Bursa Sivasspor hezimetini unutmaya çalışıyor

Ermenek vefat eden madencilere ağlıyor!

Obama’nın derdi Hindistan’ın havası

İdris Naim Şahin de parti kuruyor! İşte partisinin adı

Japon profesör Türkiye’de deprem araştırması yaptı

Teknoloji 10 Mart 2015
371

Japon profesör Hiroki Yamanaka Kocaeli’nde sismik ölçüm yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Müdürlüğü ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD)daveti üzerine gelen Tokyo Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Hiroki Yamanaka, kentin değişik bölgelerine daha önce kurulan deprem istasyonlarında incelemelerde bulundu.

Prof. Yamanaka, Büyükşehir Belediyesi önünde kurduğu sismik sistemle ayrıca 30 metredeki hareket ölçümü yaptı. Bu çamlışmalarla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Günler, Kocaeli’de AFAD ile birlikte 27 adet deprem istasyonunden hareketleri takip ettiklerini belirterek, “Profesör Yamanaka da burada yaptığı çalışmayla kentteki depremsellik özelliklerini belirlemek üzere ölçümler yapıyor. Bu ölçüm sonuçları daha sonra değerlendirilecek” diye konuştu.

Deprem uzmanı Prof. Hiroki Yamanaka ise, “Burada zemin hareketlerinin ne kadar güçlü ya da zayıf olduğunu gözlemek üzere salınımların çalışması yapılıyor. Böylece deprem istasyonunun bulunduğu zeminin karakteri ortaya konmuş olacak”  diyerek bu istasyonların deprem bölgeleri için çok önemine vurgu yaptı.

Prof. Yamanaka şöyle konuştu: “İlk önce birinci derece önemli olan 30 metredeki hareketler izlenecek. İstasyon tarafından kaydedilen depremlerin gelecekte zeminin nasıl davranacağı konusunda hesaplaması yapılacak. Böylece elde edilen veriler risk azaltma çalışmalarında kullanılacak.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: