Akhisar Belediyespor’da Scapolan balon çıktı

Trabzonspor Başkanı 3. kez baba oldu

Apple’dan giyilebilen teknoloji!

Aşırı hız can aldı

Karabağ gazisi kendini yakarak intihar etti

Gündem 21 Mayıs 2015
425

Azerbaycan’ın güney ili olan Celilabad şehrinde dün Karabağ savaşı gazisi kendini yakarak intihar etti. Bu olay ülkede ilk değil ve bu gidişatla son olmayacağı da kesin. İntihar eden gazi Mirtahir Mürselov Celilabadşehir Polis Şubesi önünde kendini benzinle dökerek yaktı ve intihar etti. İntihardan önce ise sebep olarak uzun zamandır hükumetin onun problemleri ile ilgilenmediğini, gittiği hiç bir bürokrat tarafından kabuledilmediğini söylemişti.

HASAN ABİDİNOV KENDİNİ ASTI

Olaydan iki gün önce ise aynı şehirde yaşayan başka bir Karabağ savaşı gazisi, savaşta yaralanan ve engelli olan Hasan Abidinov kendini asarak intihar etmişti. Gazi intihardan önce diğer gaziler gibi yaşamaya zorlandığını, devletin onlara destek olmamasını ve bürokratlar tarafından hepdışlanmasını bildirmişti.

MEHMAN HUSEYNOV TUTUKLANDI

Bu olaylardan birkaç gün önce de başka bir Karabağ savaşı gazisi, koltuk ağaçları ile zorla ayakta kalan Mehman Huseynov isimli kişi tutuklandı. Tutuklanmasına sebep ise kendisine hükumet tarafından hiç bir yardım olmaması hakkında televizyona konuşması ve Cumhurbaşkanı Aliyev’in Olimpiyatlara milyarlar harcamasını eleştirmesi idi.

EYLEM YAPILMIŞTI

Onu da hatırlatalım ki, geçtiğimiz sene de bu tür olaylar fazla yaşanmış, ancak hükumetin gazilere karşı hiç bir şekilde yardım etmemesini de vaadetmişti. Zaur Hesenov isimli Karabağ gazisi işletmecisi olduğu ve mülkiyyet hukuğu kendine ait çay bahçesini Millet Vekili Settar Mehbaliyev’in zorla elinden almasına karşı defalarca eylem yapmış, ancak hiç bir sorunu halledememişti. Gazi son çare olarak elinde içi benzin dolu şişe ile Millet Vekili Settar Mehbaliyev’in önüne çıkmış ve kendisini yakacağını söylemişti. Bunun üzerine Millet Vekili ona cevap vererek “bunu söylemiyorlar, yapıyorlar” demişti. Bunu duyar-duymaz gazi şişede ki benzini üzerine dökmüş ve çocuklarının gözü önünde kendini yakarak intihar etmişti.

DESTEKLEME ŞARTI

Azerbaycan’da Millet Vekili dedigimiz zaten para ile alınan bir yer. Yani 1 -1.5 milyon dolar fiyatına Millet Vekili koltuğu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından (2012 yılında yayılan gizli video ile bu ıspat edildi) satılmakta. Ama bu paranın yanı sıra hem de Aliyevi destekleme şartı var. Bu şartlar ve parayı veren kişi koltuğa sahip ola biliyor. Koltuğu parayla alan bu kişilerin halka açık şekilde “kendimi yakıcağım demeyeceksin, yakacaksın” deyecek kadar insanlık dışı varlık olasılığı da tabi ki çok yüksek.

İlham Aliyevin anlatdığı “eşi-benzeri olmayan gelişme” budur her halde. Her gün yakılan insanlar, mahfedilen hayatlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: