Çakar’dan Yerlitaş’a: Siz tam bir ekran hayvanısınız!

Keşanlı Ali Destanı’nda ilk

Kuyt 3. penaltıyı kaçırdı

Örnek sıvacının tek isteği

Kılıçdaroğlu: ‘Ülkede sefalet varsa barışı sağlayamazsınız’

Gündem 23 Mart 2015
320

Konferansta konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle: “Ne yazık ki Türkiye gücünden ve imkanlarından tam olarak yararlanamıyor. CHP Genel Başkanı olarak benim Türkiye vizyonumda başarısızlığa yer yok. Ben, huzurla yaşanan, dünya ile rekabet edebilecek donanımlı bireyleri bulunan, üreten, ürettiren, yeni buluş ve fikirler ortaya koyan Türkiye istiyorum. Ben yatırımın önünde engeller çıkaran, girişime zincirler koyan, kendi emekçilerini yokluğa ve yoksulluğa mahkûm eden devlet yapısı değil; işleyen, çalışan, hayatı kolaylaştıran, insanlarını koruyan devlet istiyorum. Orta seviyede, orta gelir tuzağına kapılmış, her alanda vasat Türkiye asla istemiyoruz. Biz, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışan bir Türkiye olmayı istiyoruz. Bizim için dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek yeterli bir hedef değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz. Türkiye şu an dünyanın en büyük 19. ekonomisi ama insani gelişmişlikte 190 ülke içinde 69. sırada. Gencecik ve dinamik nüfusu, görkemli tarihi ile ve iyi konumu ile Türkiye bu yere layık değil. Türkiye, baskı rejimi, insan haklarının ihlalleri, yoksulluk ve işsizlikle anılan ülke olmayı hak etmiyor.” dedi. 

O ÜLKEDE SEFALET VARSA BARIŞI SAĞLAYAMAZSINIZ

Sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gelir dağılımı nasıl dengelenir?” sorusuna cevap verdi. Kılıçdaroğlu’nun cevabı: “Vergi politikaları, kamu harcamaları, sosyal destek programları ile gelir dağılımı dengelenir. Bir ülkede çocuklar yatağa aç girmezse, huzur bulursunuz. İşsizlik, yoksulluk, sefalet varsa, o ülkede barışı sağlayamazsınız. Temel amacımız, mutlu ve huzurlu bir Türkiye, herkesin işinin, aşının olduğu bir Türkiye. Devleti yönetenin akılcı politikaları ile sorunu çözersiniz. Yani vergi politikasını, bütçe politikasını, sosyal destek programını buna göre yaparsınız, yoksulların tamamını sosyal destek programına alırsınız. Ben söz veriyorum, 4 senelik CHP iktidarında Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır, kimse yoksul olmayacaktır.” diye cevapladı.

BİLİYOR VE TARTIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle devam etti: “Laikliği çok iyi biliyor ve tartışıyoruz. Demokrasiyi de çok iyi biliyor ve tartışıyoruz. Sosyal devleti, aslında çok daha fazla tartışmak ve toplumun belleğine yerleştirmek zorundayız. Sosyal devlette eğer bir aile yoksulsa, bunu devletten gidermesini isteme hakkına sahiptir. Biz seçimler sırasında aile gibi bir kavramı toplumun gündemine getirdik. Uluslararası sosyal güvenliğin asgari normları sözleşmesine Türkiye de imza atmış durumda. İşsizlik, yaşlılık, hastalık, analık, iş kazası, meslek hastalığı sigortası. Sigorta dallarından biri de aile sigortası. Geliri olmayan ya da belirli bir seviyenin altında olan ailelere destek veren sigorta. Son sigorta dalı, aile sigortası, Türkiye’de bilinçli olarak uygulanmak istenmiyor. Neden? Yurttaşı siyasal iktidara bağımlı kılmak için. Onları bir anlamda siyasal tutsak etmek için. Biz yurttaşı bu cendereden kurtarmakta kararlıyız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Bonzainin zehri nerden geliyor ?

Bonzainin zehri nerden geliyor ?

18 Aralık 2014
354
Günün önemli gelişmeleri

Günün önemli gelişmeleri

21 Ocak 2015
353

%d blogcu bunu beğendi: