Zeytin ağacı budama sertifikalarını aldılar

Üniversite başkanı Fırat Çakıroğlu PKK’lılar tarafından öldürüldü

Hollanda Türkiye maçı İngiltere basınında

Ersun Yanal borsaya bildirildi

İlham Aliyev’den Tofik Yakuplu’yu serbest bırakma çağrısı

Gündem 28 Nisan 2015
413

  Azerbaycan Cumhuriyetinde siyasi tutukluları savunan “Siyasi Mahkumsuz Azerbaycan”Sivil Toplum Kurumu basın danışmanlığı bildiri yayımladı.

  Kurum Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den siyasi tutuklu Tofik Yakuplu’yu serbest bırakmaya çağırdı.

  Bildiride şunlar yazıldı: “Siyasi Mahkumsuz Azerbaycan” Sivil Toplum Kurumu hapiste olan Musavat Partisi başkan yardımcısı, siyasi tutuklu Tofik Yakuplu’nun kızı, sosyal aktivist Nerkiz Yakuplu’nun zamansız vefatından üzüldügünü bildirmekte ve ailesine, yakınlarına derin hüzürle geçmiş olsun dileklerini sunmakta.

  Kurum düşünüyor ki, sağlık kurumu normal faliyyet gösterseydi, Yakuplular ailesi bunca takip ve tazyiklere maruz kalmasaydı, stresler yaşamasaydı bu hastalıktan vefat etme olayı gerçekleşmezdi.

  Aynı zamanda Kurum siyasi tutuklu Tofik Yakuplunun 2013 yılının ocak ayında olan İsmayıllı olaylarında (İsmayıllı ilinde baş veren hükumet aleyhine eylemler) günahlandırılarak haps edilmesi hükumetin sifarişi esasında olmasını bir daha hatırlatmakta.

  kurum evladının vefatı adına T.Yakuplunun 7 günlük hapisden eve bırakılmasını hükumetin insani davranışı deyil, hukuk Yasasının mevcut maddesi gereyince onun hakkı olduğunu düşünüyor.

   “Siyasi Mahkumsuz Azerbaycan” Sivil Toplum Kurumu Tofik Yakuplu’nun günahsız yere suçlanarak haps edildiyini, Karabağ savaşı gazisi olduğunu, sosyal ve siyasi aktivist olduğunu ve son olarak genç evladını zamansız kaybetmesini göz önünde bulundurarak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i onu hapisten serbest bırakmaya seslemekte.

  Kurum düşünüyor ki, Tofik Yakuplunun yanı-sıra hapiste olan tüm siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalı.

 

Kaynak:“Siyasi Mahkumsuz Azerbaycan” Sivil Toplum Kurumu yönetim kurulu üyesi Rasul Mursalov

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: