Havada, karada ve denizde Çanakkale türküsüne klip

Adli Tıp Kurumu karıştı

Sürpriz Gaziantep Yolcusu

Ertuğrul Özkök’ten şaşırtan ifadeler

Numan Kurtulmuş Hollanda yolcusu

Gündem 17 Nisan 2015
288

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 1915 vukaatlarına ilişkin, “Bizim kimseden saklayacak, tarihimizin bir günlük karanlık sayfası yoktur” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, temaslarda bulunmak üzere geldiği Hollanda’da Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher ile görüştükten akabinde Lahey Büyükelçiliği’nde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun da katıldığı toplantıda Türk yurttaşlarına hitap eden Kurtulmuş, 1915 vukaatlarıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken şu şekilde konuştu:

“Ermeni meselesini milletlerarası alanda gündeme getirenler, bir hakikat ortaya çıksın, 1915’te neler oldu anlaşılsın istemiyorlar. Uluslararası camiada bir takım lobileri kullanarak Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Türkiye’yi tek başınalaştırmak istiyorlar. Biz de diyoruz ki 1915’teki vukaatlar, evet Müslümanlar da öldü, Ermeniler de öldü. Müslüman ve Ermeniler, tarih boyunca yan yana yaşadı. Ama Birinci Dünya Savaşı’nda savaş lordlarının ortaya koyduğu bir takım senaryolar, savaşın ortaya çıkardığı kirli bir takım uygulamalar neticesinde maalesef acılar yaşandı. İnsanlar öldü.”  

Türkiye devletinin arşivlerinin bu konuda hakikati arayan âleme açık olduğunu kayıt eden Kurtulmuş, “Şimdi alnımız açık olarak şunu söylüyoruz Türk devleti olarak. Türkiye Devleti devletinin bütün arşivleri hakikati arayanlara açıktır. Bizim kimseden saklayacak, tarihimizin bir günlük karanlık sayfası yoktur. Ermeni meselesini, hele 100. yılı bahane ederek birilerinin Türkiye’yi dövmek için bunu kullanmalarına da asla razı olmayız. Bizim kaldı ki Ermenistan’la hiç bir sorunumuz yok. Şu anda Türkiye’de yaşayan binlerce Ermeni var. Gidip onlara sorsunlar Türkiye’nin misafirperverliğini” İfadelerini kullandı.

Barış Süreci

Türkiye’de yürütülen çözüm sürecine de değinen Kurtulmuş, bu konuya laf olsun diye girilmediğini dedi. Yaklaşık 30 yıldır süren silahlı çatışma ortamının Türkiye’ye büyük maliyetlere yol açtığını vurgulayan Kurtulmuş, çözüm sürecinin bir iradenin ortaya konulması olduğunu ifade etti.

“Süreçle ilgili olarak içeriden, dışarıdan bir takım ellerin Türkiye’nin ayaklarına pranga vurmak için bu meseleyi kullandığını da hepimiz biliyoruz” diyen Kurtulmuş, büyük oranda rotasına giren ve milli bir proje olarak tanımladığı sürecin Türkiye’nin dirlik ve birliğini sağlayacağını dedi.

Silahları toprağa gömmeden barış konuşulamayacağı gibi bir elde silahla halay da çekilemeyeceğine işaret eden Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Daha evvel de Türkiye’de barışın bu anlamda sağlanmasını isteyenler oldu. Rahmetli Özal’ın, rahmetli Erbakan’ın bu meseleyi kendi iktidarları esnasında çözmek için girişimleri oldu ama o günkü şartlar buna el vermediği için bu adımlar geride kaldı. Elinde silah olan da artık görüyor silahla bir sonuç elde edemeyeceğini. Hele hele bölgede bu şartlar içinde silahları bırakmaktan başka bir çareleri olmadığını onlar da görüyor. Bunlar olsa bile yürüyemezdi. Bir de millet bunu isteyecek. Millet istemezse yapamazsınız. Biz, her ay bununla ilgili toplumu araştırmalarımızı yapıyoruz. Sonuçta çözüm sürecine verilen destek hiçbir zaman yüzde 65’lerin, yüzde 68’lerin altına inmiyor. Halk diyor ki, Türkler de, Kürtler de, bütün Türkiye Devleti yurttaşlarımız diyor ki, ‘bu işi bitirin’. Türkiye prangalarından kurtuluyor. Ama biz buna ne kadar seviniyorsak vatanseverler olarak, ‘eyvah Türkiye ayağındaki prangalarından kurtuluyor daha hızlı koşacak’ diye birileri de bundan büyük üzüntü duyuyorlar. Provokasyonlar yapacaklar, işte 6-7 Ekim vukaatları oldu, Ağrı’daki vukaatlar oldu. Başka vukaatlar Allah muhafaza olabilir.”

Hollandalı mevkidaşıyla görüşme

Kurtulmuş, Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini dedi.

Hollandalı Bakan’ın daha önce bu ülkede yaşayan Türklere ilişkin dediği olumsuz sözleri hatırlatan Kurtulmuş, “Daha evvel saygıdeğer Asscher Hollanda’daki Türk toplumuyla ilgili bir takım olumsuz sözler söylemişti. Buradaki Türk toplumunun şiddete meyilli olduğuna dair bir takım araştırmaların, bulguların söylendiği bir ortamdan geçti Türkiye Hollanda ilişkileri. Yaklaşık 24 aydır da bu anlamda Türkiye’den üst düzey bir ziyaret Hollanda’ya Türkiye’den yapılmamıştı. Geçtiğimiz süre içinde Saygıdeğer Asscher’in ve ilgili hükümet ytesirlilerinin bu sözlerin islamofobiye bir tür destek manasına gelmediğini ifade eden, buradaki Türk toplumunun Hollanda’yla uyumlu bir toplum olduğunu ifade eden sözleri iki ülke arasındaki ilişkilerin tamir edilmesi bakımından önemli bir rol oynadı. Bizim de bugün bu resmi ziyareti gerçekleştirmiş olmamız fevkalade yararlı oldu” dedi.

Görüşmede DAEŞ terörüne karşı alınması gereken önlemlerin yanı sıra islamofobia, artan ırkçılık, İslam hasımlığı ve Türk hasımlığıyla mücadele konularının gündeme geldiğine değinen Kurtulmuş, “Suriye’de ılımlı muhalefetin desteklenmesi ve demokratik mücadeleye kuvvet verilmesi anlamında Hollanda hükümetinin görüşleriyle bizim görüşlerimiz paralellik arz ediyor. Bütün bunları tekrar gözden geçirme ve bugün geldiği nokta itibariyle Türkiye Hollanda ilişkilerini daha ileriye götürmek için somut adımlar üstünde duruldu. ve tabii ki başta saygıdeğer meslektaşımız olmak üzere Hollanda Başbakanı’nı ve diğer Hollanda ytesirlileri de Türkiye’ye bir kere daha davet etme imkanımız oldu”  dedi.

-Hollanda’daki Türk toplumu

Kurtulmuş, Hollanda’da kayda değer bir Türk toplumu bulunduğunu belirterek, saseneyerı 18 bine ulaşan Türk kökenli iş adamlarının bu ülkede yaklaşık 80 bin kişiye istihdam olanağı yaptığınu ifade etti.

Sayı itibariyle önemli bir noktaya ulaşan Türk toplumunun niteliksel olarak da daha ileriyi götürülmesi gerektiği üstünde duran Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu kapsamda Türkiye olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını dedi.

Yurt dışındaki Türklerin ilk kez 7 Haziran’da genel seçimler için bulundukları ülkelerde oy kullanacağını hatırlatan Kurtulmuş, geçen sene cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan düşük katılımın bu seçimde artmasını ümit ettiğini dedi.

“Hafta içinde Ankara’da saygıdeğer Başbakanımızın başkanlığında yaptığımız toplantıda da yurt dışı Türklerinin sorunlarıyla ilgili bir takım müjdelerimiz var” diyen Kurtulmuş, şu şekilde konuştu:

“Ama bunları ben izahyacağım. İşte bedeli askerlikle ilgili, pasaport harçlarıyla ilgili bir takım beklentiler var. Bunları saygıdeğer Başbakanımız önümüzdeki hafta Almanya’da yapılacak  toplantıda inşallah açıklayacak.”

Kurtulmuş, 1979 senesinde uğradığı terör saldırısında hayatını kaybeden devirin Lahey Büyükelçisi Özdemir Benler’in oğlu şehit Ahmet Benler anısına büyükelçilik önüne konulan anıtı da ziyaret etti.

Hollanda Türk İşadamları Derneği’nin (HOTİAD) gerçekleştirdiği ekonomi zirvesine de katılan Kurtulmuş, akşam da Amsterdam’da AK Parti Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi’nin gerçekleştirdiği programda Türklerle bir araya geleceği öğrenildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: