Beşiktaş Kongresinde ortalık karıştı

100 milyar dolarlık ticaret için Türkiye’ye geliyor

Demirkol’a 8 yıl 9 ay hapis

Kuş gribi tekrar hortladı

IŞİD’e kaçan 3 kızla ilgili büyük iddaa

Gündem 12 Mart 2015
361

A Haber’de soruları yanıtlayan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle: “Size bu konuda bir örnek vereyim. İngiltere’den IŞİD’e katılmak için ayrılan üç kızla ilgili olarak, ülkesi bize birkaç gün sonra bilgi verdi. Fakat bu kızlara yardım eden kişi kim çıktı biliyor musunuz? Yakalandı. (IŞİD karşıtı) koalisyon içinde olan bir ülkenin istihbaratında çalışan biri çıktı. AB üyesi değil, ABD de değil. Koalisyonun içinde olan bir ülkenin istihbaratında çalışıyor. Ben bunu İngiltere Dışişleri Bakanına da söyledim. Bana ‘genellikle olduğu gibi’ dedi.”

BAKANLARDAN DAVET

Bakan Çavuşoğlu, Irak ve Suriye’de terör örgütüyle mücadelede ve kapsamlı bir strateji çerçevesinde, İncirlik dahil, tüm seçenekleri değerlendirebileceklerini söyledi. Irak’taki yeni hükümetle bir taraftan Peşmerge diğer taraftan yeni hükümetin güçleriyle IŞİD’e karşı mücadele başlatıldığını ancak hala Bağdat’ta düzenli bir ordunun olduğunu söylemenin mümkün olmayacağını ifade etti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuda ciddi eksikliklerin bulunduğunu ve bu nedenle yeni kurulacak ordulara, güvenlik güçlerine eğitim ve donatıma destek verilmesi konusunda Türkiye’ye Irak Savunma ve İçişleri bakanlarından davet geldiğini belirtti.

MALZEME DESTEKLERİMİZ OLDU

Çavuşoğlu konuşmasının devamındaki açıklamaları şöyle: “Bugüne kadar zaten hem Bağdat hem de Peşmerge’ye öldürücü olmayan askeri malzeme bakımından desteklerimiz oldu fakat burada özellikle ulusal muhafızların kurulması da önemli. Yani diğer bölgelerde olduğu gibi Musul’a bir ulusal muhafız kurulması gündemde. Biz kurulacak bu ulusal muhafızın da eğitimine ve donatımına katkı vereceğiz. Bunun, Musul’da yaşayan insanlardan oluşması lazım. Çünkü bir yerde terörle mücadele ediyorsanız ya da oraya istikrarı getirmek istiyorsanız, o şehirde yaşayan unsurların desteğini mutlaka sağlamanız lazım.” dedi.

SÜNNİLERİN DESTEĞİNİ MUTLAKA ALMAK GEREKİYOR

Musul’da halkının çoğunlukla Sünni olduğunu belirten Çavuşoğlu, IŞİD’le mücadelede başarılı olmak için Sünnilerin de desteğinin alınması önemli olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Irak’ta bazı bölgelerde Sünnilere yönelik saldırıların olduğu söyleyerek: “Bu çok tehlikeli. Irak bir kez daha Sünni-Şii çatışmasını kaldıramaz. Mücadele DEAŞ’a karşı olmalı” dedi.  Çavuşoğlu, IŞİD’le mücadelenin, tekrar bir Sünni-Şii çatışmasına dönüşmemesi gerektiğinin önemli olduğu belirtti. Çavuşoğlu, “Mücadelede bir kısmı DEAŞ’ın içine itilen veya yerin altına itilen Sünnilerin de desteğini mutlaka almak gerekiyor. Biz bir Sünni-Şii çatışmasını engellemek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Taraflara mesajımızı veriyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: