Sahte uygulama akıllı telefonları tehdit ediyor

Samsung, yine Apple için çalışacak!

Yesevi Ocakları Kutlu Doğum haftasını unutmadı

Ağrıları hafife almayın

İsrail tatbikat yapayım derken ormanı yaktı

Gündem 9 Mayıs 2015
269

Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Ağvar’daki mera ve tarım arazileri, İsrail ordusunun ağır silahlarla gerçekleştirdiği askeri tatbikat esnasında çıkan yangında zarar gördüğü ifade edildi.

TARIM ALANLARI YANDI

Ma’an Gelişme Merkezi Koordinatörü Hamza Zubeydat, Nadir Haber muhabirine dediğine göre, İsrail ordusunun tatbikatında, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bölge halkının kullandığı meranın büyük kısmının yandığını belirtti. Hayvancılıkla geçinen halkın büyük zarara uğradığını anlatan Zubeydat, İsrail ordusunun tarım alanlarını da hedef aldığını belirtti. Zubeydat, “Binlerce dönüm tarım arazisi tanklar tarafından çiğnendi ve kullanılamaz hale geldi” diye konuştu.

ENDİŞE VAR

Zubeydat, tatbikatın sona erdiğinin açıklanmasına karşın Ağvar’daki yüzlerce askeri aracın, halkta yeni tatbikat endişesi yarattığını kaydetti. Ağvar Bedeviler Birliği Meclisi Başkanı Arif el-Derağme ise Filistinli avukatları, hukuki yollardan bölge halkının haklarını savunmaya davet etti. Tatbikatın geride büyük yıkım bıraktığını dile getiren Derağme, “Hayvancılıkla geçinilen bölgede otlak olarak kullanılan çok büyük alan yandı” dedi. Derağme, evler arasında gerçekleştirilen tatbikatın çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti. 

ALANLAR HARAP OLDU

Çiftçi Ali Zeydan (44), tarlasından geriye bir şey kalmadığını anlatarak, “İsrail tankları tüm alanı harap etti” dedi. İsrail tatbikatları nedeniyle bölge halkının sürekli zarar gördüğüne işaret eden Zeydan, “Tatbikat esnasında tarlalar zarar görüyor ve meralar yanıyor. Amaçları bölgeyi terk etmemiz. Lakin burada yaşayacağız ve burada öleceğiz” sözlerini dedi.

YAKIP GİDİYOR

Çiftçi Mahmud el-Keabne (63), “Her yıl İsrail buraya tankları ve toplarıyla geliyor ve arazilerimizi yakıp gidiyor” dedi. İsrail’in bölge halkını yıpratmaya ve topraklarını bırakıp göçe zorlamaya çalıştığını anlatan Keabne, lakin bunda olumlu olamayacaklarını kaydetti. Tatbikat nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı evini kontrol etmeye gelen Suzan Abdurrahim (55) ise “Tarlada hiçbir şeyimiz kalmamış. Bizim buradan gitmemizi istiyorlar. İyi ama nereye gideceğiz?” kelimesini kullandı.

İsrail ordusu 3-7 Mayıs’ta Ağvar’da kapsamlı tatbikat gerçekleştirmişti. İsrail, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, çadır ve barakalarda hayatını sürdüren yaklaşık 10 bin Filistinli’nin bulunduğu Ağvar’da “C bölgesinde” bulunduğu gerekçesiyle bina yapımına izin yok.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: