Trabzonspor Ersun Yanal’la prensip anlaşmasına vardı

Ünlülerin yaşlılık halleri

Abdullah Gül’ün akrabası hayatını kaybetti

Suudi Kralı müdürü cezalandırdı

Kahvenin zayıflattığını biliyormuydunuz?

Sağlık 8 Ocak 2015
364

Yeşil çay, badem ve limonun zayıflama üzerine etkisini biliyoruz. Ama son yıllarda yapılan birçok araştırmada da her gün içilen 2 fincan kahvenin de zayıflama sürecinde kişiye yardım edebileceği gösteriyor. Kahve içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve anti-oksidanlar nedeni ile zayıflamaya yardımcı oluyor. 

 

KAHVENİN YARARLARI

Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahhatte harcadığı enerjiyi artırıyor.
Özellikle beyine olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.
Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girdiğinden kişiyi daha uzun süre tok tutuyor.
Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu görecekler
Yapılan birçok araştırmada şeker hastalığını önlediği görülüyor.
Alzheimer ve parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.
Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi de olduğu biliniyor.

 

KAHVE FAZLA TÜKETİLİRSE ZARARLI OLABİLİR

Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.
Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını artırabiliyor.
Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor.
Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkiliyebiliyor.
Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.
Kahve vücuttan su atımını fazlalaştırarak idrar ihtiyacını artırıyor. Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.
Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.

 

DOĞRU KAHVE NASIL YAPILIR

Hem tok tutsun, hem metabolizmamı çalıştırsın hem dikkatimi artırsın istiyorsanız, kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye edilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: