Paul Gascoigne tazminat kazandı

Öğrencilerin kurduğu mobil uygulama 62 milyon dolarlık anlaşma yaptı

Dünya için yeni kıyamet senaryosu: 13 Nisan 2029!

Galatasaray’da Hamdi Yasaman aday olacak mı?

Kuru fasulye araştırma konusu oldu

Sağlık 28 Ocak 2015
364

 Karaman’da yetişen kuru fasulyelerin fiziko- kimya ve pişirme sürelerini laboratuvarda inceleyen Yrd. Doç. Dr. Coşkuner, Türkiye’de yetiştirilen fasulyelerin Türk Standartları Enstitüsü tarafından botanik bakımından yapılarına göre ‘Tombul, Çalı, Horoz, Dermason, Selanik, Battal, Şeker, Barbunya ve Bomba’ şeklinde çeşitlere ayrıldığını kaydetti.

YERLİ ÜRETİM YETERSİZ

Yrd. Doç. Dr. Coşkuner, fasulyelerin başta fiziksel özellikleri olmak üzere birçok özellik açısından birbirinden farklı niteliklere sahip olduğunu belirterek çoğu zaman kuru fasulye çeşitlerinin yerli üretimi yetersiz olduğu için Kanada, Arjantin, Polonya, Ukrayna, Kırgızistan ve İran gibi ülkelerden ithalat yapılarak iç piyasaya sürüldüğünü ifade etti. Yaptığı araştırmada Karaman’da en çok ‘Çalı’ türü fasulyelerin yetiştiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Coşkuner, şunları söyledi:

SONUÇ ALINAMADI

“Karaman’da Alberto, Amerikan Çalısı, Kanada, Karayaprak ismiyle bilinen genellikle çalı fasulye grubundan fasulyelerin üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Bunlara ilave olarak yine çalı grubuna ait fakat daha düşük ekim alanına sahip Çanakkale, Köse ve Özmen gibi çeşitler de yetiştiriliyor. Ayrıca horoz fasulye grubundan Göynük-98 ve Dermason fasulye grubundan Akman-98 çeşidi de temin edilebildi. Yapılan ön incelemede verimi yüksek bazı ithal kuru fasulyelerin tohumluk olarak kullanıldığını ve yetiştirildiğini de tespit ettik. Geçmiş yıllarda yerel kuru fasulye popülasyonlarının yerine ikame edilebilecek standart sertifikalı çeşitlerin Karaman’da yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmalarda denenen Göynük-98, Yunus-90, Akman-98, Karacaşehir-90 gibi fasulye çeşitlerinde istenilen sonuçların alınamadığı kanaatine vardık.”

ISLAMA VE PİŞİRME SÜRESİ İLİŞKİSİ İNCELENDİ

Kuru fasulyenin pişirme sürelerini de inceleyen Yrd. Doç. Dr. Coşkuner, “Yaptığımız denemelerde kuru fasulye çeşitleri herhangi bir ıslatma işlemine tabi tutulmadan pişirildiğinde pişme sürelerinin ortalama 28 dakika ile 136 dakika arasında değişim gösterdiğini tespit ettik. Pişirilmeden bir gece önce yapılan ıslatma işleminden sonra gerçekleştirilen pişme süresi testinde ise çeşitlere ait pişme sürelerinin ortalama 7,5 dakika ile 55 dakika arasında değişim gösterdiğini belirledik” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Coşkuner, kuru fasulyenin en çok Karaman, Konya, Kahramanmaraş, Malatya, Erzincan, Samsun ve Niğde’de yetiştirildiğini kaydetti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: