Güven timinden telefon dolandırıcısına darbe

Ak Parti’de şaşırtan 2 istifa!

Zeytinyağı fiyatlarında son durum

Apple AIDS’li hastalara destek olacak

Müjde! Her şeye indirim gelecek

Gündem 25 Kasım 2014
326

Adnan Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kasım ayı meclis  toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan Türk  projelerinden gurur duyduklarını, ihracatçı, sanayiyi, üretimi bilen İzmir’deki  iş adamlarının bu tür projelerde yer alması gerektiğini anlattı. 
 
İzmir’in Türkiye Gayri Safi Milli Hasıla’sından yüzde 7’lik pay  aldığını, bu kentte kişi başına gelir ortalamasının Türkiye ortalamasına göre  yüksek olduğunu belirten Yıldırım, ülke genelinde yüzde 48,3 olan iş gücüne  katılım oranının İzmir’de 55,9, yüzde 45’ler seviyesinde olan istihdam  seviyesinin ise yüzde 47 olduğunu ifade etti. 
 
İzmir’de fiyat artışlarının Türkiye ortalamasından biraz yüksek  olduğunu, 8,96 olan TÜFE’nin İzmir’de 9,47 olduğuna işaret eden Yıldırım,  “Önümüzdeki yıl, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle gıda fiyatlarında bir  azalma, iyileşme bekliyoruz. Tabiki İzmir de bundan payını alacaktır diye  düşünüyoruz” dedi. 
 
 Dünya Ticaret Örgütü’nün 2015 Bakanlar Kurulu toplantısının İzmir’de  yapılması için çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, “Umuyorum bu çalışmamız da  başarıyla sona erer ve Dünya Ticaret Örgütü’nün 169 bakanı ve yöneticileri  İzmir’de buluşurlar. Bu da İzmir için çaba gösterdiğimiz, peşinde koştuğumuz  uluslararası projelerden biri” diye konuştu. 
 
 İzmir’de Petkim yatırımları dışında çok fazla stratejik yatırımlara  ilginin olmadığını, pek çok iş adamının bu tür yatırımları gündemine  alabileceğini ifade eden Yıldırım, “Bu yatırımları yaptığınız zaman 5. bölge  teşviklerini veriyoruz” dedi. 
 
 “İthalatı köstekleme peşindeyiz” 
 
Sadece ihracattan, teşviklerden sorumlu bakanlık olmadıklarını, aynı  zamanda ithalattan da sorumlu olduklarını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: 
 
 “İhracata desteklerimiz varken elimizde ithalata da belli köstek  imkanlarımız var. Biz o köstekleri de kullanıyoruz. Biz ithalatı da köstekleme  peşindeyiz. Nasıl yatırımları, ihracatı, döviz kazandırıcı faaliyetleri  desteklemeye çalışıyorsak buradaki kararlılığımızın da bilinmesini istiyoruz.  Türkiye’de üretilebilecek veya ithal edilmediği zaman Türkiye’nin herhangi bir  şey kaybetmeyeceği hiçbir şeyin ithal edilmesini istemiyoruz, buna da izin  vermiyoruz. 
 
 Cari açığımız 20 milyar doların üzerinde azaldı. Bu sene normalde 2014  orta vadeli programda 6,8 olarak beklenen cari açık, son günlerde 5,8 diyen oldu  5,7 diyen oldu ama ben size buradan söylüyorum bizim yıl sonundaki cari açığımız  5,2’nin üzerinde olmayacak. 5,2, 5,1 seviyesinde sonuçlanacağını düşünüyoruz.  Bunu da bir taraftan yüzde 3’ün üzerinde büyüme bir taraftan ihracat artışıyla  beraber sağlıyoruz. İlk defa belki çok uzun zamandır hem ithalatı düşürebiliyoruz  hem de bir taraftan büyüme ve ihracatı arttırabiliyoruz. Normalde üretimimiz,  ihracatımız ithalata duyarlı olduğu için ithalat düştüğü zaman ihracat, büyümemiz  düşerdi. Şu anda öyle bir durum yaşamıyoruz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz.  Yerli üretimin arttırılması için ithalat önlemlerini fazlasıyla kullanmaya devam  edeceğiz. Anti damping, koruma, gümrük vergileri, ilave gümrük vergileri gibi  genel korumalar ve ülke bazında korumaları özellikle iç sanayimizin zarar gördüğü  ülkelere karşı bu önlemleri almaya devam edeceğiz.” 
 
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve EBSO Meclis Başkanı  Salih Esen, konuşmasının ardından Yıldırım’a plaket verdi. 

 

gazetevatan

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: