Pizzada domuz eti var mı?

Biri Taş Köprüyü izliyor

Türkiye son anda yıkıldı 1 – 1

Kimlik fotokopisi verirken dikkat!

IŞİD için kabus gibi iddia: 200 bin kişi!

Dünya 16 Kasım 2014
445

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin en üst düzey yetkililerinden Fuad Hüseyin, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) sahip olduğu askeri gücün Batı’nın sandığından 7 kat fazla olduğunu savundu. Hüseyin’e göre, IŞİD’in en az 200 bin savaşçısı var.

Hüseyin ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçtiğimiz Haziran ayında bir araya gelmişti

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı olan ve Mesut Barzani’nin sağ kolu olarak tanınan Fuad Hüseyin, The Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cocburn’e verdiği özel röportajda, “Yüzbinlerce savaşçıdan bahsediyorum çünkü örgüt ele geçirdiği bölgelerdeki genç Arap erkekleri silah altına alabiliyor” dedi.

‘AYNI ANDA 10 FARKLI NOKTADA SAVAŞIYORLAR’

IŞİD’in yaklaşık 200 bin kişilik bir orduya sahip olduğunu öne süren Hüseyin’e göre, örgütün aynı anda hem Irak’a hem de Suriye’ye saldırması da bu iddiayı doğruluyor:

“Kobani’de savaşıyorlar. Geçtiğimiz ay, Ramadi ve Diyala’nın Celevla bölgesinin yanı sıra Kürdistan’da yedi farklı noktaya saldırdılar. 20 bin civarında bir sayıdan söz etmek imkansız.”

‘BEYİN YIKIYORLAR’

IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği bölgelerdeki nüfusun 10 milyon ila 12 milyon arasında olduğunu söyleyen Fuad Hüseyin, örgütün militan kazanması için ‘geniş bir havuza’ sahip olduğunu belirtti.

“Burada hem askeri hem de ideolojik temelleri olan bir devletten bahsediyoruz” diyen Barzani’nin sağ kolu, “Bu, onların herkesin silah kullanmasını öğrenmesini istediği anlamına geldiği gibi herkesin ideolojilerini öğrettikleri anlamına da geliyor, diğer bir değişle beyin yıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

Hüseyin, Sunni Arapların büyük bir bölümünün IŞİD’in varlığı nedeniyle rahatsız olduğunu ancak örgüte direnmediklerini de söyledi.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Eylül ayında bir rapor yayımlayarak IŞİD’in militanlarının sayısının 20 bin ile 31 bin arasında olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
İzmir Dikili’de Sel Felaketi

İzmir Dikili’de Sel Felaketi

29 Kasım 2016
689
Yurdum İnsanından Kareler

Yurdum İnsanından Kareler

22 Kasım 2016
2.619
2016’ya ilk Yeni Zelenda girdi

2016’ya ilk Yeni Zelenda girdi

31 Aralık 2015
605

%d blogcu bunu beğendi: