Maltepe’de halk otobüsünün freni boşaldı

Cihatçılar’a ilginç ve özel önlem

Kurtuluş’ta bomba paniği!

Manisa Ahmetli de insanlık örneği

Kadınlara özel sağlık eğitimi verildi

Gündem 4 Haziran 2015
382

Diyarbakır Valiliği himayesinde, Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy Koordinatörlüğünde, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi uğraşları kapsamında Kayapınar Vehbi Koç İlkokulu Toplantı Salonunda, Kayapınar beldesi’ndeki kadınlara eğitim verildiği açıklandı. Programa Vali Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un yanı sıra Kayapınar Kaymakamı Süleyman Yıldırım’ın eşi Selda Devrim Yıldırım, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş ve bir çok kadın davetlinin katıldığı görüldü.

AMAÇ BİLGİLENDİRMEK

Programda bir konuşma yapan Hülya Aksoy, projeyi kadınlarımızı kendi sağlıkları hususunda bilinçlendirmek üzere hazırladıklarını, amaçlarının özellikle kadın kanserleri arasında ilk sırada yer alan meme kanseri başta olmak üzere, kadın sağlığı ile ilgili kadınlarımızı bilgilendirmek olduğunu belirtti. Ardından Yıldırım şu şekilde konuştu:

ÖNEMLİ KONULARA DEĞİNİLDİ

“Burada özellikle kadınlarımızın her ay kendi meme muayenelerini yapmalarını istiyoruz. Sadece meme kanseri değil; rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, obezite ve son olarak hiçbir gerekçe ile savunulamayacak olan kadına yönelik şiddet hususunda ve bu tür pozisyonlarda nerelere başvuracakları ile ilgili bilgilendireceğiz. Anne sütünün yararları konusuna da değineceğiz. Kadını ilgilendiren belirli konuları sizleri fazla sıkmadan aktaracağız. Benim sizlerden bir ricam olacak; bazı şeyleri biliyoruz ama bilmek yetmiyor, uygulamamız da lazım. Kendi kendine meme muayenesini kesinlikle uygulamamız lazım ve burada anlatılanları etrafınızda bilmeyen kadınlarla da paylaşmanızı istiyorum. Kendinizi ihmal etmeyin” diye konuştu.

SUNUM YAPILDI

Aksoy’un konuşmasının akabinde Halk Sağlığı Müdürlüğünden Dr. Kevser Ateş Çiğdem tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda meme kanseri ve tanı yöntemleri, Kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet hususunda bilgilendirme yapıldı. Sunumun sonunda “Kendi Kendine Meme Muayenesi” hususunda video gösterimi yapıldı.

Kadınlar tarafından büyük ilgi gören toplantı, katılımcılardan gelen soruların yanıtlandırılmasıyla son buldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: