Emre Belözoğlu Eskişehir maçıyla ilgili konuştu!

Youtube amatör sanatçılara destek verecek

Çarşı grubu şova devam ediyor

Yeni yılda vergi artışı olacak mı?

Köylüler isyan ediyor! Tarlaları…

Gündem 18 Nisan 2015
355

Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması ile beraber ortaya çıkan taşkınların akabinde 6 aydır su altında kaldığı için kapanan Edirne-Bosnaköy yolu trafiğe açıldı. Nehir suları çekilmesiyle binlerce dekar arazi, taşkın sularının getirdiği kumlarla kaplandığı Bosnaköy, çöle dönmüş bir görüntüye büründü. Köylüler tarlalarındaki kumun temizlenmesi için yetkililerden yardım beklediklerini dedi.

Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması ve bölgede aşırı yağışların akabinde son 6 ayda 4 kez taşan Meriç Nehri, Bosnaköy’de binlerce dekar ekili araziyi kumla kapladı. Tarlaları nehrin getirdiği kumla dolan bazı köylüler kendi çabaları ile kumu tarlalarından temizleme çalışması başlatırken, bazıları da maliyeti yüksek olduğu için kumları arazilerinden taşımak için devlet desteği beklemekten başka çareleri olmadığını dedi.

Bosnaköy’de taşkın sularından vukaatı köylünün onlarca küçük baş hayvanı telef olurken bir çok evde binlerce liralık beyaz eşya, mobilya ve elektronik ev malzemelerini 4 metreyi bulan sel sularına kapıldığı bildirildi. Nehir suyunun taşması nedeniyle yaklaşık 15 bin dekar, arpa, buğday, mısır ekili arazi sular altında kaldığı Bosnaköy’de üreticinin zararı milyonlarca lirayı buluyor.

Nehir taşkının akabinde 50 dekar arpa, ekili arazisinin üstünü nehir kumuyla dolduğundan bu yıl mahsul alamayacağından zararının büyük olduğunu söyleyen Şefik Kondural, nehir yatağı temizliği yapan firmayı suçladı. Meriç Nehri yatağı uğraşları için tonlarca kumu nehir kıyısında bıraktığından vukaatı tarlasının kumla kaplandığını anlatan Kondural, şu şekilde dedi:

“Firma, nehri temizlemek için başlattığı çalışma ile tonlarca kumu nehir kıyısında toplayıp biriktirdi. Kumlar zamanında buradan taşınmadı. Taşkın olunca bütün kumlar arpa ekili arazimi kapladı. Tarladan mahsul alamadığım gibi tarladaki kumları çıkarmak için 50 bin lira gibi bir paraya ihtiyaç var.Devletten destek bekliyoruz.”

Taşkın akabinde evindeki tüm eşyaların sel sularının verdiği zarardan kullanılamaz hale geldiğini ayrıyeten tarlasında buğday ekili 50 dekar arazisinin kum altında kaldığı için zarar ettiğini vurgulayan Adem Yalçın, “Zararımız çok büyük, taşkın sularından bıktık. Bu yıl tam 4 kez taşkın oldu ve her seferinde zararım oldu.Evimde buzdolabım, televizyonum mutfak eşyalarım ile yattığım yatağa kadar herşeyi sel suları aldı götürdü. Sel suları götüremediği eşyalarıda çamurla kaplandığı için kullanılmaz halde.Yetkililerin desteklerini bekliyoruz” dedi.

Edirne merkez başta olmak üzere İpsala ile Uzunköprü beldesi’nde de Meriç, Tunca ile Ergene Nehri’nin geçtiği 16 köyde ekili araziler nehir sularından kalarak zarar gördüğü biliniyor.

Kaynak:DHA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: