Facebook’ta para gönderme dönemi başlıyor

Türkiye Azerbaycan ortak projesi gündemde !

Kamyonla motosiklet birbirine girdi

Odasında hareketsiz şekilde bulundu

Lösemi hastası için Türkiye’de yardım kampanyası

Sağlık 24 Şubat 2015
450

Almanya’nın Lünen kentine bağlı Brambauer kasabasında yaşayan 3 çocuk annesi Hatice  Özyurt için doku tiplemesi yapılabilmesi gerekiyor. Her yapılacak doku tiplemesi için kişi başı 520 tl gerekli. Lira Lünen ve çevresinde yaşayan duyarlı vatandaşların yoğun katılımı ile 15 Şubat’ta düzenlenen doku tiplemesinin sonuçlarını umutla bekleyen Hatice Özyurt’un eşi İsmail Özyurt, Türkiye’deki yetkililere çağrıda bulunarak destek istedi. Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm Stodollick ve DİTİB Brambauer Ulu Cami yetkilileri ile basın toplantısı yapan İsmail Özyurt doku tipleme kampanyasına katılarak destek verenlere eşi ve lösemi hastaları adına teşekkür etti.

EŞİMİN SAĞLIK DURUMU ŞİMDİLİK İYİ

İsmail Özyurt, “Eşimin sağlık durumu Allaha şükür şimdilik iyiye gidiyor. Ancak uygun ilik bulunabilmesi için Türkiye’de de bir araştırma içerisindeyiz. Kendi akrabalarımız arasında da doku tiplemesi yapmamız gerekiyor. Uygun iliğin Türkiye’de bulunma şansı biraz daha fazla. Yaptığım araştırmalarda doku tiplemesi kişi başına 520 lira gibi yüksek rakamlar ödemesi gerekiyor. İlgililerin bu konuya bir el atmasını istiyorum. Maddiyat yaşamdan önce gelmemeli. Almanya dünyanın en büyük kemik iliği bankasına sahip. Ama Türkiye’de yeterli duyarlılık maalesef yok. Umarım yetkililer sesimizi duyar ve bu konuya el atar. İnsanlara çağrım ise; herkes imkanları çerçevesinde kan örneği versin. Hiç bir şekilde verici kişiye zarar gelmiyor. Kamu spotlarında bu konuya dikkat çekilmesini umuyorum. Unutmayalım verilecek her 5 miligram kan bir hayat kurtarıyor diye konuştu.

REKOR KATILIM OLDU

Arkadaşlarının girişimleri sonuç verdi. Rekor katılım oldu. Hatice Özyurt’un arkadaşlarının girişimleri sonucu Alman Kemik İliği Bankası DKMS tarafından gerçekleştirilen doku tiplemesine, rekor düzeyde katılım olmuştu. Vatandaşların adeta kuyruk oluşturduğu beş saat içerisinde tam bin 868 kişinin kan örneği verdi doku tipleme kampanyasının önümüzdeki günlerde Dortmund’da tekrarlanması planlanıyor.5 milyon kayıtlı verici ile dünyanın en büyük kemik iliği bankası olan Alman Kemik İliği Bankası’nda kayıtlı Türk kökenlilerin sayısı 120 bini bulmuş durumda.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Tekvandocular gururlandırdı

Tekvandocular gururlandırdı

19 Nisan 2015
357
IŞİD’in yeni hedefi Almanya

IŞİD’in yeni hedefi Almanya

10 Kasım 2014
292

%d blogcu bunu beğendi: