Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Herkese göre Atatürk yoktur”

IŞİD rehineleri serbest bıraktı

Eksik Liverpool İstanbul’a geldi

Beni Affet dizisinin yeni bölümünde şok olaylar!

‘Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli’

Gündem 17 Nisan 2015
332

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, DAEŞ’e karşı maçta İran’ın yardımını memnuniyetle karşıladıklarını, lakin Tahran’ın, Irak’ın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başili Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda konferans veren İbadi, İran’ın Irak’ta DAEŞ’e karşı bazı operasyonlara desteğiyle ilgili olarak, “İranlı dostlarıma çok açıkça dedim: Irak’a yardımcı oluyorlar, İran hükümetinin bize desteğini memnuniyetle karşılıyoruz, çok teşekkür ederiz ama herşey Irak hükümeti kanalıyla yapılmalı” dedi.

İbadi, Amerika Birleşik Devletleri ve koalisyon ortaklarına, silah tedariki, eğitim ve danışmanlık sağlama, kritik istihbarat paylaşımı gibi yollarla Irak’ı askeri açıdan desteklemeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

Bir başka soru üstüne, Washington’a elinde silah talep listesiyle geldiği şeklindeki müddeaları reddeden İbadi, lakin temasları esnasında, bir kısım F16 uçağının kendilerine zamanında teslim edileceği yönünde güvenceler aldığını belirtti.

İbadi, hükümetinin en önemli önceliğinin, “etnik ve mezhepsel gerilim ve bölünmeleri düşürmek” olduğunu vurgulayarak, “Sadece savaşı değil, barışı da kazanmalıyız” kelimesini kullandı.

Irak Başbakanı İbadi, Washington’da üç gün süren temasları kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmüş, Kongre’de temaslarda bulunmuştu.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: