KPSS soruşturmasında son durum

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun grup konuşmasından satır başları

Trabzonspor saatler kala bombayı patlattı!

Yerli Bale Türkiye’yi tercih edecek mi ?

İlk yerli istasyon projesi tamam

Teknoloji 22 Şubat 2015
332

İlk yerli istasyon ’’RASAT’’ için kollar sıvandı. TÜBİTAK yerli istasyonu kurmak için harekete geçti. Tamamen milli olacak ilk yer istasyonunun kritik elektronik parçalarının Türk sanayicisi tarafından üretilmesi kararlaştırdı. 18 milyon TL’lik bütçesi olan yer istasyonunun 16 milyon TL’lik bölümü, yerli üreticiden temin edilecek. 

TÜM GÖZLEM UYDULARINA HİZMET VERECEK
Büyük heyecan uyandıran Türkiye’nin ilk yerli ve aynı zamanda milli gözlem uydusu RASAT’ı yapan TÜBİTAK UZAY, şimdi de uydu yer istasyonu için proje başlattı. Türkiye’nin ilk yerli uydu yer istasyonu, gelecek yıllarda fırlatılacak tüm gözlem uydularına yer istasyonu hizmeti verecek. İstasyon, uyduların çektiği görüntüleri indirecek, uyduların takibini yapacak, uydu ile iletişimi yürütecek. İstasyonda kullanılacak elektronik sistemlerin yerli olarak tasarım, üretim, test ve entegrasyonu hedefleniyor. 

TÜRK SANAYİ KURULUŞLARIYLA ÇALIŞILACAK
İlk yerli istasyonun yapımında yine Türk sanayi firmalarıyla anlaşmalar yapılarak çalışılacak. Yerli firmalar, alt yüklenici olarak ekipmanları üretecek. Yer istasyonu için besleyici, reflektör, frekans seçici, hareket sistemi, istasyon ve anten kontrol sistemi, haberleşme sistemi, görüntüleme sistemi, model ve yazılım gibi ekipmanlar gerekiyor.18 milyon lira bütçe ayrılan projenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. Yer istasyonunun tasarımını ise TÜBİTAK UZAY yapacak. TÜBİTAK UZAY, Türkiye’de üretimi mümkün olan hemen her parçayı yerli firmalara ürettirmek istiyor. Yer istasyonundaki sistemlerin yüzde 90’ının yerli olması hedefleniyor. Özellikle, haberleşme, görüntüleme, anten, yazılım gibi sistemler yerli olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: