Yaz aylarında kar satışından para kazanıyor

Otobüs ile kamyon çarpıştı: 56 ölü

Su Kaplumbağaları restorantı bastı!

LYS’ye 1 ay kala ne yapmalıyız ?

İmalat sanayi canlandı

Gündem 22 Nisan 2015
309

Kocaeli’de faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı nisan ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak yüzde 71,8’e yükseldi. 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gazetecilere dediğine göre, ilin Türk imalat sanayisinin yüzde 13’üne ev sahipliği yaptığını, bu yüzden Kocaeli’deki firmaların üretim performansının önemli bir gösterge olduğunu dedi. 

Kentte faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcileriyle gerçekleştirdikleri anket neticesinde nisan ayında kapasite kullanım oranının yüzde 71,8 olarak belirlendiğini dile getiren Zeytinoğlu, söz konusu oranın bir önceki aya göre 1,5, geçen senenin aynı ayına göre ise 1,2 puan artış gösterdiğini kaydetti.  

Zeytinoğlu, senenin ilk 3 ayında sürekli düşüş gösteren öteki kapasite kullanım oranının nisan ayında yükselişe geçtiğini anlatarak, “Bu olumlu gelişmede firmalarımızın sezona bağlı sipariş artışları ve özellikle inşaat sektöründeki mevsimsel canlanma tesirli oldu” kelimesini kullandı. 

Aynı anketler kapsamında sanayicilerin mayıs ayına yönelik beklentilerinin de bilgisine ulaşıldığında dikkati çeken Zeytinoğlu, şu şekilde konuştu:

“Sanayicilerimizin yüzde 25,2’si mayıs ayında iç siparişlerinin arttığını, yüzde 13,1’i azaldığını, yüzde 61,7’si değişmediğini belirttiler. Aynı şekilde sanayicilerimizin yüzde 24,7’si mayıs ayına yönelik olarak dış siparişlerinin arttığını, yüzde 16’sı azaldığını, yüzde 59,3’ü ise dış siparişlerinde bir değişiklik olmadığını belirttiler. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde önümüzdeki aylarda sanayinin kapasite kullanımında artış sürebilir.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Minik dramacılar büyüledi

Minik dramacılar büyüledi

25 Nisan 2015
282
Fulya Ünlü rekor kırdı

Fulya Ünlü rekor kırdı

7 Mayıs 2015
315
Latife Hanım kimdir?

Latife Hanım kimdir?

20 Ocak 2015
415
Fenerbahçe Mersin’e ulaştı

Fenerbahçe Mersin’e ulaştı

16 Mayıs 2015
360

%d blogcu bunu beğendi: