Bursa’da en büyük mobilya mağazası açıldı

Vimeo’ya giriş yasak!

Messi kupaya doymuyor

Türkiye o ülkeye su ürünü satacak

İngiltere’ye Türkler damga vurdu

Gündem 30 Haziran 2015
391

İngiltere’de düzenlenen fuarda Türkiye’nin ‘Cennet Bahçesi’ ‘En İyi Dünya Bahçesi’ seçilerek altın madalyanın sahibi oldu… İngiltere’nin geçen dünyaca ünlü Hampton Court Çiçek Fuarı’nda Türkiye’nin “Cennet Bahçesi” ‘En İyi Dünya Bahçesi’ seçilerek altın madalyanın sahibi olduğu görüldü. Bu yıl 25’incisi düzenlenen ve bir birinden güzel bahçelerin sergilendiği geçen dünyanın en ünlü Çiçek Fuarı’na bu yıl ilk kez katılan Türkiye “Cennet Bahçesi” konseptiyle altın madalya alarak ‘En İyi Dünya Bahçesi’ ödülünü almayı başardı.

CANLI YAYIN YAPILDI

Türkiye Devleti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilk kez yer aldığı Hampton Court Çiçek Fuarı’nda, Türk dizayncı Nilüfer Danış tarafından tasarlanan, ‘Cennet Bahçesi’, 10’uncu yüzyıl Orta Asya’sındaki Türk cennet bahçelerinden esinlenerek tasarlandığı biliniyor. Burada ki amaç, Türk çiçeği, iklimi, kültürü ve tarihini yansıtarak, eski Türk imparatorluk bahçeleri ve hayatının önemini arttırmak olduğu biliniyor.

‘Cennet Bahçesi’ yerli ve yabancı basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Fuarın en gözde bahçesi olan Türkiye’nin Cennet Bahçesi’nden İngiliz BBC televizyonu, gün boyu canlı yayın gerçekleştirdi.

ZİYARETLER GÜN BOYU SÜRDÜ

Gördükleri yoğun ilgi karşısında büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Londra Kültür ve Tanıtım Ataşesi Ali Selçuk Can, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu yıl ‘Cennet Bahçesi’yle tesirliğe ilk kez katıldık. Bu ilk yılımız olmasına karşın çok büyük ilgi gördü. Gün boyu süren ziyaretlerin akabinde ‘En İyi Dünya Bahçesi’ ödülünü alarak altın madalyaya sahip olmak bizim için oldukça sevindirici ve gurur verici oldu” dedi. Can, ayrıyeten İngiltere’de bahçe kültürünün çok gelişmiş olduğu dikkate alındığında Kültür ve Turizm Bakanlığının bu çiçek fuarına katılımı yolu ile özellikle ülkemiz florası, endemik bitkileri ve bahçe kültürünün tanıtımının yapılmış olmasının önemine değinerek, fuar esnasında dağıtılan broşür ve kartlar aracılığı ile de 2016 senesinde Antalya’da gerçekleştirilecek EXPO fuarı ile ilgili farkındalık yaratmanın da amaçlandığını dedi.

140 BİN KİŞİ ZİYARET EDECEK

Türk Cennet bahçesinin dizayncısı Nilüfer Danış ise, bahçenin Türk mimari özelliklerini yansıtan su çeşmesi köşkü ve yüksek duvarları bulunduğunu ifade ederek, bahçenin dizaynı ile geleneksel Türk değerlerini yenilikçi ve çağdaş bir şekilde yansıtmaya çalıştıklarını dedi.Fuarı 6 gün boyunca her kıtadan yaklaşık 140 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: