Üniversite içinde yangın paniği

İbrahim Yazıcı unutulmadı

O mesajlara inanmayın

Liseli öğrenci çakmak gazı kurbanı oldu

Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Sözüm söz’

Gündem 19 Nisan 2015
418

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ‘taşeron işçisi’ diye bir kavram olmayacak. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında halen taşeron işçi olarak çalışan bütün işçi kardeşlerim, hiçbir ayrım yapmadan, siyasi görüşünüzü, kimliğinizi, inancınızı sorgulamadan tamamınızı ama tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağız” diye konuşpmasına başladı.

Kılıçdaroğlu, ATO Congressium’daki partisinin seçim bildirgesi ve milletvekili adayı tanıtım toplantısında, kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisinin bulunduğunu söyledi.

Bunların iş güvencelerinin olmadığını, asgari ücrete mahkum olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ‘taşeron işçisi’ diye bir kavram olmayacak. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında halen taşeron işçi olarak çalışan bütün işçi kardeşlerim, hiçbir ayrım yapmadan, siyasi görüşünüzü, kimliğinizi, inancınızı sorgulamadan tamamınızı ama tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağız” dedi.

21. yüzsenenin Türkiyesi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında “çağdaş köleliğe” izin vermeyeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Efendim, ‘Bunu nereden bulacaksınız?’ Zaten parayı devlet veriyor. Biz ne yapıyoruz? Aradan taşeronu çıkarıyoruz. Yani devlete yük burada sıfır. Asgari ücretle çalışanlar, ayda 949 lirayla ev kirası verenler, çocuk okutanlar, geçimini sağlamak isteyenler. Size sesleniyorum, yaklaşık 5 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında asgari ücret üstünden vergiyi kaldıracağız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında asgari ücret net bin 500 lira olacaktır. Niçin yapıyoruz bunu? Refahı tabana yaymak, hakça bölüşmek, açlığın, sefaletin kol gezdiği Türkiye’yi tarihin sayfalarından çıkarmak, kendi ülkemizde, kendi vicdanımızla baş başa kalarak yaşamak, yaşanacak bir Türkiye’yi ayağa kaldırmak için yapıyoruz.”

“Ayda 277 lira taksitle ev sahibi yapacağım”

Cumhuriyet Halk Partisi Önderi Kılıçdaroğlu, Türkiye’de lüks konut yapıldığı için konut sorununun çözülmediğini savunarak, “Arsa payı alınmayacak, hazinenin arsası üstüne inşa edilecek. Ayda 277 lira sabit taksitle 70 metrekarelik sana ev yapacağım. Bundan mutlak emin olmanı istiyorum. Ayda 277 lira taksitle ev sahibi yapacağım” kelimesini kullandı.

Gittiği her yerde çiftçilerle buluştuğini, onların şikayetlerini dinlediğini anlatan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda çiftçinin ürettiği ürünün karşılığını alacağını dedi.

“Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim” diyen Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu:

“Sana mazotu 1,5 liradan vereceğim, sözüm söz. ‘Efendim, dışarıdan geliyor o nedenle çok pahalı.’ Size rafineri çıkış fiyatını vereyim mazotun. Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş. Çiftçiye kaçtan satıyorlar? 4 liradan. Yata kaça veriyorsun, sıfır vergili veriyorsun. Çiftçiye neden, hangi gerekçeyle vermiyorsun? Eğer çiftçi üretseydi Soma, Ermenek olmayacaktı, onların çocukları yetim kalmayacaktı.”

“İstediği platforma davet ediyorum”- 

Kemal Kılıçdaroğlu, yurt genelinde 5 milyon kişinin borç batağında olduğunu, bunların bankalara “geçen günyanın faizini” ödediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sözüm söz, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında faizlerin en az yüzde 80’ini sileceğiz, kalan borcu yeniden yapılandıracağız. ‘Efendim bu olmaz.’ ‘Olmaz’ diyen varsa, kimse, karşıma çıksın, istediği alana, platforma davet ediyorum onu. 436 bin yurttaşımız hapse girmek için sıraya girmiş pozisyonda, borcunu, faizi ödeyemediği için. Madem ki yaşanacak bir Türkiye diyoruz, ben bunu sileceğim ve bunun devlete bir kuruş yükü yoktur. Eğer siz, 12 milyar liralık alacağınızı banka olarak varlık yönetim şirketine 2 milyar liraya satıyorsanız, ben de o dediğim 10 milyarın tamamını sileceğim. Eğer bir ülkede huzur, refah istiyorsak, bir ülkenin yaşanacak bir ülke olmasını istiyorsak, sokaktaki yurttaşın sorunlarını çözeceksin, hedefimiz bu. Bütün sorunları çözeceğiz. Çünkü biz sorunları çözmeye, Türkiye’yi onurlu ve güçlü bir ülke yapmaya kilitlendik.”

İşsizliğin kader olmadığını, işsizliğin nedeni arasında siyasi, rant anlayışlarının olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, “Sen işsizsen dönüp hükümete ‘Benim işsizliğimi gider ey hükümet’ deme hakkın var. Çünkü sosyal devlet budur. Sen yoksulsan dönüp hükümete ‘Benim yoksulluğumu gider’ deme hakkın var, çünkü sosyal devlet budur. Biz sosyal devlete inanmışız. Neden? Çünkü biz sosyal demokrat bir partiyiz, onurlu bir partiyiz, çıkar peşinde koşmayan bir partiyiz, âlemin inancına, kimliğine, yaşam tarzına saygı gösteren bir partiyiz. Biz kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun, onun sorunlarını çözmeye ahdetmiş bir partiyiz. Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk’ün onurlu partisiyiz” sözlerini dedi.

“Söz veriyorum iş geçen günyası” –

Devlet kurumlarının tamamının güçlü olmasını, sıcak siyasetin oralara müdahale etmemesini istediklerini bildiren Kılıçdaroğlu, demokrasinin dört senede bir sandığa giderek oy atmak anlamına gelmediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, demokrasinin, sıcak siyasetin devletin kurumlarına müdahale etmemesi anlamına da geldiğini belirterek, “Devlette liyakatı esas kılacağız, işi ehline vereceğiz. İşi ehline vereceğiz ki yurttaşa devlet hizmet edebilisin. Devletin elinde sopa değil, devlet yurttaşına kucak açmak zorundadır. Onun için yeni bir devlet inşası yapacağız” dedi.

Vergi denetimini silah olarak asla kullanmayacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Beni eleştirdi diye sonraki gün iş adamının önüne 50-60 vergi müfettişi göndermeyeceğim, söz veriyorum, iş geçen günyası” dedi.

Siyasetin hesap vermesinin önemine değinen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şu şekilde devam etti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nü değiştireceğiz. Parlamentoyu el kaldırma, indirme mekanizmasının dışına çıkaracağız. Parlamento halka hizmet eden parlamento olacak, ülkenin sorunlarını çözecek parlamento olacak. Parlamento ‘Acaba Başbakan ne dedi, ben elimi kaldırayım mı, indireyim mi’ diye bir kaygıya kapılmayacak. Milletvekili onuruyla elini kaldırıp, onuruyla elini indirecek. Çok önemli bir şey yapacağız Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, Plan Bütçe Komisyonu dışında bir kesin hesap komisyonu oluşturacağız. Kesin hesap komisyonunun başkanı muhalefet partisinden olacak. Bütçe kaynakları nerede, nasıl harcandı, doğru harcandı mı, harcanmadı mı, iktidar muhalefete kesin hesap komisyonunda hesap verecek bunu yapacağız. Çünkü biz korkmuyoruz.”

Esnaf bakanlığı

Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesinin ötesinde, vizyon belgesi dediğını söyleyerek, “Esnaf kardeşlerim, siz de sakın unutmayın sizin çektiğiniz sıkıntıları da biliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında esnaf bakanlığını göreceksiniz. Birebir sizin sorunlarınıza dokunan siyaset kurumunu göreceksiniz” dedi.

Vatandaşlardan kendilerine inanmalarını ve güvenmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkeye cumhuriyeti getiren partidir, çok partili rejimi getiren partidir, sosyal demokrasiyi, devleti getiren partidir. Şimdi dörgeçen güncü devrime hazırlanacağız, bu ülkeyi bilgi toplumuna taşıyacağız, bu ülkeyi uygar geçen günyanın bir parçası haline getireceğiz, sözüm söz, namus sözüdür” dedi.

“Siyaseti kirlilikten arındıracağız”-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olması pozisyonunda ilk 100 günde yapacaklarını sıralayan Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

“İlk yapacağımız iş emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında birer aylık verilmesinin kanunu çıkaracağız. Aile Sigortası Kanunu’nu Türkiye Büyük Millet Meclisi’den geçireceğiz. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Kamuda taşeron işçiliğe son vereceğiz, çalışanların tamamı kadrolu işçi olarak görevlerine devam edecekler. Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerinin en az yüzde 80’ini çizeceğiz ve bunun düzenlemesini getireceğiz. Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız, siyaseti kirlilikten arındıracağız. Temiz, düzgün, namuslu, ahlaklı, zenginleşmeyen, kul hakkı yemeyen siyaseti yeniden inşa edeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’de kesin hesap komisyonunu kuracağız, siyasi iktidar orada millete ve muhalefete hesap verecek.”

“4 yıl için sizden ytesir istiyorum”

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidar olması pozisyonunda bir yıl içinde yapmayı planladıklarına yönelik de izahlarda bulundu. Bu kapsamda öncelikli olarak çiftçiye mazotu 1,5 TL’den vereceklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Asgari ücret üstündeki vergiyi kaldıracağız, asgari ücret net bin 500 lira olacak. Siyasi Partiler Yasası’nı değiştireceğiz, yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Böylece askeri darbe devirlerinin bir yasası daha değişmiş olacak. Bir yıl içinde müddealı bir söz, biz müddeayı severiz, çünkü biz müddealıyız, namusluyuz, onurluyuz, sözümüzün arkasında dururuz. Bir yıl içinde hiçbir üniversite talebesi ‘Benim yurt sorunum var’ demeyecek. Bütün anne babalara söylüyorum, çocuklarınız en geç bir yıl içinde yurtlarına kavuşmuş olacak. Teşvik sistemini değiştireceğiz, katma değeri yüksek ürün üreten sanayiye özel destek vereceğiz. Böylece Türkiye’nin geçen günyada rekabet etme gücünü yükselteceğiz. Vergi ve sigorta pirim borcu olmayan KOBİ ve esnafa, ödedikleri vergi ve sigorta pirimi kadar bir yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz.” 

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olması pozisyonunda ilk 100 gün ve bir senede yapacaklarına ilişkin izahlarda bulunduğunu belirterek, “Ama ben 4 yıl için sizden ytesir istiyorum” kelimesini kullandı.

Seçim bildirgelerinin sokakta kağıt toplayandan sanayiciye kadar her kesime dokunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Biz yoksulluğu bu ülkede sileceğiz ve sıfırlayacağız. Biz borç altında ezilen 5 milyon yurttaşımızı ayağa kaldıracağız. Kira belasından bu ülkeyi, yurttaşları kurtaracağız. Bizim sözümüz budur” dedi.

Notlar- 

Kılıçdaroğlu, bildirgenin tanıtımının yapıldığı salona eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile geldi. Salona alkışla giren Kılıçdaroğlu, arka fonunda “Yaşanacak bir Türkiye/Gelin oy verin” yazılı platforma çıkarak, salondakileri selamladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, konuşması esnasında salondakiler sık sık “Başbakan Kemal”, “Halkçı Kemal”, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları attı.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1,5 saat süreyle kürsüde kaldı, konuşmasını tamamladıktan akabinde, platformda bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

Konuşmanın akabinde milletvekili adaylarının ismi okunarak, sahneye konulan ekranlara fotoğrafları yansıtıldı. Salona, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük posterleri ile Türk Bayrağı asıldı.

Bildirgenin açıklandığı ve milletvekillerinin tanıtıldığı program, işitme engelliler için de işaret diliyle anlatıldı. 

Seçimde kullanılacak “Yaşanacak bir Türkiye” şarkısı salonda dinletilirken, dev ekranlarda da şarkının klibi gösterildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim kampanyası filmlerinin gösterildiği salonda, kalabalık nedeniyle birçok kişi ayakta kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim reklamlarında, “Milletçe alkışlıyoruz” ve “Gelin oy verin, gitsinler” sloganları ön plana çıktı.

Antalya Milletvekili Adayı Deniz Baykal ile İstanbul İkinci Bölge Milletvekili Adayı Mustafa Sarıgül ve eski genel başkanlardan Hikmet Çetin’in de salonda yer aldığı görüldü.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: