Kevin Grosskreutz transferinde ‘Amatör’ hata

Hanefi Bostan sorunları çözecek

Giray Kaçar: ‘Zamanımız daralıyor’

Çankırı’da ‘Beyaz Balina’ çekimleri hız kazandı

Mor Gabriel Manastırı’na girmek artık ücretli

Gündem 15 Mayıs 2015
380

Mardin’in Midyat Beldesindeki, geçen dünyanın ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks Manastırı olarak bilinen Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı’na ziyaretler artık ücretli hale getirildiği ifade edildi.

GİRİŞ ÜCRETLİ

Süryani Ortodoks cemaatine din adamı yetiştiren, Süryanice’nin yaşatılmasına da öncülük eden 1618 yıllık tarihi geçmişe sahip manastırı gezmek isteyen ziyaretçilerden Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı Vakfı Yönetim Kurulu’nun aldığı karar gereği artık ücretli hale geldi. Yetişkinlerden 5, talebelerden ise 3 lira giriş ücreti alınması kararlaştırılırken, vakıf yönetimi, kararı, Manastıra ziyaretçi yoğunluğu yaşanmasından ötürü personel istihdamı, temizlik için harcanan ücret, elektrik ve su giderlerini gösterdi.

100 BİN ZİYARETÇİ ALIYOR

Yüzyıllardır hayırsever Süryaniler’in bağış ve katkılarıyla bugüne kadar ayakta duran Mor Gabriel Manastırı, son yıllarda bölgede oluşan huzur ortamıyla beraber yurt iç ve yurt dışından senede yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Midyat’a 22 km uzaklıkta bulunan manastırda görev yapan 10 kişi, haftanın 7 günü gelen ziyaretçilere Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce mekanın tanıtımını yapıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: