Fenerbahçe’li Diego gerçeği açıkladı!

Bedelli askerlik son dakika haberleri

Devlet Bahçeli’den 1 Mayıs açıklaması

Van Persie Beşiktaş yolunda!

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan mahkeme açıklaması

Gündem 28 Nisan 2015
388

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ytesirsiz mahkemenin tahliye kararına ilişkin, “Bir mahkemenin kararını ‘Ben uygulamayacağım. Çünkü o mahkeme kararını tanımıyorum’ demek demokrasilerde olmaz, doğru değil. Bu bir anayasal suçtur. Adalete olan güveni de temelinden sarsar” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Niğde Cumhuriyeti Meydanı’nda düzenlenen mitingin akabinde Bor beldesine gitti. Burada bir kahvehanede yurttaşlarla sohbet eden Kılıçdaroğlu, Şeyh Ahmed Kuddusi Türbesi’ne ziyarette bulunarak, dua etti.

Kılıçdaroğlu, türbenin çıkışında bir gazetecinin, “Paralel Yapı” soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan kuşkulular ile ilgili verilen ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince ‘yok hükmünde’ sayan tahliye kararlarına ilişkin sorusu üstüne, şunları dedi:

“Anayasada, bütün demokratik ülkelerde, bir mahkeme bir karar verdiği zaman o karara âlemin uyması lazım. Mahkemenin kararı hatalıysa, onu yine kendi prosedürü içerisinde, yargının bu kararı veya bu sorunu çözmesi lazım. Zaten asliye mahkemeleri, sulh hukuk mahkemeleri, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bunun için var. Yani yargı kendi içinde sorunun çözer ve adaleti sağlar. Bir mahkemenin kararını ben uygulamayacağım. Çünkü ‘o mahkeme kararını tanımıyorum’ demek demokrasilerde olmaz, doğru değil. Bu bir anayasal suçtur. Adalete olan güveni de temelinden sarsar.”

“Hakimleri niye atadın” sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, şu şekilde devam etti:

“Mahkeme, kararını vicdanına göre vermeli, adaletle vermeli. Varsa bir hatalılık mahkeme kararında, itiraz edersiniz, üst mahkemeye gidersiniz, üst mahkeme ya kararı onaylar ya kararı bozar gereği yapılır. Yargı kendi içinde kendi sorununu çözer. Yürütme organı yargının sorununu çözmeye kalkarsa, bu yargıda sorun yaratır. Yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmüş olur.”  

Kemerhisar’a toplu konut

Kılıçdaroğlu, daha akabinde, Kemerhisar beldesinin Ambartepe mevkisinde belediye tarafından yaptırılacak toplu konutların temelini attı. 

Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, Kemerhisar’ın tarihinin, doğasının ve insanlarının güzel olduğunu belirterek, “Belediye başkanımız buraya 3 kere geldiğimi dedi. Daha güzel hizmetler sunarsanız, ben buraya 3 değil 5 değil, 15 kez gelirim” dedi.

Kemerhisarlıların TOKİ’den çok daha ucuz, çok daha iyi imkanlarla konut sahibi olacağını savunan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Belediye başkanımızı yürekten kutluyoruz. O size hizmet ediyor, size hizmet etmekten de oldukça mutlu. Ben de bu aracı ile sizin adınıza belediye başkanımızı kutluyorum. Herkesin evi olsun istiyorum, âlemin işi olsun istiyorum, âlemin aşı olsun istiyorum. Tek umudum, tek dayanağım sizlersiniz, sizlerden destek istiyorum. Bize destek verirseniz, bu güzel ülkeyi daha yaşanabilir bir Türkiye haline getireceğiz. Hep beraber barış içinde, huzur içinde, kardeşçe yaşayacağımız bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

Maaşına haciz konduğu müddeası

Kılıçdaroğlu, program sonunda karayoluyla gittiği Nevşehir Kapadokya Havalimanına gelişinde gazetecilerin, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı’nın açtığı tazminat davası neticesindende aylığına haciz konulması müddeasına” ilişkin sorusu üstüne, “Yok öyle bir şey, aylığım yerinde duruyor” yanıtını verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: