Fındık bahçesinde domuz saldırısına uğradı!

Acun Ilıcalı’dan Sertab Erener bombası!

9 bin yıl sonra sırrı çözüldü

Antalyaspor Karşıyaka engelini aşamadı!

Liseli öğrenci alkollü araç kullanımına son verecek

Teknoloji 1 Nisan 2015
334

Yaptığı sistemin çalışması için öncelikle arduino bağlantılarını ve test işlemini gerçekleştirdiğini belirten Beşikdüşü Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Onur Çağlar, güç kaynağı olarak voltaj regülatörü yaptığını ve lityum polimer pil ile sisteme bağladığını açıkladı.

ALKOL SENSÖRÜ YERLEŞTİRDİ

Oluşturduğu sistemde kullanılacak ledleri bir kutunun içine monte ederek arduino üzerine bağladığını ifade eden Çağlar, web kamerasını da sistem üzerinde sürücüyü göstermek amacıyla aldığı oyuncak direksiyonun içini sökerek alkol sensörünün üzerine yerleştirdiğini belirtti.

BU OLAY BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Proje sahibi lise öğrencisi Onur Çağlar, “Sensörlü alkol tanıma sistemi sayesinde yasal sınırın üzerinde alkollü içki kullanan sürücülere sistem araç kullanımına izin vermeyecek. Ülkemizde her yıl binlerce insan alkollü araç kullanımından kaynaklanan trafik kazalarında hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Babam da 2010 yılında alkollü araç kullandığı için kaza yapmıştı. Olayı küçük sıyrıklarla atlattı ama beni bu olay çok etkiledi. Projenin hayata geçmesiyle artık hiç kimse alkollü araç kullanamayacak. Projemde alkol yerine alkol içeren bir madde olarak kolonya kullandım” şeklinde ifade etti.

MALİYETİ 250 LİRA

Sıfırdan oluşturduğu projenin maliyetinin 250 lira olduğunu patenti alınıp seri üretime geçildiğinde bu maliyetin oldukça düşeceğini vurgulayan Onur Çağlar, dünyada örneği bulunmayan bu projenin otomotiv sektöründe çığır açarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: