa sizi uçağa alacağız’ gibi bir bilgi vermesini beklerdik. Nasıl ki telefon operatörü veya diğerleri ulaşabiliyorsa aynı şekilde havayolları firmasının da davranması gerçekten önemli. Bu şekilde davranmasını beklerdik. Gerçekten çok az kişiydik ve öyle bir beklenti vardı. Umarım bir daha böyle şeyler geçirmeyiz. Ama yaşandı ve yaşanacak da. Başka yerlerde başka felaketler olabilir. Onun için söylüyorum. Bu şekilde davranılması gerekliydi” dedi.

Bundan akabinde hayatına normal şekilde devam etmek istediğini söyleyen Akkarpat, “O anları tabi ki yaşıyorum, görüyorum. Ama biz 4 kişi olmanın verdiği şans vardı. Bir rahatlık vardı. Psikolojik olarak nasıl tesirlendiğimi ileriki günlerde göreceğiz. Şu anda yeni olduğu için çok donuk hissediyorum. Ne hissettiğimi tam olarak bilmiyorum. Ama tabi ki bunu bir dram haline getirmeden hayatımıza devam etmek çok önemli. Böyle bir şey yaşandı, ama hala devam ediyoruz normal bir şekilde hayat devam ediyor” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: