İbrahim Hacıosmanoğlu Yönetimini Güçlendirdi

Selami Altınok ve Vasip Şahin’den 1 Mayıs açıklaması

James Bond’un yeni filminin fragmanı yayınlandı

‘Türklere ihtiyacımız var’

Matematik dersinde net artırmak için ne yapmalıyız ?

Eğitim 24 Ocak 2015
353

Ygs neti düşük olanlar bu yazı tam size göre. Ygs matematik dersi, işlem yeteneği ve yorum yeteneğine dayanan, okula ilk başladığınız andan 12. Sınıfa kadar edindiğiniz bilgi ve tecrübelerinizin yardımı ile başarabileceğiniz bir derstir. 

AZİMLİ OLUN

Ygs matematik dersine nasıl çalışılır öğrenir iseniz; başarıya daha kestirme yollardan ulaşmanız mümkün olacaktır. Matematik dersinde başarıya ulaşabilmek için;

Hiçbir konuyu kolay diyerek geçmeyin.

Mutlaka en az 2 adet konu anlatımlı kitap üzerinden konuyu çalışın, gerekir ise; video anlatımlarından dinleyin. Basit diye geçeceğiniz konulardaki ufak bir ayrıntı size 1 soru kazandırabilir. Siz ise kolay konuları atlayarak, zor konulara çalışır iseniz; boşu boşuna soru kaçırabilirsiniz.

DİKKATLİ OLUN

Bu kısa başlangıçtan sonra derinlemesine analizleri bulunduğu matematik çalışma yöntemleri bölümümüze geçmenin zamanı geldi:
Ygs matematik konularına nasıl çalışılır? sorusunun cevabını öğrendi ve uygulamaya başladıysanız, başarınızı yarıladınız demektir. Ygs matematik konularını çalışırken, notlar çıkarın. Kendinize ait, renkli kalemler ve renkli kağıtlar ile çıkaracağınız özetler en iyi kitaplardan dahi daha faydalı olacaktır. Çıkardığınız notlarda formülleri ilk bakışta dikkat çekecek şekilde çerçeve içine alın ve soru çözerken faydalanın. Konuyu çalıştıktan sonra, çözümlü soruları çözün. Ne kadar kolay olsa da, çözümlü soruların hepsini çözün. Birçok kaynak, çözümlü sorularda özel sorular bulundurmaktadır. Bu sorular ilk başta kolay olarak gözükse de, ufacık bir ayrıntı nedeni ile cevabı yanlış bulma ihtimaliniz büyüktür. Örneğin; bir sorunun çözümü doğal sayılar kümesinde istenirken cevabı farklı, reel sayılar kümesinde istenirken farklı çıkabilmektedir. Bu tür ayrıntıları mutlaka notlarınız üzerine ekleyin ve önemli olduğunu belirtin.
Sizi başarıya götürecek olanın çözemediğiniz sorular olduğunu unutmayın ve çözemediğiniz soruları biriktirmek için bir kutu hazırlayın.
Her çözemediğiniz soruyu, bir kağıda yazın ve kağıdın arka yüzüne de çözümünü adım adım belirtin. Bu soruları haftada 1 kez baştan sona çözmeye çalışın.

ÇÖZEMEDİĞİNİZ SORULARI UNUTMATIN

Çözebildiğiniz soruların üzerine 1 işaret koyun. Çözemediğiniz soruların ise çözümüne, kağıdın arkasından bakın ve nasıl yapıldığını anlamaya çalışın. Ardından başka bir kağıda soruyu tekrar kendiniz çözmeye çalışın. Sorunun çözüm şeklini anladığınıza emin iseniz geçebilirsiniz.
Bir sonraki hafta, yeniden sorularınıza baktığınızda, işaretli olan yani çözebildiğiniz soruları tekrar çözebiliyor iseniz; atabilirsiniz.
Kalan soruları biriktirmeye devam edin.

BOL BOL TEST ÇÖZÜN

Bu yöntem ile, hem tekrar yapmış olacaksınız hem de çözemediğiniz soruların çözüm yöntemlerini dikkatli bir şekilde incelemiş olacaksınız.
Tüm konuları konu anlatımlı kitaplarınızdan çalıştıysanız ve konuyu özümseyecek kadar çözümlü sorular çözdüyseniz, deneme çözmeye başlayabilirsiniz. Birçok kişiden duyacağınız gibi, deneme çözmek için tüm konuların bitmesine gerek yok. Ygs derslerinin soruları, uzun yıllardır öğrenmekte olduğunuz konulardan oluşmakta olduğu için, fikriniz olmayan sorular ile karşılaşmanız pek olası gözükmemektedir. Bu neden ile konularınızı yarıladıktan sonra deneme çözmeye başlayın ve henüz çalışmamış olduğunuz konuların sorularını da çözmek için çabalayın. Bu çabalarınız, o konuya geldiğiniz zaman, daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.

İŞİN UCUNU BIRAKMAYIN

Ygs matematik dersine nasıl çalışılır? sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevaplar verdik. Bundan sonra düzenli ve doğru bir şekilde çalışır iseniz; başarı yalnız 1 adım kadar uzağınızda olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: