Bursaspor’a yıldız isim

Erbil’de çatışma şoku

Mark Zuckerberg, neden hep aynı tişörtü giyiyor?

Fenerbahçe 1 puanı son dakikada kurtardı!

Kanser hastası onay beklerken öldü

Sağlık 3 Mart 2015
287

Adana yaşayan Mustafa Gökdam, bir gün işten eve geldiğinde eşi boğazında ağrı ve şişlik hissettiğini söyledi. Manavgat Devlet Hastanesi’ne götürülen Sibel Gökdam’a, lenf kanseri tanısı konuldu. Memleketleri Adana’ya dönen Gökdam çifti, tedavi için Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne başvurdu. Lenf kanserinin ilerlediğini gören doktorlar acil olarak Sibel Gökdam’ı ameliyata aldı. 1 ay önce gerçekleştirilen ameliyatta kanserli hücrelerin yapıştığı nefes borusunun 5 santimetrelik kısmı da alındı. Yüksek enfeksiyon riski taşıyan Sibel Gökdam, nefes borusu açık kaldığı ve kemoterapi gördüğü için yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Hastane Genel Cerrahi Servisi’nde 3 kişiden oluşan tıbbi kurul, durumu kritik olan Sibel Gökdam’a daha etkin bir tedavi için yapay solunum borusu nakli gerektiği ancak bu işlemin henüz Türkiye’de yapılamadığına ilişkin bir rapor verdi. Raporda, Sibel Gökdam’ın refakatçisiyle birlikte İsveç’in Stockholm kentindeki Karolinska Üniversitesi’ne sevki uygun görüldü.

EŞİ İSYAN ETTİ

SGK’nın da tedavi masraflarını üstlendiğini gösteren teminat verebilmesi için Sibel Gökdam’ın hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilerin yer aldığı dosyası, 2 hafta önce ‘hakem hastane’ olarak görünen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi. Buradan da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yönlendirilen dosyayı inceleyen heyet  ‘hastanın gelmesi gerekir’ dedi. Ancak bu sürede rahatsızlığı artan Sibel Gökdam, beklemeye daha fazyla dayanamadı ve geçen hafta hastanede yaşamını yitirdi.

ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIM AMA SONUÇ ALAMADIM

Eşini kaybettikten sonra, onay ve sevk işlemlerinin uzamış olmasına isyan eden Mustafa Gökdam şunları söyledi: “Bürokratik işleri halletmeye çalışırken eşim öldü. Oğlumla ortada kaldık. Annesini soran oğluma, ‘O bir melek oldu’ diyorum. Eşim geri gelmeyecek ama başka insanlar bu şekilde bürokrasiyi aşmaya çalışırken ölmesin. Yaptığımız araştırma sonucu yurt dışında bu tedavinin maliyetinin 6- 8 milyon lira olduğu söyleniyor. Ben asgari ücretle çalışan birisiyim. Bu tutarı karşılama gibi bir imkanımız yoktu. Raporları çıktı, onay için devletimizden yardım bekliyordum. Normal koşullarda onay sürecinin 2 aydan fazla devam edeceği söylendiği için çalmadık kapı bırakmadım ama sonuç alamadım.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: