Suyla çalışan otomobil piyasaya çıkıyor

Dolapdere’de servis aracına kurşun yağdırdılar

Bu Tarz Benim’in bu haftaki özel jürisi Seda Sayan

Eren Tozlu Giresunspor’a gelecek mi?

Mehmet Sofuoğlu’ndan eğitimcilere şiddet açıklaması

Eğitim 8 Mayıs 2015
318

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, eğitimcilere karşı son günlerde gerçekleştirilen şiddet vukaatlarını kınadığını ve eğitimcilere yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

DERİNDEN ÜZDÜ

Son zamanlarda artan şiddet olaylarıyla ilgili sendika binasında bir basın izahı yapan Sofuoğlu, “Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan eğitim çalışanlarına yönelik şiddet vukaatlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Son günlerde yaşanan şiddet vukaatları eğitim çalışanları olarak bizleri derinden üzerken, endişelerimizi daha da artırmıştır. Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, talebelerin buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele ve buna mukabil gösterilen kayıtsızlık oldukça düşündürücü ve aynı zamanda vahimdir.” diye konuşarak durumu özetledi.

TEMEL NEDENLERDEN BİRİ

Öğretmenlere yönelik farklı şekillerde şiddet uygulandığını kayıt eden Sofuoğlu şöyle devam etti: “Öğrencilere yönelik disiplin kurallarının esnetilmesi, alınan disiplin tedbirlerinin uygulanmaması, öğretmene yönelik talebe merkezli şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak görülmelidir. Ayrıca, Alo 147 hattı vasıtasıyla öğretmenlerin kimi zaman belirsiz kişilerce mesnetsiz bir şekilde şikayetlerle soruşturmalara tabi tutulması, şiddetin bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Maalesef artık eğitim çalışanları yönetici, amir, veli, talebe gibi birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşın savunmasız kalmaktadır. Caydırıcı hiçbir önlemin alınmamış olması da vukaatların fasılasız sürmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına neden olmaktadır. Bu türden şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh geçen dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan tesir etmektedir. Gelinen bu nokta, âlemin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesini gerektirmektedir.”

DUYARLI DAVRANMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Eğitim-Bir-Sen olarak, eğitim çalışanlarına uygulanan şiddeti kınadıklarının altını çizen Sofuoğlu, yesirlileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve toplumunu daha duyarlı davranmaya davet etti. Görevlerini hakkıyla yapan eğitimcilerin, maruz kaldıkları şiddet asla kabul edilemez olduğunu dile getiren Sofuoğlu, “Çocuklarımızı eğitmekten, sevgi, merhamet ve gelecek inşasından başka amacı olmayan eğitimcilerimize yönelik saldırılar artık son bulmalıdır.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: