Kar tatili öğrencilere pahalıya mı mal oldu? MEB’den yarı yıl tatili açıklaması

Hülya Koçyiğit: ‘Herkes dinine diline kültürüne saygılı olsun’

Eyfel Kulesi ziyarete kapandı!

Metin Feyzioğlu: ‘Türkiye’de artık kan akmamalı’

“MEB’de büyük kumpas”

Gündem 5 Ocak 2015
381

On üç yıldan beri hak edenlerin hakkı gasp edilerek yapılan yandaş atamalar yetmezmiş gibi, son bir yıl içinde Dershaneler ve “Paralel Yapı” bahane edilerek; daha doğrusu bu bahane arkasına sığınılarak MEB’deki 76 bin yöneticinin görevine son verildi. Yerlerine büyük bir kumpas kurularak hiç bir bilgisi, becerisi olmayan ve hiçbir sınavı kazanamayan yandaş sendikanın yöneticileri kurum yöneticiliği görevine getirildi ve getirilmeye devam edilmektedir.

YANDAŞ SENDİKALARIN İSTEĞİ GERİ ÇEVRİLMİYOR

Bu kumpas gereği yandaş sendikanın militanı olmayan ve yandaş sendikanın kanunsuz isteklerine boyun eğmeyen bütün İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları görevden alındı.Yandaş olmayan bütün şube müdürleri aile bütünlüğü göz artı edilerek sürgüne gönderildi. Ardından 16 bin okul müdüründen,  yandaş olmayan ve Bakanlığın en başarılı okul müdürlerinden 8 bin okul müdürü bütün özlük hakları yok sayılarak yöneticilik görevinden resen el çektirildi. Yine bütün okul müdür yardımcıları görevden alınarak yandaş sendikanın istediği kişiler tehdit ve şantajla yönetici yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir.

 

Nitekim sendikamıza ulaşan belge ve bilgilerden anlaşıldığına göre; MEB’de oluşturulan büyük kumpasın, bir ayağında yandaş İl Milli Eğitim Müdürleri, diğer ayağında yandaş İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri, diğer bir ayağında da yandaş sendika yöneticileri yer almaktadır. Emir ve komuta yandaş sendikanın yöneticilerindedir. Yandaş sendika yöneticileri emretmekte, sınav komisyonları, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürleri bu emirleri yerine getirmektedir. Böyle bir ahlaksızlık ve hukuksuzluk eğitim tarihimizde bugüne kadar hiç yaşanmadı.

MÜLAKAT SONUÇLARI GÜNLERCE İLAN EDİLMESİ

İstanbul’da görevden haksız ve hukuksuz olarak alınan okul müdürleri yerine sözlü/mülakatla okul müdürü alınması için beşer kişiden 9 komisyon kuruldu. Toplam 45 kişiden oluşan mülakat komisyonunun 44’ü Eğitim Bir-Sen üyesidir. Birileri eğitim ve ahlak şuraları düzenleye dursun, ya da değerler eğitiminden söz ede dursun…

16-26 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan müdürlük mülakat sınavı sonuçları yazılı taleplerimize rağmen günlerce ilan edilmedi. Sonunda bir internet sitesi mülakat sonuçlarına ulaşarak bunları yayınlaması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü sonuçları ilan etmek zorunda kaldı.

Yayınlanan liste incelendiğinde mülakatta 100 tam puan verilenlerin tamamımın Eğitim Bir-Sen’e üye oldukları, hatta bu kişilerin Eğitim Bir-Sen şube başkanı, yönetim kurulu üyesi ya da sendika ilçe temsilcisi görevlerini yürüttükleri yapılan tespitlerden ortaya çıkmaktadır. Daha da önemlisi, mülakatta başarılı sayılanların yani 70 üzeri puan verilenlerin neredeyse tamamı Eğitim Bir-Sen üyesidir. Yine mülakata girmeyen Eğitim Bir-Sen üyelerine tam puan verildiği anlaşılmaktadır.

Yapılan zulme ve haksızlığa rıza göstermeyen kişilerce sendikamıza ve mağdur olan üyelerimize posta yoluyla gönderilen belgelerde; Bakırköy ilçesinde mülakat tarihinden bir hafta önce, yani 9 Ekim 2014 tarihinde, Eğitim Bir-Sen yöneticisi Z.T., yine Eğitim Bir-Sen yöneticilerinden A.Y., M.K, T.İ.,  E. B.,  F.Ö. ve A. C.’a e-posta göndererek, mülakat öncesi ilçelerinde mülakata girecek adaylardan kimlerin okul müdürü olması ve olmaması gerektiği, bunlara verilmesi uygun görülen puanların ve kişiyle ilgili görüşlerin istendiği görülmektedir. E-posta yoluyla istenen belgede şu mesaj yer almaktadır: “Sayın başkanım ekteki formun en geç yarın öğleye bu formatta doldurulup (belirtilen e-posta adresine) gönderilmesi gerekmektedir. Orhan Bey (şube başkanı), formu zamanında göndermeyen ilçenin sorumluluğunun kendisine ait olacağını da söyledi, gerekirse ilçe müdürleriyle görüşülerek de formu tamamlayabilirler dedi”.

“BÜTÜN BUNLAR TÜRK CEZA KANUNUNA GÖRE SUÇTUR”

Mülakat sınavı öncesinde Eğitim Bir-Sen yöneticileri arasında dolaşan ve onların puanlama yaptığı liste ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yayınlamak zorunda kaldığı mülakat sonuçları listesi birebir uyuşmaktadır. Türkiye genelinde de aynı kumpasın kurulduğu mülakat sonuçlarından anlaşılmaktadır. Bütün bunlar Türk Ceza Kanununa göre suçtur.

 

Sendikamız üyesi olup hakkı gasp edilen 45 okul müdürü ve okul müdür adayı 29 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına belgelerle suç duyurusunda bulunarak, kurulan kumpasın bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmasını ve bu kumpası organize eden kişilerin cezalandırılmasını talep etmiştir.

 

Artık MEB’deki kumpas sonlandırılarak bütün atamalar iptal edilmelidir. Akabinde de yazılı sınav, liyakat ve tecrübeyi esas alan bir atama yönetmeliği çıkarılarak kumpasın önüne geçilmelidir. Yoksa bu vebali taşıyamazsınız.

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Çiftçilere uyarı geldi

Çiftçilere uyarı geldi

11 Haziran 2015
376
Ablasına taş çıkartacak!

Ablasına taş çıkartacak!

14 Şubat 2015
288
Ölüm onu pazarda yakaladı!

Ölüm onu pazarda yakaladı!

6 Şubat 2015
327

%d blogcu bunu beğendi: