Antalya kültür rehberi

Öğrencilerin tek dostu bayraklar

Havalimanlarında çocuklara sürpriz

Erdoğan:Barbarlar kutsal mekanlarımızı postallarıyla çiğniyor

‘Milletin a…. koyacağız’ sözüne tazminat

Gündem 3 Mart 2015
1.492

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce görülen 2. duruşmada tarafları avukatları temsil etti. Mehmet Cengiz’in avukatı Begüm Yılmaz, “Kanuna aykırı şekilde elde edilmiş delillerle talepte bulunmak yerinde değildir. Davanın reddini kabul ediyoruz” dedi.

İLK DEFA AÇIKÇA KÜFÜR SALDIRISINA MARUZ KALMIŞTIR

Mahkeme, 10 bin TL’lik tazminat davasının kısmen kabulüne karar verdi. Mahkeme, Mehmet Cengiz’in, Sarıbaş’a 8 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti. Süleyman Sarıbaş, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığı ile İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne vermiş olduğu dilekçesinde “Ferdi olmaktan gurur duyduğum milletime açık olarak aleni küfredilmesinin manevi dünyamda husule getirdiği yıkıntının tarifi mümkün değildir. Bu millet, bu asıl millet, beslediklerinden, zengin ettiklerinden daima nankörlük görmüştür ancak ilk defa açıkça küfür saldırısına maruz kalmıştır. Durum gayet açık ve nettir ki, millete küfredilmiş ve bu milletin ferdi olarak tek tek herkesin manevi dünyasında tamiri mümkün olmayan sarsıntılar oluşturmuştur. Borçlar kanunu ve sair mevzuat, birileri tarafından küfür edilmek suretiyle manevi dünyasına tecavüz edilen her şahsın, mütecavize karşı tazminat davası hakkı vardır” ifadelerine yer verildi. Dilekçede, ses kaydının yasal yollardan dinleme ile elde edildiğini belirten Sarıbaş, “Milletime yapılan açık ve aleni küfür nedeni ile ve milletin ferdi olarak tarafına yapılan küfür nedeni ile” Mehmet Cengiz’den 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu.

PARA CAMİ DÜZENLEMESİNE GİDECEK

Davaya konu edilen ‘…Bu milletin a… k…’ şeklindeki cümlenin ne başında ne de sonunda ‘Türk Milleti ‘ ibaresi kullanılmadığı gibi ‘Türk Milletini işaret eden bir ifadeye de yer verilmemiştir. Müvekilimiz dava konusu edilen sözü Türk Milletine yöneltmemiştir. Davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.Ak Parti eski Milletvekili avukat Süleyman Sarıbaş davanın karara bağlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, millete hakaret edenlerin bedelini birgün mutlaka ödeyeceklerini belirterek “Bizimkisi sadece örnek olması bakımından hakaretin karşılıksız kalmaması için bir uğraştan ibarettir” dedi. Sarıbaş 8 bin tl tutarında tazminatı alması halinde mahallesindeki caminin bir bölümünün düzenlemesinde kullanacağı söyledi. Aralarından işadamı Mehmet Cengiz’in de bulunduğu 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararının verildiği “25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması” dosyasında, tazminat talebine konu olan ses kayıtları da bulunuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: