Tüplü televizyon evi havaya uçurdu!

“Dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri”

Sare Davutoğlu Gaziantep’te kız yurdu açtı

Köln’de Çin’e tepki çığ gibi büyüyor

Kemal Kılıçdaroğlu Düsseldorf’da konuştu

Gündem 25 Nisan 2015
291

Cumhuriyet Halk Partisi (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’nın Düsseldorf ilinde gerçekleştirilen mitingde konuştu. Partisinin ISS Dome’da düzenlenen seçim mitinginde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim vaatlerine yönelik olarak hükümetin yönelttiği ‘kaynak’ sualine yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Bize kaynak nerede, diye soru soracak kişiler, en son iktidarda oturanlardır. Dedik ki asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağız. Verdikleri cevaba bakın. Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak işçiye zulümdür diyor. Senin aldığın aylığa bak. Bırak o zulmü biraz da işçi çeksin. Biraz da o nasiplensin. Neden refahtan nasiplenmiyor o? Dedik ki mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağız. Çiftçiye verdiğimiz mazottan vergi almayacağız. Bunun nasıl yapacaksın? Sen pırlantada vergiyi sıfırladın. İncide, yakutta sıfırladın. Ben de benzinde mazotta sıfırlıyorum” dedi.

“BU RAPORLARIN TÜRKİYE’DE GEÇERLİLİĞİNİN OLMASI LAZIM”

Yurt dışından alınan sağlık raporlarının Türkiye’de geçerli olacağı sözünü veren Kılıçdaroğlu, “Gençlerimiz gidiyorlar, yaşadığı ülkeden askerlik yapamaz diye rapor alıyorlar. Ama bu raporlar Türkiye’de geçersiz. Gelip burada rapor alacaksınız diye. Sözüm söz, garabete de 8 Haziran’dan itibaren son vereceğim. Hangi ülkeden rapor alıyorsanız o raporlar aynen Türkiye’de de geçerli olacak. Doktor ise doktor hepsi aynı Hipokrat yeminini ediyor. Bu raporların Türkiye’de de geçerliliğinin olması lazım” sözlerini kaydetti. 

“BENİM İNSANIM BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİYE LAYIKTIR”

Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “1963 senesinde Ankara Anlaşması’nı devirin başbakanı rahmetli İsmet İnönü imzaladı. Biz Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmak istiyoruz. Bizim tam üyeliğimizi sağlayacak olan sizlersiniz. Sizin gücünüzdür. Bu gücünüze ihtiyacımız var bizim. Elbette ki sırtımızı Ortadoğu’ya dönmeyeceğiz. Elbette ki Ortadoğu çok önemlidir. Ama biz Ortadoğu’nun çatışmalarının bir parçası olmak istemiyoruz. Kavganın savaşın bir parçası olmak istemiyoruz. Bize Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı görkemli bir söz var. ‘Yurtta barış, geçen dünyada barış’. Biz ülkemizde de geçen dünyada da barış istiyoruz. İşin özeti, kendi ülkemizde 1. sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasiye layık bir ülke olarak kendimizi görmek istemiyoruz. Benim insanım 1. sınıf demokrasiye layıktır” dedi.

“YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI Cumhuriyet Halk Partisi İKTİDARINDA KALDIRACAĞIZ” 

Yüzde 10 seçim barajını Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kaldıracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bizim ülkemizde yüzde 10 seçim barajı var. 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği. Birinci sınıf demokrasiye geçmenin ön koşulu yüzde 10 seçim barajını kaldırmaktır. Size söz, Düsseldorf’tan Türkiye’ye de söz, ilk bir yıl içinde yüzde 10 seçim barajını Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kaldıracağız. Milletin iradesi parlamentoya tam yansıyacak” sözlerini dedi. 

“HAVUZ MEDYASINA GİDEN BÜTÜN HORTUMLARI KESECEĞİZ” 

Medya özgürlüğüne vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Medya özgürlüğü çok önemlidir. Medyası özgür olmayan bir toplumun kendisi de özgür değildir. Medya özgürlüğünü sağlayacağız. havuz medyası belasına son vereceğiz. Havuz medyasına giden bütün hortumları keseceğiz. Sözüm söz” dedi. 

“BİZİM TEMEL HEDEFİMİZ YÖK BELASINDAN ÜNİVERSİTELERİ KURTARMAKTIR” 

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında YÖK’ü kaldıracağını açıklayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin üniversiteleri bilgi üretmiyor. Bilgi üretmesi lazım üniversitelerin. 21’inci yüz yıl bilgi toplumuna insanlığın bilgi toplumuna geçtiği bir yüzyıldır. Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse o ülkenin uzun süre çağdaş geçen dünyayı yakalama şansı yoktur. Bizim temel hedefimiz YÖK belasından üniversiteleri kurtarmaktır. 12 Eylül’ün getirdiği baskılardan üniversiteleri kurtarmaktır” izahında bulundu. 

“YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİM” 

Cumhuriyet Halk Partisi Önderi Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz sosyal devleti inşa edeceğiz. Söz verdim halkıma. 4 yıl içinde Türkiye’de hiçbir hane, hiçbiri kişi ben yoksulum demeyecektir. Yoksulluğu tarihe gömeceğim. Sözüm sözdür. 17 milyon insan 3 milyon 750 bin hane 21’inci yüzsenenin Türkiyesinde açlıktan ölen çocuk tablosunu yaşadığımız zaman yüreğimiz acıyor. Bu tabloya biz izin vermeyeceğiz. Bütün yurttaşlarımızı yoksulluk belasından kurtaracağız. Devleti yeniden yapılandıracağız. Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Sözümüz sözdür. Hedefimiz şu, refahı tabana yayacağız. Yoksulluğu sıfırlayacağız. Kredi kartı borcu olan, tefeci faizi ödeyen yurttaşı o borçlardan kurtaracağız. Sözüm sözdür. Bunu yapacağız biz” 

“TÜRKİYE ONLARIN DÜŞÜNDÜĞÜNDEN DAHA ZENGİN” 

Emeklilere bayramlarda birer aylık ikramiye sözünü yineleyen Kılıçdaroğlu, “Dedik ki emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında birer aylık ikramiye vereceğiz. Bayramları rahat geçirsinler. İkramiye vereceğiz derken ister Türkiye içinde ister Türkiye dışında hiç fark etmiyor. Bütün emeklilere birer aylık ikramiye vereceğiz. Birden kıyamet koptu. Ne demek emekliye ikramiye? Parayı nereden bulacaksın? Sarayı yaparken para var. Uçağı alırken para var. Yandaşa ihale verirken para var. Emekliye gelince para yok. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin. Türkiye’de para var. Bütün mesele siyasi tercihte. Parayı kimin için kullanacaksın. Yandaş için mi emekli için mi? Saray için mi işsizliği gidermek için? Biz halkın çıkarlarını savunuruz. İşsizliği de bitireceğiz, yoksulluğu da bitireceğiz” dedi. 

“SEN PIRLANTADA VERGİYİ SIFIRLADIN BEN DE MAZOTTA SIFIRLIYORUM” 

Hükümetin Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim vaatlerine ilişkin ‘kaynak’ sualine yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Bize kaynak nerede, diye soru soracak kişiler, en son iktidarda oturanlardır. Dedik ki asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağız. Verdikleri cevaba bakın. Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak işçiye zulümdür diyor. Senin aldığın aylığa bak. Bırak o zulmü biraz da işçi çeksin. Biraz da o nasiplensin. Neden refahtan nasiplenmiyor o? Dedik ki mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağız. Çiftçiye verdiğimiz mazottan vergi almayacağız. Bunun nasıl yapacaksın? Sen pırlantada vergiyi sıfırladın. İncide, yakutta sıfırladın. Ben de benzinde mazotta sıfırlıyorum” dedi. 

“SİYASET ZENGİNLEŞME ARACI DEĞİLDİR” 

Kılıçdaroğlu, “Siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset halka adanmışlıktır. Halkı sorunlarını çözmektir. Ben siyaseti böyle yapıyorum. Bizim iktidarımızda çocuklarımızın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Biz çocuklarımıza telefonda ‘Oğlum paraları sıfırlayın’ demeyeceğiz. Biz kimsenin önüne yatmayacağız. Bizim iktidarımızda sadece halka saygı duyacağız” sözlerini dedi. 

“GÜÇLÜ PARLAMENTER SİSTEMİ YENİDEN GETİRECEĞİZ” 

Cumhuriyet Halk Partisi Önderi Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu sözleri kaydetti: “Sözüm söz önder sultasına son vereceğiz. Sözüm söz parlamenter sistemi güçlendireceğiz. Birileri Başkanlık hevesi içinde. Bırakın aç tavuk kendisini buğday ambarında zannedermiş. Biz 12 Eylül darbe yasalarını değiştireceğiz. Güçlü parlamenter sistemi yeniden getireceğiz. Yasama organı yürütme organının arka bahçesine dönmeyecek. Yargı bağımsız ve tarafsız olacak” 

ALEVİ DERNEKLERİ ADINA KONUŞAN SELÇİK: BU KESİNLİKLE DOĞRUYU YANSITMIYOR 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının akabinde sahneye Alevi Dernekleri temsilen gelerek konuşan Mustafa Selçik, Alevi Dernekleri’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ye destek verdiğini açıklayarak “Saygıdeğer genel başkanım bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bundan akabinde bir süre önce bir arkadaşımız çıktı. Bir siyasi parti ile pazarlıklar neticesinde oradan aday oldu. Bütün Alevi toplumunun oraya yönleneceğini dedi. Bu mutlak doğruyu yansıtmıyor. Avrupa’nın türlü şehirlerinden otobüslerle akın akın derneklerimiz, insanlarımız buraya geliyor. Genel başkanımıza desteklerini belirtmeye geliyorlar” dedi. Frankfurt’tan Cumhuriyet Halk Partisi mitingine gelen Sevim isimli bir Türk yurttaşı ise başının örtülü olduğunu ama Cumhuriyet Halk Partisi’ye destek verdiğini belirterek “Gördüğünüz gibi ben baş örtülüyüm. Ama Mustafa Kemal’in annesinin örtüsü türban değil. Herkes konuşmalı. Susmayın, sustukça sıra size gelecek. Örtülüyüm ama Mustafa Kemal’i seviyorum. Örtülüyorum ama altı okçuyum. Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu diyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: