Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyaretini tamamladı

Adliye önü ekmek kuyruğuna döndü

Otobüs giderken şöförü yumrukladı!

İl İl CHP ön seçim sonuçları açıklandı!

İncircilerden şok tepki!

Gündem 23 Nisan 2015
375

Aydın’ın Sultanhisar beldesi’ne bağlı Azaplı Mahallesi’nde organik incir yetiştiren üreticiler, bölgedeki çam ile yapılacak ağaçlandırma çalışmasından rahatsız oldu. Teraslama yöntemi kullanılarak bölgeye dikilecek çam ağaçlarının incire zarar vereceğini öne süren üreticiler, çalışmalar için başka bir tür ağacın kullanılmasını istedi.

Azaplı Mahallesi’nde ilaç kullanılmadan organik incir yetiştiriciliği yapan üreticiler, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca 2012’de başlatılan ve bölgelerini de kapsayan ağaçlandırma projesinden memnun değil. Teraslama yöntemi kullanılarak bölgeye dikilecek çam ağaçlarının incire zarar vereceğini öne süren üreticiler adına 56 yaşındaki Hasan Kılcıoğlu, izah yaptı.

Bölgeye çam ağacı dikilmesinin incire darbe vuracağını öne süren Kılcıoğlu, “Ağaçlandırma projesi kapsamında bu bölgeye çam ağacı dikilmesi planlanmış. Yesirliler geldiler ve bölgedeki meşe ağaçlarını kestiler. Teraslama yaptılar ve çam dikeceklerini dediler. Çam ağacı yaprak dökmez. Üzerinde barındırdığı bazı zararlı böcekler ve boyunun uzun olması burada incirin bitmesi demektir. Çam ile incir yan yana olmaz” dedi.

“BAŞKA AĞAÇ DİKİLSİN”

Çam ağacının incirin kalitesini bozacağının altını çizen Kılcıoğlu, “Yenipazar Orman Şefliği ile görüştük. Kaymakamlığa gönderdiler. Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile beraber çam ağacı dikilmesinin incire zarar vereceğini anlatmaya çalıştık ama yurttaşın görüşünü almaya gerek duymadılar. Biz ağaçlandırma yapılmasın demedik. Lakin bölgenin şartları gereği buraya badem, ceviz, kestane gibi başka ağaçların dikilmesi gerektiğini dedik” dedi. Projenin durdurulması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurduklarını söyleyen Hasan Kılcıoğlu, “Üniversite ile beraber Valiliğe ve Orman İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazdık. Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün rapor yazması gerektiği söylendi. Bu raporun en az iki senede yazılacağı cevabını aldık. Organik incir üreticileri olarak 200 imzalı dilekçe verdik. Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“UZUN VADEDE ZARAR VEREBİLİR”

İncir ile çam ağaçlarının yan yana olmasının kısa vadede sorun olmayacağını dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, “Germencik başta olmak üzere bazı bölgelerde incir ve çam ağaçlarının beraber olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar bu konuyla ilgili bir sıkıntı olduğunu duymadık. Lakin bu araştırılması gereken bir konu. Çam ağaçlarının polen salgısı inciri döllenme devrinde tesirleyebilir. Bu birkaç yıl içinde ortaya çıkacak sonuç değil ama uzun vadede zarar verebilir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: