Bozüyük’te Kermes

Beni Affet dizisinin yeni bölümünde şok olaylar!

Facebook’a süper özellik Freelyshout !

Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırı Avrupa basınında

MacBook’unuzu tamir ettirmeyin

Teknoloji 18 Nisan 2015
338

Apple’ın yeni Retina MacBook’ları, iFixIt tarafından incelendi ve ortaya tek bir sonuç çıktı: Apple, yeni PClarının bizler tarafından tamir edilmesini veya yükseltilmesini istemiyor.

En son MacBook’u dikkatle parçalarına ayıran iFixIt, çalışmasıyla ilgili raporunu yayınladı. Siteye göre MacBook Retina, normal tornavidalarla açılmayan, özel Apple vidalarıyla dolup taşıyor (iFixIt teknisyenleri 86 adet pentalobe vida saymış). Bunun yanında türli bileşenlerin ve donanımların anakarta yapıştırılmış olması, notebook’u kurcalamayı imkansız hale getiriyor.

RAM ve flaş sabit diskin anakarta lehimlendiği PCda sökebileceğiniz herhangi bir donanım bulunmuyor. Apple, yeni MacBook’unda yapıştırıcıdan sık sık yararlanmış: Pil paketi ve trackpad, yerine yapıştırılan bileşenler arasında.

Yeni Retina MacBook, iFixIt’ten 1/10 onarılabilme puanı alıyor. Bu puan genellikle tamir edilmesi imkansız cihazlarla anılıyor. Bu arada iFixIt’in Apple’ın üçüncü parti tamircilerle ilgili politikalarını daha önce yüksek sesle eleştirdiğini hatırlatalım. Siteye göre Apple, sistemlerin kullanıcılar tarafından yükseltilmesine engel olup, eski donanımların çöpe atılmasına yol açıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: