10-0 yenilen takımın tüm futbolcuları kovuldu

Kahvenin bilinmeyen yüzü!

Kız kardeşinin eşyasını alacaktı, eniştesini kurşunladı

Türkiye’nin önü çok açık!

Nöbet uygulaması yargıyamı gidecek?

Sağlık 30 Nisan 2015
295

Sağlık-Sen, 16 Nisan’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Yönetmeliğinde yer alan nöbet uygulamasında ihtar puanının 20 puana çıkarılması gibi düzenlemelerin çalışan aleyhine olduğunu gerekçesiyle yargıya taşıyacak.

Aile Hekimliği Yönetmeliği 16 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle toplumunda çok tartışılan nöbet uygulamasına yönelik de ihtar puanı 20’ye çıkarıldı. Yeni yönetmelikte yer alan bu ve buna benzer bazı uygulamaların sağlık çalışanlarının aleyhine olduğu gerekçesiyle Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) dava açmaya hazırlanıyor. Sendikanın yeni yönetmeliğe yönelik tepkisini Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla açıklayan Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Bayram, çalışanların idari uygulamaların baskısıyla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Bayram, “Ülkemizde sağlık sistemimizin başarısı ve ülke insanımızın sağlığı için eşsiz bir fedakârlık örneği sergileyen sağlık çalışanlarımız, sağlık hizmeti sunumu sürecine ilişkin sahanın ihtiyaçtan ve sistemin ruhuyla çelişen, idari uygulamaların baskısını yaşamaya devam etmektedir.

Aile Hekimliği Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler 16.04.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Genel Başkanımız Metin Memiş yönetmelikte çalışan aleyhine olan düzenlemelere dava açacaklarını ifade etmiştir. Nöbete gitmeme ihtar puanının 20 puana çıkarılması, tek birimlik aile hekimliği çalışanlarının izinlerinden 7 güne kadar kesinti yapılmaması, eğitim, izin ve raporda geçen sürelerin çalışılan gün rakamına dâhil edilmesi ve izinlerle ilgili yapılan düzenlemeler yönetmelikte dikkat çeken maddeler olarak öne çıkmaktadır” dedi.

‘RAPOR SÜRELERİ ÇALIŞILAN GÜN SAYISINA DAHİL EDİLECEK’

Genel olarak yönetmeliğin çalışan lehine düzenlemeler içerdiğini lakin çalışan aleyhine olan düzenlemelerin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Bayram, özellikle aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanlarına savunma hakkı getirilmesinin zaten olması gereken bir uygulama olduğunu, eğitim ve rapor sürelerinin çalışılan gün rakamına dahil edilmesinin de olumlu bir düzenleme olduğunu dedi.

‘NÖBETLERE GİTMEME EYLEMİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan nöbete gitmeme eylemini devam ettireceklerini kayıt eden Bayram, özellikle ihtar puanıyla ilgili dava açacaklarını vurguladı. Nöbet uygulamasıyla sağlık çalışanlarının küstürülmemesi gerektiğini dile getiren Bayram sözlerini şu şekilde tamamladı: “Aile hekimlerimiz ve aile sağlığı elemanlarımız önleyici sağlık hizmetleri kapsamında, insanlarımızın sağlığını koruma ve geliştirme adına önemli sorumluluklar yüklenmektedir. Bu noktada “Hastalık Bakanlığı değil, Sağlık Bakanlığıyız” diyerek, haklı bir biçimde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme mücadelesine büyük önem atfeden saygıdeğer sağlık bakanımıza, aile hekimlerimizin toplum sağlığı mücadelesinin başarıya ulaşmasındaki hayati rolünü tekrar hatırlatıyoruz. Türkiye’nin sağlık maçında koruyucu ve önleyici hizmetlerin tesirnliğinin artması gibi temel bir hedefle çelişen nöbet uygulamasında ısrar edilerek aile hekimlerimiz ve aile sağlığı elemanlarımız küstürülmemelidir. Aile hekimliği faaliyetlerinin ve hedeflerinin ruhuna uygun olmayan nöbet uygulaması ile ilgili olarak nöbete gitmeme eylemimiz devam edecektir.

Sağlık-Sen olarak, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının bakanlığın dayatması ile uygulanan nöbetlere gitmeme eylemini devam ettireceğiz. Tüm üyelerimize çağrımız verimsiz olan ve sanki bir müddea ile sürdürülen bu nöbetlere gitmemeleridir. Sendika olarak aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımızın arkasındayız. Çalışan lehine olan uygulamaları her zaman destekliyoruz, lakin bu yönetmelikte özellikle ihtar puanı ile ilgili düzenleme olmak üzere çalışan aleyhine olan maddelere dava açacağımızın bilinmesini isteriz.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: