Tek rakibi Leopard (Video Haber)

SAT Komandolarından nefes kesen tatbikat

Galatasaray’da Prandelli’nin bileti kesildi

Maltepe’de halk otobüsünün freni boşaldı

Light gıdalar kilo aldırır mı?

Sağlık 4 Mayıs 2015
406

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, pek çok light gıdanın bilinçsiz ve fazla şekilde tüketildiğinde kilo alımına neden olabildiğini söyledi ve “Light gıdaların çoğunun yağı azaltılmıştır lakin fazla tüketilmesi pozisyonun da karbonhidratın fazlasını da yağ olarak depolaması vücut için kilo alımına neden olacaktır. Aynı şekilde kilo koruma üstünde de light gıdalar önemlidir lakin fazla tüketilmesi yine kilonun korunmadan artmasına neden olur.

Bazı light ürünlerin kalorileri normal bir çikolata veya gofretle aynıdır lakin etiketleri okunduğunda doymuş yağ oranlarının düşük olduğunu görürüz bu pozisyon aslında light ürünlerin kilo aldırmadan zayıflama tesirsini ortaya koyar lakin bilinçsiz ve fazla tüketilmeleri pozisyonunda zayıflama tesirsi üstünde ki olumlu pozisyon ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuyla ilgili önemli bilgi verdi.

Açıklamalarına devam eden Keçeci, “Bazı light ürünler incelendiğinde çokta düşük kalorili olmadıkları görülür buda demektir ki light ürünlerde uzmanınızın verdiği kadar tüketilmelidir” diyen Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, daha akabinde şunları kaydetti; “Özellikle lifi arttırılmış ve yağ oranı azaltılmış ürünler light ürünler olarak tanımlanır lakin diyabetik ürün kavramı farklıdır. Diyabetik ürün içerisinde şeker bulunmayan üründür. Bu ürünler tatlandırıcı içerebilir lakin düşük kalorili olabilir. Diyet yapan bireyler dilerlerse diyabetik üründe tüketebilirler.

Light ürünler arasında en fazla baş karıştıran light süt ve yoğurt grubudur. Süt ve süt grubu içerisinde karbonhidrat, protein ve yağ barındıran bir gruptur bu nedenle kalorileri ve doymuş yağ oranları yüksektir. Bu besinlerin tüketilirken kan değerleri ve kolesterol dengesinin oluşması için light tüketilmesi yararlı olacaktır.

Şuanda marketlerde tür tür ve renk renk gözlenen light ürünlerin ara öğünlerde belirli miktarlarda tüketilmesi yerinde bir tercih olacaktır lakin nasılsa diyet ve kalorisi düşük zannedilerek tüketilen tüm gıdalar aslında yağlanmamıza neden olacaktır.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Tren kazası 1 ölü

Tren kazası 1 ölü

23 Haziran 2015
369
Kalpazanlara operasyon

Kalpazanlara operasyon

29 Ocak 2015
301
Kilis’te hasat dönemi!

Kilis’te hasat dönemi!

8 Haziran 2015
336

%d blogcu bunu beğendi: