Giresunspor’da sabırsız bekleyiş

Türkan Şoray benzeriyle buluştu

İbrahim Saraçoğlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu

Türk askerine sınırda ateş açıldı!

Kazan kaynıyor İran Türkiye’yi uyardı

Gündem 30 Mart 2015
330

Türkiye’nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın’ın Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini açıklandı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin ‘Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun’ bakanlığa çağrılan Türk temsilcisine iletildiğini açıklandı.

İKNA EDİCİ VE AÇIK CEVAP BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden üzüntü duydukları ve buna olan İran’ın itirazını Maslahatgüzar Barış Saygın’a aktardıklarını ifade eden Afham, Ankara’dan bu konuda  ‘ikna edici ve açık’  bir yanıt istediklerini kesin bir dille söyledi. Dışişleri sözcüsü Afham, “İran’ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye’nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

ERDOĞAN’I İSTEMİYORLAR

İran’da Türkiye’nin Tahran Büyükelçi Rıza Hakan Tekin’in makamında olmadığından dolayı yerine Maslahatgüzar Barış Saygın’ın Dışişleri Bakanlığı’na davet edildiği açıklandı. Ayrıca İranlı bazı politikacı ve milletvekilleri de açıklamalar yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek ay İran’a yapmayı planladığı yapmaması gerektiğini belirtiler. İranlı bazı milletvekilleri ise konuyu meclise taşıyacaklarını söylediler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: