ÖSYM’den ALES açıklaması

‘İslam dinine saldırılar devam ediyor’

Havalar soğudu balık fiyatı tavan yaptı

Sakarya’dan Soma’ya destek!

Mahmut Uslu: ‘Futbolun beyazıyız ama zenci muamelesi…’

Spor 6 Nisan 2015
343

Konuyla ilgili Deniz Tolga Aytöre’nin açıklaması şöyle:

“Bu eylem çok açık ve net bir şekilde ortadadır. Bu, 19’u futbolcu olmak üzere 41 kişinin hayatına kastetmeye teşebbüstür. Bu olayın başka bir değerlendirmesi yoktur. Bu eylem Fenerbahçe’ye düzenlenmiş bir suikasttir. 3 Temmuz’da hürriyetinden yoksun bırakılan Fenerbahçe’nin bugün de canına kastedilmeye çalışılmıştır. Bu eylem, bir Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesi ya da Fenerbahçe-Trabzonspor odaklı bir eylem değil. Bu ciddi bir terör eylemidir.” dedi.

AMACIMIZ ÇOK AÇIKTIR

Açıklamalarına devam eden Aytöre: ”Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak bunu bir camiaya, bir bölgeye ve kendi insanımıza mal etmek gibi bir anlayışımız yoktur ve olmayacaktır. Liglerin ve futbolun sonuna gelindiğini çünkü artık kan döküldüğünü ve bu nedenle artık bu müsabakaları oynamanın çok önemli olmadığı yönündeki açıklamalarımızın temelinde bu yatmaktadır. Her ne kadar bu açıklama da başka bir mecraya çekilmeye çalışılsa da hiç kimse buna gayret etmesin. Bu çirkinliğin altına imza atmasın. Bizim amacımız çok açıktır. Sakatların iyileşmesi açısından böyle bir erteleme talep ettiğimiz yönünde bazı düşünceler var. Lütfen bu kadar ciddi ve önemli bir konuda bu kadar sığ düşüncelere yer vermeyin. Bu tür provokatif açıklamalara önem vermeyin.” dedi.

ÖNEMLİ OLAN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI

Deniz Tolga Aytöre: ”Bizim liglerin şu kadar hafta, bu kadar hafta ertelenmesi yönünde bir talebimiz yok. Bizim için bu şampiyonluğun ya da bu liglerin de çok fazla önemi yok. Önemli olan, can güvenliğinin sağlanması, önemli olan bu oyunun kendi mecrasında oyun olarak yapılabilmesinin sağlanmasıdır. Tabii, yaşanan olay derindir. Bu olayda Fenerbahçe Spor Kulübü, olayı hemen güvenlik birimlerinin zafiyeti ya da kamu görevlilerinin sorumluluğu gibi sığ ve çok kolay tüketilebilecek gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet ciddiyetine sahip bir kulüptür. Aynı şekilde beklentimiz bu olayların takibinin, bu olayların sonuçlanmasında aynı ciddiyetle Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sahip olduğu ciddiyete sahip bir ciddiyetle sonlandırılmasıdır. Dolayısıyla çok açık ve net ifade etmek gerekirse biz bu olay aydınlanana ve bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN SORUNUDUR

Aytöre: “Ancak çok iyi biliyorsunuz ki bunu bir Fenerbahçe-Trabzonspor, bir 3 Temmuz hesaplaşması haline getirme konusunda kendine varlık sebebi haline getirenler de var. Biz bunların hepsinin önüne geçmek için gerekli gayreti gösterdik. Ancak tekrar ediyorum, bunu bir camiaya bir bölgeye mal etmek gibi bir lüksümüz yok. Böyle bir düşünce içerisinde de olmayacağız. Yalnız bununla birlikte bu terör eyleminin beslendiği bazı damarları da bazı fay hatlarını da ortadan kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu, Türkiye’nin bir sorunudur. Bu Fenerbahçe özelinde ciddi bir terör eylemidir. Cana kasttır. Amaçlanan her ne olursa olsun bir toplumsal zıtlaşmanın bir kutuplaşmanın Fenerbahçe hiçbir yerinde olmayacaktır. Hiçbir şekilde Fenerbahçe’yi, hatta Trabzonspor’u hatta camiaları biz böyle bir toplumsal kutuplaşmanın parçası yapmamak için bugüne kadar davrandığımız gibi bugünden sonra da elimizden geleni yapacağız” diye ifade etti.

TÜM ÜLKEYE YAPILMIŞ…

Olayla ilgili Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ise şöyle konuştu: “Ölümün arkasından konuşuyor olsaydık, konuşmamız farklı olabilirdi ve bunun altından da kimse kalkamazdı. Bu sadece Fenerbahçe’ye değil tüm ülkeye vatandaşlara yapılmış bir suikasttır vahşettir. Taraftarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Liglerin ertelenmesi konusu bizim sportif bir beklentimiz değil, spor ailesinin, futbol ailesinin dayanışmasını görme beklentisidir. Eğer bu olay terörse, sinir uçları kaşınıyorsa hep beraber tepki göstermeliyiz. Burada dur diyemezsek başka boyutlara varır.” diye konuştu.

FEDERASYONLA GÖRÜŞÜYORUZ

Mahmut Uslu, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısına neden katılmadıkları yöndeki soruya şöyle cevap verdi: “Biz Zaten kulüpler birliği toplantısına katılmıyoruz. Ama federasyonla görüşüyoruz. Sabah 05.00’te bildiri yayımladık. Bizim herhangi bir kimseye gidip de savunacak falan bir ihtiyacımız yok. Biz Türkiye’nin futbolunun veya sporunun biz beyazı olmamız lazımken bize zenci muamelesi yapılıyor, bize ayrımcılık yapılıyor. Bu ayrımcılık yapılırken birçok insan kullanılıyor veya kendilerini kullandırıyorlar. Biz de diyoruz ki bu olaylar aydınlatılana kadar maçlara çıkmayacağız.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: