Osmanlıspor galibiyet istiyor

Erdoğan esnafla kucaklaştı

O şehirde katliam gibi kaza! 11 ölü

Fenerbahçe Simon Kjaer’e kavuşuyor

Kırım ziyaretindeki sorun aşıldı mı?

Gündem 29 Nisan 2015
308

Rusya ve Türkiye arasında Kırım’a yapılacak gayri resmi ziyaretle ilgili sorun çözüldü. Rusya’nın talebini dikkate alan Ankara, heyetin Ukrayna yerine Rusya üstünden bölgeye gitmesine olumlu yanıt verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın inisiyatifi ile oluşturulan 6 kişilik heyet Kırım Tatarları ve Kırım Cumhurbaşkanı Sergey Aksenov’la bir araya gelecek.

Sputnik’in haberine göre, Anayasa profesörü ve Ak Parti eski milletvekili Zafer Üskül’ün başkanlık ettiği 6 kişilik heyette Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Abdullah Gündoğdu, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İbrahim Kaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ayşegül Aydıngül ve Medipol Üniversitesi öğretim Üyesi Yrd. Doçent Doktor Yakup Levent Korkut yer alıyor. Kırım’a giden akademisyenlerin ortak özelliği, eski SSCB’deki Türkler, hukuk ve insan hakları üstüne uzmanlaşmaları.

Hükümette görev alan Kırım Tatar yesirlilerle bir araya gelen ve Bahçesaray’da halkın sorunlarını dinleyen heyet, yayınına son verilen Kırım Tatar televizyonu ATR’nin yöneticileri, Kırım Müftüsü, sivil toplum kuruluşu yesirlileri ve son olarak da Kırım Cumhurbaşkanı Sergey Aksenov ile görüşecek. Heyetin yarın Türkiye’ye dönmesi umuluyor.

Kommersant gazetesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “soykırım” ifadesini kullanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım’a hatırlatarak karşılık vermesi ile ilgili tartışmalara yer verdi ve iki ülke ilişkilerinin “soykırım” sınavından geçtiğini vurguladı. Gazeteye göre, Erdoğan’ın çıkışı yaklaşan seçimler nedeni ile iç politika kaynaklı ve daha fazla alevlendirilmesi istenmiyor.

Kommersant’a konuşan Kırım Başbakanı Ruslan Balbek, “Türk gözlemcilere, Kırım Tatarlarının Rusya’daki tüm insan haklarından yararlandığı ve devlet koruması altında oldukları hususunda güvence verdik. Misafirlerimizi Kırım’da bir helal restaurantda ağırladık ve kendileri burada böyle bir imkan bulunmasına çok şaşırdı. Biz de, Kırım Tatarlarının kimliklerini, kültürlerini ve dillerini koruma haklarının pozisyonunu gözlemek üzere Türkiye’ye bir heyet göndereceğiz.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: