Elveda Windows 7

Ya benimsin ya kara toprağın!

O ilde içme suyu sorununu bitiyor

Ağrıları hafife almayın

Konyalılara müjde! Deniz işletmesi kuruluyor

Gündem 22 Nisan 2015
303

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Beyşehir beldesinde, “Konya Deniz İşletmelerini” kuracaklarını ve Beyşehir Gölünde toplu ulaşımın sağlanacağını dedi.

Konya’nın Beyşehir beldesinde, belde meclisi toplantısı kapsamında mahalle muhtarları ve yurttaşlarla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasasının başlaması ile beraber beldelere başlattıkları yeni yatırımlar ile ilgili bilgiler verdi.

“İÇERİŞEHİR TARİH ADASI OLACAK”

İlçede hayata geçirdikleri birçok yatırımdan söz eden Tahir Akyürek, İçerişehir Mahallesi’nde başlattıkları sağlıklaştırma projesi kapsamındaki uğraşları anlattı. Bu bölgenin Konya’da basit bulunabilir bir yer olmadığını dile getiren Akyürek, bin 200’li yıllardan kalma, yönetim ve beylik merkezi olan bölgenin tarihi Eşrefoğlu Camisi ile dikkat çektiğini vurgulayarak, “Tarihi han, bedesten ile biz İçerişehir’i topyekün ele alıyoruz. Burası bir yarım ada, yarım adanın tamamını ele alıyoruz. Tescilli yapıların tamamını restore edeceğiz. Tarihi dokuya uymayan yapıları satın alıp yıkacağız. Orayı bir tarih adası yapacağız” dedi.

-BEYŞEHİR’İN TRAMVAY TALEBİ-

Akyürek, Beyşehir bölgesinde bedesten ile göl kenarının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu dile getirerek, Beyşehir Belediyesi’nin hazırladığı tüp geçit projesine de değindi. Belediye Başkanı Murat Özaltun’un, Konya ziyaretinde Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Eski Bakanı Lütfi Elvan’a, “Beyşehir’e Marmaray istiyoruz” dediğini hatırlatan Akyürek, Bakan Elvan’ın da bununla ilgili bir rakam telaffuz etmesiyle beraber bu konunun orada tartışma konusu olduğunu ve tartışılma veya devam edeceğini belirterek, Beyşehir’in tramvay hususundaki talebine de dikkat çekti.

Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı’nın Konya’da tramvay talebi olan merkez belde dışındaki 4-5 beldesinde bir fizibilite çalışması yürüttüğünü, Beyşehir’in de fizibilite çalışması yürütülen beldeler arasında olduğuna vurgu yapan Akyürek, bunun için çalışmanın neticesinde bakacaklarını dedi. Konya’da devre dışı bıraktıkları tramvaylardan ilk 20’sini kardeş şehir Saraybosna’ya gönderdiklerini aktaran Akyürek, yürütülen fizibilite uğraşlarında belli yolcu rakamı, ihtiyaç olup olmadığı gibi belli uluslar arası kriterlerin olduğunu, Ulaştırma Bakanlığı’nın da bu konuda hazırladığı ulaşım master planı çerçevesinde değerlendirmelerinin olduğunu hatırlattı.

“KONYA İLE BEYŞEHİR BÜTÜNLEŞECEK”

Konya ile Beyşehir’i bütünleştireceklerini anlatan Tahir Akyürek, Beyşehir’i Konya’nın banliyösü haline getirip bir çekim merkezi olacağını dedi. Beyşehir’e öğlen balık yemeğe gelen ziyaretçilerin, cesareti olması halinde İslibucak bölgesinde Anamas Dağı’nın tepelerine çıkabileceğini aktaran Akyürek, “Biz çıktık, dağ yürüyüşü için çok uygun mekanlar var. Beyşehir Gölünü seyrederek yükseliyorsunuz. Tepede Karagöl, aynı zamanda yine yürüyüş mesafesinde doğal göletler var. Kamp yeri olarak kullanılabilecek güzel alanlar var. Ayrıca tabii güzelliklerden de istifade etme imkanı oluşabilir. Tabi adalar hep benim başıma takılıyor. Yani ileride adaların birisine bir tesis yapmamız lazım. Beyşehir Gölünde bir çok ada var. Bir tanesine halkın istifade edebileceği bir tesis yapıp, aynı zamanda oranın ulaşımının da deniz yoluyla sağlamamız lazım” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Konya Deniz İşletmeleri’ni kuracaklarını söylerken buna âlemin güldüğünü de vurguladı. Akyürek, “İnşallah bu devirde bu hayata geçecek. Gölyaka’dan Beyşehir’e toplu ulaşımı göl yoluyla sağlayacağız. İlçe belediyemizle beraber bu konuda da çalışma yürütüyoruz” dedi.

-AKYÜREK’E TEŞEKKÜR-

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ise, Büyükşehir yatırımlarından ötürü Akyürek’e teşekkür etti. Önlerinde 4 yıllık bir süreç olduğunu ifade eden Özaltun, bu süreçte Beyşehir’i parlayan bir inci haline getireceklerini dedi. Özaltun, “Her zaman dediğim gibi, Konya’nın denizi Beyşehir, Beyşehir’e yapılan bir projeyi sadece Beyşehirli kullanmıyor. Başka şehirlerden, hatta yurtdışından bir çok kişiye hitap ediyor Beyşehir. Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber Beyşehir’i daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Özaltun, akabinde Akyürek’e üç boyutlu bir tablo armağan etti. Akyürek, konuşmaların akabinde Beyşehir ziyaretinde kendisine eşlik eden AK Parti Konya Milletvekili adayları Uğur Kaleli ve Leyla Şahin Usta ile beraber gönüllü itfaiyecilik eğitimi programlarına katılan isimlere sertifikalarını verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: