İmar verilmeyince eylem yaptılar

Hollandalı yıldız Sneijder Juventus ile anlaştı

IŞİD ve Nusra birbirine girdi! 2 lider idam edildi

Dünya’nın İlk mağara kilisesi ziyaretçi bekliyor

Mehmetçik kaçakları böyle kurtardı

Gündem 14 Mayıs 2015
307

Van’ın Çaldıran beldesinde sınırdan kaçak giriş yapan altısı çocuk, yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan vukaatda, Mehmetçik 26 kişinin hayatını kurtardığı ifade edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Van 6. Hudut Alay Komutanlığı 1. Hudut Tabur Komutanlığı Hangediği Hudut Karakolu personellerinin, İran sınır hattında yürüttüğü gözetleme faaliyeti, olası bir felaketi önledi.

GÖRÜNTÜ ALDI

Türkiye-İran sınırının güvenliğini sağlayan hudut birliği, gece yürüttüğü keşif ve gözetleme faaliyeti esnasında Türkiye’ye geçiş yapan bir grup insan görüntüsü aldığı öğrenildi. Bunun üstüne bölgeye giden güvenlik güçleri, sınırı yasadışı yollarla geçen 14’ü çocuk, 5’i kadın olmak üzere Afganistan uyruklu 33 kişiyle karşılaştı.

ELİNİ UZATTI

Türk askerlerini karşılarında gördüklerinde donarak ölmekten kurtulduklarını anlayan ve kaçmak yerine büyük sevinç yaşayan Afganlar, teslim oldu. Büyük bir trajediye şahit olan askerler, ölen yedi kişi için bir şey yapamasa da bitkin halde tespit ettikleri 26 kişiye şefkat elini uzattı.

HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Hava sıcaklığının sıfırın altında 12 dereceye kadar düştüğü bölgede, parkalarını çıkarıp kaçaklara giydiren, çocukları da kucaklarında ısıtmaya çalışan Mehmetçik, bir süre karakolda misafir ettikleri Afganların önce sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Çaldıran Devlet Hastanesine akabinde 1. Hudut Tabur Komutanlığına götürülmesini sağladı.

VAHİM BİR DURUM

Tabur komutanlığında da yabancılara sıcak yemek ve çay ikramında bulunan askerler, bitkin pozisyondakileri kendi yataklarında yatırdı, elbiseleri perişan haldeki çocuklar için de evlerinden getirdikleri kendi çocuklarının kıyafetlerini giydirdi. Sınır hattında yaşanan vukaata müdahale eden askeri unsurların başında görevli Teğmen Burak Serdar Bilgeç, Nadir Haber muhabirine dediğine göre, sınırdan alınan görüntü üstüne vukaat yerine gittiklerini ve bölgeye vardıklarında vahim bir pozisyonla karşılaştıklarını dedi.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Teğmen Bilgeç, vukaatı fark etmemeleri veya geç kalmaları pozisyonunda Afganların hepsinin ölebileceğini belirterek, şu şekilde konuştu: “Bölgeye gittiğimizde bir kadın soğuktan donarak ölmüş vaziyette yatıyor, beş çocuk ise soğuktan donmak üzereydi. Mehmetçik hemen kendi kıyafetlerini çocuklara ve kadınlara vererek onların daha fazla zarar görmesini engelledi. Askerler herhangi bir emir beklemeden üzerilerindeki parkaları çıkarıp titreyen çocuk ve kadınlara giydirdi. Bu vahim tablo karşısında bazı askerlerim gözyaşlarını tutamadı. Olay derhal sıralı komutanlara iletildi ve sığınmacılar süratle karakola alınarak kendilerine sıcak içecekler ve kıyafetler verildi. Bölgeye çağrılan 112 acil yardım personellerinin gelmesi ile ilk tıbbi müdahale karakolda yapılarak, Çaldıran Devlet Hastanesine götürülüp sağlık kontrolünden geçirildiler. Durumu ağır olan 5 kişi Van’a gönderildi. Yaşları 5 ile 10 arasında değişen altı çocuk da tüm müdahaleye karşın vurulduğu. Geride kalanlar hudut taburumuzda misafir ediliyorlar.” şeklinde durumu özetledi.

12 SAAT YÜRÜDÜLER

Çaldıran 1. Hudut Tabur Komutanlığına misafir edilen Afganlardan Ramin Ahashimi de kar yağışı ve tipinin tesirli olduğu, hava sıcaklığının da sıfırın altında 12 derece ölçüldüğü 2 bin 800 rakımlı Türkiye-İran sınırında, ayaklarında ayakkabısı olmayan kadın ve çocuklarla yaklaşık 12 saat boyunca yürüdüklerini anlattı.

TÜRKİYE’YE GEÇTİLER

Zorlu yürüyüşün akabinde Türkiye tarafına geçtiklerini vurgulayan Ahashimi, “Yolumuzu yitirmiştik ve karla kaplı zeminde ayakkabısız yürümek zorunda kalan bir kadının donarak öldüğünü gördüm. Moralimiz çok bozuk ve ümidimizi yitirmiştik. Bu yanda Türk askerleri bizi yakaladı. Eğer Türk askeri bizi bulmasa hepimiz ölecektik. Bu nedenle Türk hudut birliklerine ve Türk askerine minnetlerimi sunuyorum” şeklinde durumu özetledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: