Arda Turan’dan Burcu Esmersoy’a servet değerinde hediye

Hadımköy’de korkutan yangın!

Tarihi eserleri kemiren tavşanlar toplanacak

Kız arkadaşının yüzünü yedi ve yakalandı

Nargile kansere davetiye çıkarıyor !

Sağlık 7 Ocak 2015
364

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bu artışın ardında 1990’lı yıllarda başlayan aromalandırılmış nargile tütünü imalatının olduğunu söyledi.  

GENÇLERİ KANDIRIYORLAR

Prof. Dr. Elif Dağlı, aroma katkısının nargile içimini yumuşattığını ve dolayısıyla talebi de artırdığını vurgulayarak “İçimin yumuşamasının yanı sıra tütün kokusunun baskılanması da talebi artıran faktörlerden. Nargilelik tütün endüstriyel bir ürün olarak imal ediliyor. Aromalı nargile tütününün getirdiği en büyük ‘yenilik’ ise çok çeşitte üretilebilir ve kolay yaygınlaşabilir olması, tat çeşitliliği ile gençlere cazip gelmesi, nargile hazırlama sürecini basitleştirmesi” dedi.

YASAK OLMASINA RAĞMEN KULLANILIYOR

Prof. Dr. Dağlı “Ülkemizde, 4207 sayılı yasa gereği, ikram işletmeleri dahil tüm kapalı kamusal alanda tütün ürünlerinin tüketimi yasak olduğu halde, nargile kafelerde sözde bitkisel nargile bahanesiyle bu yasağın yüksek oranda delindiği biliniyor. Yasada 2013’te yapılan değişiklikle sözde bitkisel ürünlerin de tütün ürünü olarak kabul edilmesi ve yapılan düzenlemelerle, ticari nargile sunumunun belgeye tabi kılınması ile kapalı alan yasağına uyum artırılmaya çalışılsa da, bu girişimler yetersiz kalıyor” uyarısında bulundu.

KAFELERDE TEST EDİLDİ

ABD Johns Hopkins Üniversitesi’nin İstanbul’da nargile kafelerde bu etkilenimi ölçmek amacıyla Ocak-Mayıs 2013 döneminde yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre; nargile kafelerin kapalı alanlarında yüksek partikül, nikotin, polisiklik aromatik hidrokarbonlar, karbonmonoksit ve nikotinden türeyen nitrosamin keton konsantrasyonları bulundu. Bu maddelerin ölçülen değerleri yoğun sigara dumanlı ortam ölçümleri ile benzerlik taşıyor.
Araştırma kapsamındaki nargile kafelerin çalışanlarının yüksek oranda içici olduğu tespit edildi.Çalışanların idrar ve tükürüğünde aşırı dozda tütünün biyolojik etkisi görüldü. Nargile kullanımı genç, eğitimli, sigara içen erkekler arasında yoğunlaşıyor. Tütün ile ilk tanışma vesilesi oluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: