İzinli asker ekmek bıçağıyla annesini öldürdü

Ebru Şallı Harun Tan’ı Sinan Akçıl ile aldattı!

Mardin Feshane Tanıtım Günlerinde yok yok

Tunus’ta otellere terör saldırısı: 27 ölü

Monitör kalibrasyonu yapmanın yolları nelerdir?

Teknoloji 17 Nisan 2015
535

Monitörünüzdeki görüntüler, basılmış fotoğraflardan daha soluk veveyaha renkli gözlemleniyorsa bu pozisyon, monitörünüzün kalibrasyonunundaki bir sorunun göstergesi olabilir.

Peki monitör kalibrasyonu yapmak, tam olarak ne işe yarar ve nasıl yapılır?

NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR ?

Mointörlerde pikseller, RGB (kırmızı, yeşil ve mavi) renk aralığını kullanırlar. Kalibrasyonu düzgün biçimde yapılmış ekranlarda resimler, kağıda basılı olanlarla aynı görünecektir. Lakin örneğin kırmızı değeri çok açıksa, resimler daha sıcak, mavi değeri çok yüksekse daha soğuk görüntüler ortaya çıkar.

Renk ayarlarının dışında çoğu monitör, daha canlı görünmesi için yüksek parlaklık ayarlarıyla geliyor. Lakin yüksek parlaklık, fotoğrafların gerçektekinden parlak görünmesine neden olabilir. Daha gerçekçi bir görüntü için parlaklık seviyesini düşürebilirsiniz.

KALİBRASYON DEĞİŞEBİLİR

Monitörler, fabrikadan kalibrasyonlu olarak çıkabilir de, çıkmayabilir de. Lakin gerekli ayarlamalar yapılmış olsa bile bu, kalibrasyonun isabetli olacağını doğrulamıyor. Doğru kalibrasyon, ortamdaki aydınlatmaya göre değişeceğinden kalibrasyon işlemini monitörü kullanacağınız konumda yapmalı, yer değiştirdiğinizde işlemi tekrarlamalısınız.

Bunun yanında monitörlerin görüntü renkleri, zaman içinde değişebiliyor. Bu yüzden monitörünüzün kalibrasyonunu birkaç ayda bir tazelemenizde yarar var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: