‘Rahatsızlanınca ambulansa bile bindiremiyorlar’

Fethullah Gülen geliyor mu?

Hayırsever adam üniversiteye cami yaptırdı

Şizofreni için ilginç tedavi yöntemi

Nilbanu Engindeniz’den anlamlı eğitim

Eğitim 10 Mayıs 2015
349

Antalya’nın Alanya Beldesinde tiyatrocu- yazar 43 yaşındaki Nilbanu Engindeniz, kırsal kesimdeki okullarda çocuklara tiyatro eğitimi veriyor. Ayrıca kitaplarını ücretsiz dağıtıyor.

Televizyon ekranlarında özellikle çocukların ilgiyle izlediği dizilerdeki senaryo yazarlığının yanında, tiyatro oyunculuğu ve yazdığı çocuk kitaplarıyla tanınan Nilbanu Engindeniz, yaklaşık 6 yıl önce Alanya’ya yerleştiği ifade edildi. Yoğun çalışmalarını burada sürdüren Engindeniz, özellikle kırsal kesimdeki çocukların tiyatro ve sanattan uzak kalmaması için ‘Orada bir köy var uzakta’ adını verdiği proje yaptı. Yaptığı proje kapsamında Alanya Belediyesi’nin desteğiyle belde sınırlarındaki 68 mahallede bulunan yaklaşık 200 okulu tek tek ziyaret eden Nilbanu Engindeniz, çocuklara ücretsiz drama ve tiyatro eğitimi verdi ve onlara tiyatro oyunlarından sahneler sundu.

İMKANLAR KISITLI

Kırsaldaki çocukların ilde yaşayanlara göre imkanlarının kısıtlı olduğunu dile getiren Engindeniz, şu şekilde konuştu:

“Bu projeyi Alanya Belediyesi ile beraber organize ediyoruz. Projemize de ‘Orada Bir Köy Var Uzakta’ adını verdik. Projeyle köy okullarındaki çocuklarla küçük bir drama oyunu oynama ve yazmış olduğum kitapları çocuklar adına imzalama fırsatı tespit ettim. Maddi beklentisi olmayan projemizin tek amacı köylerdeki çocuklara tiyatroyu, kitabı sevdirmek ve bir an dahi olsa gülmelerini sağlamak.” şeklinde durumu özetledi.

Kırsal kesimlerdeki okullarda okuyan çocukların samimiyetine hayran kaldığını anlatan Engindeniz, gittikleri okullarda büyük sevgiyle karşılaştıklarını anlatırken şu şekilde konuştu:

“Alanya’da yaşamış olup da hiç denizi görmemiş ve bana ‘Deniz büyük mü?’ diye soran çocuktan tutun da ikram olarak götürdüğümüz hamburger için ‘annem çok acıkmıştır bunu ona götüreyim mi?’ diyen çocuk var. Bana, kitapları imzalarken, ‘para almayacak mısınız, ama ben büyüyünce para kazanıp size vereceğim’ diyen erkek bakışlı 7 yaşındaki büyük adama kadar, ortada büyük bir sevgi var.” diye konuştu.

Engindeniz, yaptıkları çalışmanın bir fotoğraf sergisiyle toplumuyla paylaşılacağını da belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
25 yıldır  anamız ağladı

25 yıldır anamız ağladı

25 Kasım 2014
229
Uzaylıya ateş açtı!

Uzaylıya ateş açtı!

4 Ocak 2015
296
Ünlü radyocu infaz edildi

Ünlü radyocu infaz edildi

10 Ocak 2015
324
Nepal’de büyük dram

Nepal’de büyük dram

28 Nisan 2015
253

%d blogcu bunu beğendi: